Dobré noviny
Brazília očami dobrodruha
Zdenko Somorovský
Zdenko Somorovský

Brazília očami dobrodruha

Zdenko Somorovský sa vydal na dobrodružnú cestu po Brazílii a priniesol odtiaľ nádherné zábery, o ktoré sa s vami podelíme.

Brazília je bez pochýb nádherný kút zeme. Cestovať naprieč touto krajinou je veľkolepý zážitok pre ducha človeka. Ten totiž počas cesty stále narazí na niečo nové, fascinujúce, úžasné.

Rovnako, ako v minulosti obchodne naladeným Portugalcom či zaprášeným dobrodruhom hľadajúcim zlato alebo dychtivým vedcom a cestovateľom kmásalo hruďou pri objavovaní prírodného bohatstva a čara tejto časti planéty, nebolo tomu inak ani pri mojej ročnej „plavbe“. Piata najväčšia krajina sveta cestovateľa očarí svojou rôznorodosťou prírody a podnebia, miest, svojou bohatou kuchyňou, históriou a tradíciami.

Ako prvé spojenie s Brazíliou sa možno mnohým vybaví práve Rio de Janeiro. Cidade maravilhosa je skutočne jedinečné mesto, ale ja chcem, aby ste sa spolu so mnou za pomoci niekoľkých fotografií preniesli na kávovú plantáž a pozreli do zvráskavenej tváre miestneho plantážnika, vstúpili do džungle v Amazonskom pralese, spoznali tváre miestneho indiánskeho kmeňa, aby ste sa plavili naprieč najväčšou riekou na svete Amazonkou a jej viacerými prítokmi, vkročili do najväčšieho mokraďového územia na svete v Pantanale, možno zadržali dych pri pohľade na vodopád v Chapade dos Guimaraes či sa nadchli putovaním za krásnymi pohoriami a vodou padajúcou z nebies.

V každom prípade precestujete kus cesty mojimi očami.

 

Západ slnka na rieke Rio Madeira, jednej z viacerých ramien rieky Amazonky. (Štát Rondônia)

Plody legendárneho vysoko energetického açai na trhu v Belém. (Štát Pará)

Zrnká kávy v rukách fazendeira z plantáže v Pocos de Caldas. (Štát Minas Gerais)

Dažďový prales krátko po búrke. (Štát Mato Grosso)

Strom Sumaúma známy aj ako „The Queen of the Forest“.

Najväčší a najposvätnejší strom amazonského pralesa. Dosahuje výšku až 50 m a šírku 6 – 7 metrov. Vo vnútri je dutý a plný vody, ktorú podľa mesačných fáz presúva buď do koreňov a pôdy okolo, alebo do koruny. Podľa legendy má zázračné účinky a žena, ktorá vodu vypije, otehotnie. Symbolizuje nesmrteľnosť, keďže slúži ako prístrešie mnohým druhom zvierat v džungli, veľkosťou zase zdôrazňuje svoju majestátnosť a jedinečnosť vzácnych druhov v prírode. (Štát Amazonas)

Deti sa plavia na drevených kanoe k veľkej dopravnej lodi. Je totiž zvykom, že cestujúci počas plavby hodia do rieky nejaké potraviny (sladkosti, ovocie). (Štát Amazonas)

Traja chlapci  rybárčia na drevenom kanoe po prúde rieky Rio Amazonas. (Štát Pará)

„Encontro dos aguas“. Prírodný fenomén miešania dvoch riek Rio Madeira a Rio Solimoes. (Štát Amazonas)

Victoria amazonica, známa tiež ako Victoria kráľovská so svojimi obrovskými leknami plávajúcimi na hladine vody, ktoré dosahujú priemer až 3 m. Stonka môže mať dĺžku až 8 m a kvet, ktorý kvitne iba v noci. Listy Victorie dokážu udržať až 40 kg, ak je váha dobre rozložená. (Štát Amazonas)

Zapadajúce lúče slnka na tvári starého muža ležiaceho v hojdacej sieti na lodi smerujúcej do Manaus. (Štát Amazonas)

Pohľad do tváre náčelníka z kmeňa Desana Tukana a jeho manželky. Indiáni z kmeňa Desana Tukana žijú v Amazónii a Kolumbii. V Brazílii ich žije približne 1500 a rozšírení sú vo viac ako 60 komunitách alebo zmiešaných komunitách ľudí s rovnakým jazykovým základom. (Štát Amazonas)

Cerrado v Chapade dos Guimaraes. (Štát Mato Grosso)

Pohľad na 86 metrov vyskový vodopád  Véu de Noiva v Chapade dos Guimaraes. (Štát Mato Grosso).

Fazendeiro v najväčšom mokraďovom území na svete v Pantanale. (Štát Mato Grosso).

Cválanie na koni v zaplavenom Pantanale, ktorý je veľký približne ako Francúzsko. (Štát Mato Grosso).

Obrovský vták Tuiuiá s červeným krkom - symbol Pantanalu. (Štát Mato Grosso).

Jeden z mnohých krokodílov v oblasti. (Štát Mato Grosso).

Pohľad na vodu padajúcu z nebies. 273 m. vodopád v štáte Minas Gerais.

Putovanie za tretím najväčším vodopádom v Brazílii. (Minas Gerais)

Páčili sa vám fotografie? Podporte ich v hlasovaní na pošli na vybrali.sme.sk

Už ste čítali?