Hudobné návraty: Švédsky národný poklad – ABBA
SITA
SITA

Hudobné návraty: Švédsky národný poklad – ABBA

Vo Švédsku sa začínajú hokejové majstrovstvá a o pár dní tam vypukne aj hudobná Eurovízia. Dosť dôvodov na to, aby sme si pripomenuli jednu z najúspešnejších svetových skupín.

ABBA dostala niekoľko ponúk na comeback, ale ani tridsať rokov po rozpade to nevyzerá, že by sa skupina mohla opäť dať dohromady.

Dnes sa už ani nechce veriť, že sláva štvorice sa začala na cyperských plážach. Tam začiatkom sedemdesiatych rokov prišli členovia švédskej skupiny ABBA zabávať mierové jednotky OSN, v tom čase už ako dva manželské páry. Najprv rozmýšľali, že by sa mohli volať Alibaba, napokon spravili názov na základe prvých písmen svojich krstných mien.

Bjorn, Benny, Agnetha a Anni-Frid ( Frida ) práve takýmito vystúpeniami cibrili svoj kontakt s publikom, navyše mužská dvojica skupiny bola autorsky talentovaná a obaja páni niekoľko rokov písali pesničky pre švédskych reprezentantov na súťaži Veľká cena Eurovízie, až im napokon producent Stig Anderson navrhol, aby skúsili ísť na súťaž aj oni sami. Skladba Ring Ring sa však švédskej porote akosi nepozdávala a tak Bjorn dostal nápad využiť prvky stále populárnejšieho glamrocku a napísal pieseň, ktorá zmenila ich životy. Waterloo napokon Eurovíziu vyhralo a katapultovalo skupinu do svetového šoubiznisu.

Nasledovali veľké vypredané koncertné turné po Západnej Európe, Ázii a Amerike, ABBA vyhrávala hitparády na oboch koncoch zemegule a chytľavé melódie z nej spravili obľúbenú kapelu rozhlasových staníc. Vďaka kostýmom sa stali módnymi ikonami, Dancing Queen je vraj najobľúbenejšou diskotékovou skladbou všetkých čias a počas vrcholných rokov ich aktívnej kariéry, čo bolo na prelome 70. a 80.rokov vraj skupina prinášala švédskemu národnému hospodárstvu väčší zisk ako automobilka Volvo. V čase najväčšej slávy sa však začali objavovať medziľudské problémy, ktoré vyvrcholili rozvodom oboch párov a zhoršené vzťahy sa napokon prejavili na prerušení vzájomnej komunikácie.

 

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…