Hudobné návraty: Švédsky národný poklad – ABBA
SITA
SITA

Hudobné návraty: Švédsky národný poklad – ABBA

Vo Švédsku sa začínajú hokejové majstrovstvá a o pár dní tam vypukne aj hudobná Eurovízia. Dosť dôvodov na to, aby sme si pripomenuli jednu z najúspešnejších svetových skupín.

ABBA dostala niekoľko ponúk na comeback, ale ani tridsať rokov po rozpade to nevyzerá, že by sa skupina mohla opäť dať dohromady.

Dnes sa už ani nechce veriť, že sláva štvorice sa začala na cyperských plážach. Tam začiatkom sedemdesiatych rokov prišli členovia švédskej skupiny ABBA zabávať mierové jednotky OSN, v tom čase už ako dva manželské páry. Najprv rozmýšľali, že by sa mohli volať Alibaba, napokon spravili názov na základe prvých písmen svojich krstných mien.

Bjorn, Benny, Agnetha a Anni-Frid ( Frida ) práve takýmito vystúpeniami cibrili svoj kontakt s publikom, navyše mužská dvojica skupiny bola autorsky talentovaná a obaja páni niekoľko rokov písali pesničky pre švédskych reprezentantov na súťaži Veľká cena Eurovízie, až im napokon producent Stig Anderson navrhol, aby skúsili ísť na súťaž aj oni sami. Skladba Ring Ring sa však švédskej porote akosi nepozdávala a tak Bjorn dostal nápad využiť prvky stále populárnejšieho glamrocku a napísal pieseň, ktorá zmenila ich životy. Waterloo napokon Eurovíziu vyhralo a katapultovalo skupinu do svetového šoubiznisu.

Nasledovali veľké vypredané koncertné turné po Západnej Európe, Ázii a Amerike, ABBA vyhrávala hitparády na oboch koncoch zemegule a chytľavé melódie z nej spravili obľúbenú kapelu rozhlasových staníc. Vďaka kostýmom sa stali módnymi ikonami, Dancing Queen je vraj najobľúbenejšou diskotékovou skladbou všetkých čias a počas vrcholných rokov ich aktívnej kariéry, čo bolo na prelome 70. a 80.rokov vraj skupina prinášala švédskemu národnému hospodárstvu väčší zisk ako automobilka Volvo. V čase najväčšej slávy sa však začali objavovať medziľudské problémy, ktoré vyvrcholili rozvodom oboch párov a zhoršené vzťahy sa napokon prejavili na prerušení vzájomnej komunikácie.

 

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…