Senica dostala doma výprask od Myjavy, Trnava prehrala

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 29. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže.

BRATISLAVA 4. mája - Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sa už v nedeľu môžu radovať zo zisku majstrovského titulu v Corgoň lige 2012/2013. Rozhodla o tom sobotňajšia domáca prehra Senice 0:3 s Myjavou v 29. kole najvyššej slovenskej dlhodobej súťaže.

"Belasí" nastúpia 5. mája o 19.00 h v Trenčíne a ak zvíťazia budú mať štyri kolá pred záverom nepreklenuteľný 12-bodový náskok vzhľadom na lepšiu bilanciu zo vzájomných duelov so Záhorákmi. Práve tá je podľa rozpisu slovenských republikových súťaží rozhodujúcim kritériom pri postupoch a zostupoch. Slovan zdolal Senicu vo všetkých troch tohtosezónnych ligových meraniach síl: doma 1:0 (v 6. kole, hralo sa 19. augusta 2012) a 3:2 (v 28. kole, hralo sa 27. apríla 2013), resp. na pôde súpera 1:0 (v 17. kole, hralo sa 17. novembra 2012).

Pre Slovan by išlo o rekordný siedmy ligový triumf v ére samostatnosti SR, dosiaľ sa tešil v rokoch 1994, 1995, 1996, 1999, 2009 a 2011. Bratislavčania by sa v historickom poradí odpútali od Žiliny, ktorá má momentálne rovnako ako "belasí" v zbierke poltucet primátov.

Slovan môže zaznamenať mimoriadne úspešný týždeň. V stredu totiž zverenci Samuela Slováka zvíťazili v ružomberskom finále národného pohára Slovnaft Cup nad MŠK Žilina 2:0. Bratislavčania zatiaľ dosiahli takéto double v rokoch 1994, 1999 a 2011.

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 29. kola Corgoň ligy 2012/2013:

FK Dukla Banská Bystrica - 1. FC Tatran Prešov 0:0

ŽK: 32. B. Ľupták - 36. Gergel, 88. Jakub Diviš, ČK: 63. Gergel (Prešov) po 2. ŽK, rozhodovali: Jaška - E. Weiss, Žákech, 1310 divákov

Zostavy:

Banská Bystrica: Boroš - M. Turňa, Poljovka (46. Gyömbér), Adámik, Dionatan Teixeira - B. Ľupták, Marek Hlinka, M. Pančík ml, S. Savič (87. Peňaška) - Šovčík, Vrána (60. T. Hučko)

Prešov: Jakub Diviš - Kačala, P. Petráš, Krajník (17. R. Augustín, 53. Jakovlev), Kolbas - Jacko - M. Poliaček, Gergel, Krob - J. Dolný, M. Marcin (90.+ J. Bartek)

Hlasy:

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): "Chceli sme streliť rýchly gól a dostali sme sa do dobrých možností, aby sa nám to splnilo v najmä v prvej dvadsaťminútovke, keď sa súper na ihrisku hľadal. Zápas bol celkovo o jednom góle. Ak by padol, zmenilo by to celý ráz diania. Po vylúčení súperovho hráča prišla obrovská nervozita na naše kopačky, veľmi sme sa ponáhľali a neboli sme trpezliví v kombinácii či vo finálnej fáze, chýbala nám chladná hlava. Pripomínal som hráčom, že zápas bude o trpezlivosti a práve tej chladnej hlave, ale po vylúčení súperovho hráča nám to chýbalo. Zbytočne sme sa ponáhľali, a preto sme nedali gól."

Jozef Bubenko (tréner Prešova): "Bol to typicky zápas o záchranu, veľa nervozity. My sme nastúpili - ako už v zápase s Nitrou - s viacerými mladými hráčmi, čo bolo badať na začiatku, keď sme sa na ihrisku trošku hľadali. Až druhá polovica prvého polčasu bola z našej strany dobrá. Dostali sme sa do viacerých šancí. Našim problémom je to, že dávame málo gólov. Banskej Bystrici sme ho nedali, a to aj preto, že v druhom polčase nám vypadol Krajník, Augustín a Poliaček taktiež. Nasledovalo vylúčenie nášho hráča a cely systém hry sa nám narušil. Už to bolo iba o bojovnosti, nasadení a dobrej obrannej fáze. Vytvorili sme si však brejkové situácie, ak by bol Jakovlev pohotovejší, mohol dať gól. Za týchto okolnosti je bod pre nás veľmi cenný."

I. polčas

Banskobystričania začali boj o záchranu útočne, tlačili sa dopredu a hrozili. Po Pančíkovom centri z ľavej strany sa najprv nepresadil v šestnástke tiesnený Ľupták a o pár sekúnd po centri Turňu z pravej strany prekopol bránku Tatrana Šovčík.

Potom to skúšali strelami spoza veľkého vápna práve hráči, ktorí centrovali v spomenutých situáciách, ale ani oni nenašli recept na gól. Najväčší zmätok nastal pred Divišom v 14. min, postarali sa oň Šovčík a Ľupták, ale chýbala účinná koncovka. Prešov pohrozil až v 25. min: po ľavej strane unikol Marcin, ale tečovaná lopta skončila tesne vedľa Borošovej žrde. Dukla o dve minúty neskôr neťažila ani z priameho kopu z 18-tich metrov - strieľal Adámik a lopta putovala od múra hostí nad brvno.

Po polhodine hry mal gól na kopačke opäť Marcin, z "päťky" netrafil odkrytý priestor domácej bránky po predchádzajúcej chybe Boroša, ktorý neudržal loptu po strele z diaľky.

Pred prestávkou sa Bystričania snažili skórovať a zaujala hlavička obrancu Prešova Kolbasa, ktorý si dal takmer "vlastenca": poslal loptu tesne vedľa žrde. Diviš potom čelil nebezpečnej situácii aj po hlavičke útočníka Dukly Vránu, no tentoraz už bezpečne loptu kryl. Na opačnej strane mohlo zahrmieť po strele Poliačka z hranice šestnástky, ale aj Boroš predviedol spoľahlivý zákrok.

II. polčas

Po zmene strán sa viac na ihrisku taktizovalo, nehral sa kvalitný futbal, oba tímy si zjavne uvedomovali dôležitosť bodov. Oživenie priniesol až striedajúci Hučko.

Po hodine hry poslal centrovanú loptu do ohňa, ale domácemu Šovčíkovi chýbali azda iba milimetre, aby zakončil. V 63. min sa po druhej žltej karte porúčal do šatne Prešovčan Gergel. Banská Bystrica sa v početnej výhode usadila na polovici súpera, ale šance neprichádzali.

Za zmienku stojí 72. min, keď po centri Gyömbéra hlavičkoval v "päťke" Hučko, no netrafil medzi žrde. Tatran aj v oslabení pohrozil, konkrétne v 84. min Jakovlevom - jeho prienik zastavila domáca defenzíva. V závere pribudli na strane Dukly nepresnosti a slabý zápas sa napokon skončil nepopulárnou bezgólovou remízou.

MFK Ružomberok - FC Spartak Trnava 1:0 (0:0)

Gól: 47. P. Čarnota (vlastný), ŽK: 78. L. Zich - 32. Grabež, 42. E. Sabo, 90.+ P. Čarnota, rozhodovali: Kružliak - Vindiš, Jenčura, 1762 divákov

Zostavy:

Ružomberok: L. Zich - P. Maslo, Práznovský, Greššák, M. Nosek - R. Bartoš, Bielák, Š. Pekár (54. L. Lupták), Ďubek (87. Ondrek), Almaský (68. Lovás) - Zreľák

Trnava: Rusov - Janečka, P. Čarnota, Klabník, Grabež - Deket (89. Tomaček), Karhan - Schranz (66. Pavelka), E. Sabo, M. Vyskočil - Lietava (56. Ciprys)

Hlasy:

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): "V tomto zápase prevládala bojovnosť nad kvalitou. Nehrali sme dobre, a to najmä v defenzíve. Slabé to bolo aj v prechodovej a útočnej fáze. Ak by si súper nedal vlastný gól, sami by sme ho dnes určite nestrelili. Chýbajú nám skúsenosti. Takto sa vyvíjajúci zápas musíme vyhrať jednoznačne a nie sa stresovať až do samého záveru."

Vladimír Ekhardt (tréner Trnavy): "V prvom polčase sme hrali veľmi zle, takto sa o záchranu nebojuje. Niektorí hráči dostávajú dôveru, ale nevážia si ju. Po zmene strán sme začali viac behať, boli sme už futbalovejší, mali sme aj zopár príležitostí, ale nedokázali sme ich využiť. Napokon sme prehrali vlastným gólom. Z Ružomberka odchádzame sklamaní."

I. polčas

V prvom polčase sa pod Čebraťom hral nezáživný futbal. Dej sa väčšinou odvíjal v strede ihriska. Domáci boli o niečo iniciatívnejší a postarali sa aj o jedinú šancu do prestávky: v 35. min však Almaský nebol dostatočne dôrazný v malom obdĺžniku súpera. Polčasový hvizd hlavného rozhodcu Kružliaka bol vykúpením pre obe mužstva i pre znudených divákov.

II. polčas

Vstup do druhého dejstva vyšiel Ružomberčanom ideálne. V 47. min poslal Ďubek polocenter - polostrelu na bránku Spartaka a Čarnota pri odkope zasiahol loptu tak nešťastne, že preloboval Rusova vo vlastnej bránke - 1:0. Krátko na to kontrovali Trnavčania, strelu Vyskočila z diaľky brankár MFK Zich vyrazil. V 63. min mohla "Ruža" svoje vedenia poistiť, ale Zreľák zblízka trestuhodne zaváhal. V 72. min mal na kopačke vyrovnávajúci gól Trnavy striedajúci Pavelka, z piatich metrov však trafil vysoko nad. Potom zlikvidoval Rusov gólový nájazd striedajúceho Luptáka. V 77. min zahrával trestný kop Karhan a odrazená lopta sa dostala k Vyskočilovi, ktorý trafil len do Zicha. Päť minút pred koncom bežal Lupták sám na Rusova, mikrosúboj však vyznel pre trnavského gólmana. Vzhľadom na priebeh je víťazstvo Liptákov zaslúžené.

FK Senica - Spartak Myjava 0:3 (0:0)

Góly: 56. Sládek, 68. P. Pavlík (vlastný), 90.+ Kuračka, ŽK: 13. T. Bruško (Myjava), rozhodovali: R. Weiss - T. Somoláni, Balko, 4 402 divákov

Zostavy:

Senica: Švenger - Wijlaars, P. Pavlík, R. Pillár, Patrik Mráz - T. Kóňa, Jirásek (61. R. Blackburn) - Jaroslav Diviš, Piroska (78. Martin Ďurica), Štepanovský - Kalabiška (61. J. Križko)

Myjava: Solnička - Siva, Častulín, Černáček, Šulek - T. Marček, T. Bruško (72. L. Pelegríny) - Kukoľ (46. Kuračka), Sládek, E. Daniel (89. Ľ. Urgela) - Z. Harsányi

Hlasy:

Vladimír Koník (tréner Senice): "Týmto zápasom sme sa vrátili na úvod jarnej časti, keď sme 0:3 prehrali s Ružomberkom. Stretnutie sme prehrali v hlavách. Celý týždeň sme sa chystali najmä na štandardné situácie súpera. Vedeli sme, aký význam má derby. Hráči zápas nezvládli, chýbal im pohyb, veľmi zle riešili množstvo situácií. Ťažko sa mi to celé hodnotí, na to potrebujem deň, dva. Zlyhali sme všetci. Myjava zaslúžene vyhrala."

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): "Jednoducho povedané: krásny výsledok. Podali sme vynikajúci výkon po všetkých stránkach. Dobre sme sa pripravili, hralo sa na kvalitnej tráve, hoci na môj vkus trocha pomalej. Chceli sme hrať futbal a dosiahnuť v Senici dobrý výsledok. Veľmi nám pomohol prvý gól, tretí zásah už bol len čerešničkou na torte. Bol to nádherný zápas v krásnej futbalovej atmosfére."

I. polčas

Záhoracko-kopaničiarske derby sa konalo vo výbornej atmosfére. V prvom polčase bola hra vyrovnaná, väčšinou sa odvíjala medzi šestnástkami. Prvú šancu mali domáci Seničania po rohovom kope Kóňu, ktorý našiel Pavlíka, no lopta skončila len na hornej sieti.

Ďalšia príležitosť nasledovala po polhodine zápasu a utvorili ju Myjavčania. Harsányi so Sivom sa ocitli za obranou Záhorákov sami pred Švengerom, no nepochopiteľne sa zrazili a bol z toho len rohový kop. Po jeho zahratí Bruškom hlavičkoval Siva, výborným zákrokom sa prezentoval gólman Švenger.

Potom prišli aj možnosti Seničanov. Diviš sa preštrikoval až pred Solničku, ten jeho strelu vyrazil na roh, ktorý následne zahral Kôňa, lopta preletela ku Kalabiškovi pri zadnej žrdi a ten netrafil prázdnu bránku. Diviš sa dostal do zakončenia v 37. min, keď bol za defenzívou Myjavy, ale trafil vedľa.

II. polčas

Seničanov zastihol druhý polčas v totálnom útlme. Hrali veľmi slabo. Naopak, Myjavčania na ihrisku dominovali.

V 55. min po prihrávke Daniela bol v "gólovke" Sládek. Stopér Pavlík v poslednej chvíli sklzom odvrátil loptu na roh. Po jeho zahraní hostia predviedli signál, na ktorého konci bol Sládek a jeho tvrdá strela halfvolejom skončila za Švengerovým chrbtom - 0:1.

Druhý gól Spartaka priniesla 68. min: po nákope Bruška od polovice ihriska hlavičkovým vlastným gólom prekonal senického brankára Pavlík. Ďalšiu dobrú možnosť mali Myjavčania v 77. min, po Kuračkovej prihrávke bol zoči - voči brankárovi Sládek, no tentoraz prestrelil.

Slabo hrajúci Seničania trafili do priestoru bránky až v 84. min, ale s Mrázovým streleckým pokusom nemal Solnička veľa problémov. Oveľa viac ťažkostí narobila na druhej strane Švengerovi strela striedajúceho Pelegrínyho. V nadstavenom čase zakončoval opäť Pelegríny, po jehe strele zazvonilo brvno senickej bránky a voľný Kuračka usmernil loptu do siete - 0:3.