Dobré noviny
Je to definitívne: V Amazonskom pralese sa nebude ťažiť, zachráni sa tým územie veľké ako Slovensko
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Je to definitívne: V Amazonskom pralese sa nebude ťažiť, zachráni sa tým územie veľké ako Slovensko

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Brazílska vláda nakoniec podľahla tlaku verejnosti a zrušila kontroverznú vyhlášku, ktorou sa mala požehnať ťažba v prírodnej rezervácii známej svojou biodiverzitou.

BRAZÍLIA 28. septembra - Najväčší útok na Amazóniu za posledných 50 rokov sa napokon neuskutoční. Ním mala byť vyhláška o zrušení veľkej prírodnej rezervácie, v ktorej sú náleziská zlata, medi či železnej rudy. Keby vyhláška ostala v platnosti, súkromné firmy by mohli na vzácnom území Amazonského pralesa známom svojou biodiverzitou ťažiť. Na základe tlaku verejnosti sa tak napokon nestane.

Zasiahnuť musel súd

Ako informoval Guardian, pobúrenie ohľadom vyhlášky, ktorý by umožňovala zrušenie prírodnej rezervácie, vyvolal ešte v auguste prezident Michel Temer. Nasledovala vlna protestov zo strán klimatických aktivistov, organizácií venujúcich sa ochrane životného prostredia, katolíckej cirkvi aj známych osobností. Napokon kontroverznú vyhlášku zablokoval súd.

Vláda pôvodne trvala na tom, aby sa mohlo ťažiť na 30 percentách územia, pričom tvrdila, že domorodé územie ani prírodná rezervácia to neovplyvní. Vláda sa odvolávala aj na to, že Brazília musí využiť hospodársky potenciál krajiny, prilákať investície do baníctva, vytvárať nové pracovné miesta a tak rásť. Podľa kritikov by však akýkoľvek krok k legalizácii ťažby viedol k budovaniu ciest, odlesňovaniu a zvýšenému tlaku na kmene i samotnú prírodu.

Vyhláškou sa mala zrušiť rezervácia v provincii Renca s rozlohou 46-tisíc štvorcových kilometrov, čo je približne rozloha Slovenska. Vláda však namiesto toho nakoniec predsa len zverejní vyhláškou, ktorou obnoví podmienky stanovené dekrétom z roku 1984 o vyhlásení tohto územia za prírodnú rezerváciu. Cieľom vytvorenia rezervácie v 80. rokoch bolo odvrátiť zahraničný záujem o bohaté ložiská zlata či medi.

„Brazílska vláda si nakoniec uvedomila, že je neprijateľné prijímať rozhodnutia, ktoré majú vplyv na Amazóniu a jej obyvateľov, bez širšej a transparentnej diskusie,“ vyhlásil Mauríciou Voivodic z brazílskeho Svetového fondu na ochranu prírody.

Už ste čítali?