Najlepší spôsob, ako sa zbaviť prechladnutia: Lieky pri ňom nepotrebujete
September prekvapil nevľúdnym počasím, a tak chorých ľudí pribúda. Ak to ani vaša imunita nezvládla, skúste s nachladnutím bojovať pomocou jedného z týchto piatich trikov - v pohodlí domova a bez liekov.
BRATISLAVA 21. septembra - Už je to tu. Hoci leto bolo presne také, aké má byť, september nás nepríjemne prekvapil chladným a sychravým počasím. Časté prehánky, studený vietor, nízke teploty a nedostatok slnečných lúčov sú veľkou záťažou pre organizmus a mnohých chladný začiatok jesene potrápil. Ak sa tiež zaraďujete k ľuďom, ktorých v týchto dňoch pobolieva hrdlo a najmä trápi upchatý nos, skúste sa vyliečiť niektorým z týchto spôsobov, ktoré si nevyžadujú užívanie liekov.
V hlavnej úlohe soľ
Môžete ju použiť buď do horúceho kúpeľa, alebo na výplach nosa. Alternatívou ku kúpeľu je aj namáčanie si nôh v slanej vode. Pokiaľ nemáte zvýšenú teplotu a ste len na začiatku ochorenia, urobte si horúci kúpeľ, pričom do horúcej vody pridáte soľ. Miesto kúpeľa si môžete v osolenej horúcej vode namáčať nohy. Jednoducho nalejete horúcu vodu do nádoby (nie plastovej, pretože môže prasknúť), nasypete soľ (môže byť aj kuchynská) a namočíte do nádoby nohy. Horúcu vodu priebežne dolievajte, aby ste boli v teple, a prikryte sa dekou, aby ste sa aj vypotili. Soľ sa však dá pri ochorení využiť aj inak. Do pohára s teplou, no nie horúcou vodou dáte trochu soli a túto zmes vdychujete do každej nosovej dierky. V podstate si tak prepláchnete nos slanou vodou, ktorá prinesie vytúžené uvoľnenie.
Naparujte sa
Stačí zohriať v hrnci vodu, pridať do nej soľ či bylinky a skloniť sa nad hrncom tak, aby ste vdychovali horúcu paru. Ešte lepšie je, keď si počas tohto prikryjete hlavu utierkou. Do vody môžete pridať morskú soľ, bylinky ako mätu, eukalyptový olej alebo škoricu. Naparovanie opakujte hoc aj každý deň, kým vám nádcha neprejde.
Veľa pite
Na alkohol však zabudnite, ten len podporí upchávanie. Bublinky vám zas môžu podráždiť hrdlo. Pri prechladnutí je však potrebné piť veľa tekutín, no skôr vo forme čajov, džúsov a čistej, nie veľmi studenej vody, prípadne nesýtenej minerálky. Osvedčeným trikom v boji s prechladnutím je pitie zázvorového čaju. Zázvor nastrúhajte a nechajte chvíľu povariť. Nápoj ochuťte medom a citrónom. Ak si zázvor nakrájate na malé kúsky, po vypití čaju ich môžete zaliať ešte raz, takže ho nemusíte nanovo krájať či strúhať. Zásobte sa ale aj inými čajmi, skvelé sú repíkový, lipový, šalviový, ale aj čaj zo zaliatych klinčekov, ktoré nájdete medzi koreninami. Dobre vám urobia aj čerstvá pomarančová či cviklová šťava. Ak máte okrem upchatého nosa problém s hlasivkami, zohrejte si šťavu z černicového kompótu. Pohár čistej, ale nie studenej vody vás hydratuje po prebudení.
Skúste infra alebo biolampu
Pri nachladnutí môžete využiť aj šikovných elektronických pomocníkov, napríklad infralampu. Tá totiž pomáha aj pri chorobe dýchacích ciest. Keď ju na seba nasmerujte, dávajte si pozor na oči, vhodné je nasadiť si slnečné okuliare a mať zatvorené oči. Postačí vám aj 10 minút. Použiť môžete aj biolampu, pričom ohrievať dutiny si môžete aj niekoľkokrát za deň.
Cesnak a cibuľa
Cesnak a cibuľa by ste mali jedávať aj preventívne, no pri prechladnutí vám tiež pomôžu. Ak ostanete ležať doma, na raňajky si môžete urobiť urobiť hrianky s cesnakom. Vášmu upchatému nosu výborne pomôže aj cibuľa. Skúste si z nej urobiť polievku, recepty na chutnú cibuľovú polievku nájdete i na internete. Množstvo cibule, ktorú kvôli polievke budete musieť nakrájať, podporí uvoľňovanie sĺz aj upchatého nosa. Pri varení polievky sa opatrne nakloňte nad hrniec tak, aby ste sa nepopálili, pretože výpary z nej vám pri upchatom nose pomôžu tiež. Jednoducho začnite ovoniavať cibuľovú polievku, ktorú varíte. Hotová polievka chutí výborne a je známou delikatesou.
Samozrejme, ak sa niekoľko dní po sebe budete cítiť rovnako mizerne, ba ešte horšie, neriskujte a vyhľadajte radšej lekára.