Neviete, kam na výlet? Tu sú tie najkrajšie jaskyne, do ktorých môžete vojsť bez sprievodcu a zadarmo
Slovensko je plné známych i menej známych jaskýň, no vedeli ste, že do niektorých sa dá vojsť celkom zadarmo? Ideálne obohatenie navonok obyčajnej prechádzky v prírode.
BRATISLAVA - Október je ešte stále obdobím, ktoré praje výletom do prírody. Ak radi chodíte na rôzne prechádzky, skúste drobnú zmenu - nazrite do útrob fascinujúcich slovenských jaskýň, pričom niektoré z nich môžete navštíviť a vidieť celkom zadarmo. Prinášame výber zopár z nich, celý zoznam si môžete pozrieť na webovej stránke Správy slovenských jaskýň.
Medvedí brloh aj úkryt netopierov
Napríklad jaskyňa Čertova pec je verejnosti voľne prístupná. Malá krasová jaskyňa v pohorí Považský Inovec kúsok od obce Radošina je zároveň prírodnou pamiatkou. Boli v nej dokonca nájdené najstaršie známky jaskynného osídlenia na Slovensku, kedysi ju obýval človek neandertálskeho typu. Jaskyňa je obojstranne priechodná, dlhá 27 metrov a jej maximálna výška je necelých päť metrov. Patrí medzi vzácne archeologické i paleontologické lokality.
Vstupné nemusíte platiť ani v Mučínskej jaskyni v okrese Lučenec na juhu stredného Slovenska. Tento podzemný priestor je dlhý len 12 metrov, no aj tak sa je v ňom na čom pokochať. Možno v nej nájsť aj zvyšky zuhoľnatených odtlačkov listov a konárov stromov. Jaskyňa totiž vznikla zvetraním zvaleného zuhoľnateného stromu.
Voľne prístupná je aj Netopieria jaskyňa v Banskobystrickom okrese, ktorá sa nachádza v komplexe takzvaných Sásovských jaskýň. Jej dĺžka je 57 metrov a nachádzajú sa v nej krasová výzdoba či malé jazierko. Jaskyňa nedostala svoj názov náhodou, zvykne v nej totiž zimovať veľké množstvo netopierov.
Zaujímavý názov nesie verejnosti voľne prístupné jaskyňa Kamenné mlieko. Táto prírodná pamiatka sa nachádza v okrese Liptovský Mikuláš. Jej dĺžka je vyše 40 metrov a domáci ju poznajú aj pod názvom Židovská jaskyňa. Cez 2. svetovú vojnu sa v nej totiž ukrývali Židia, ktorým pomáhali obyvatelia neďalekej obce. Vojnové obdobie pripomína aj tabuľa, ktorú pri jaskyni odhalili.
Výstižný názov nesie malá jaskyňa Brloh, v ktorej sa zvykli ukrývať i jaskynné medvede. O tejto jaskyni, ktorý má dĺžku len šesť metrov, skoro nikto nevie. Nachádza sa v Strážovských vrchoch pri obci Nitrica v okrese Prievidza.