Dobré noviny
Na Slovensku vznikne nový prírodný park. Vytvoríme ho spoločne s Maďarskom
TASR
TASR

Na Slovensku vznikne nový prírodný park. Vytvoríme ho spoločne s Maďarskom

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Martin Palkovič

Projekt podporí aj ekomobilitu, teda bicykle, kanoe aj prívesy vhodné na ich prepravu, aby návštevníci pri spoznávaní hodnôt regiónu využívali 'zelenú' dopravu.

Šamorín 20. septembra (TASR) – Vytvorenie spoločného prírodného/národného parku v regióne Žitného ostrova na slovenskej strane a Malého Žitného ostrova (Szigetkozu) na maďarskej strane Dunaja je cieľom projektu Cezhraničnej spolupráce Slovenskej a Maďarskej republiky s názvom Prípravné aktivity prírodného parku Szigetkoz – Žitný ostrov a ďalšie spoločné iniciatívy v ochrane prírody. Na dnešnej tlačovej konferencii v Šamoríne ho predstavili jeho slovenskí aj maďarskí partneri. Hlavnými sú Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR a Národný park Fertő-Hanság. Na slovenskej strane participuje tiež Regionálna rozvojová agentúra Šamorín, maďarskú stranu reprezentuje aj Waldorfské združenie ochrancov a priateľov prírody Pstruhový kruh a samospráva mesta Mosomagyarórvár.

"V priestoroch Podunajska, ktorý je z pohľadu ochrany prírody a krajiny veľmi vzácny, vnímame potrebu spolupráce v oblasti koordinácie ochranárskych aktivít, environmentálneho vzdelávania a ekoturistických aktivít pozdĺž hraníc Slovenska a Maďarska," uviedol riaditeľ sekcie projektov ŠOP Martin Lakanda.

Aktuálny spoločný projekt podľa neho na tieto potreby reaguje, pričom nadväzuje na predchádzajúcu úspešnú spoluprácu všetkých partnerov. "Projekt inovatívne integruje iniciatívy v oblasti ochrany prírody a krajiny, vidieckeho rozvoja a najmä záchrany prírodného a kultúrneho dedičstva v regióne Žitného ostrova a Malého Žitného ostrova," priblížil Lakanda.

Ako ďalej povedal, jedným z cieľov spolupráce je aj posilnenie výmenných programov environmentálneho vzdelávania, organizovanie spoločných workshopov a terénnych programov pre maďarských a slovenských študentov. "Projekt podporí aj ekomobilitu, teda bicykle, kanoe aj prívesy vhodné na ich prepravu, aby návštevníci pri spoznávaní hodnôt regiónu využívali 'zelenú' dopravu" doplnil riaditeľ sekcie projektov ŠOP.

Spolupráca za takmer 470.000 eur podľa informácií ŠOP a ďalších partnerov zahŕňa aj mobilné interaktívne výstavy, mobilné laboratórium a prezentácie v šiestich centrách ekologickej výchovy a 30 školách na oboch stranách hranice. Podporí tiež rozvoj trasy geocachingu.

Partneri zorganizujú dovedna 174 podujatí s participáciou takmer 2500 slovenských aj maďarských účastníkov. Medzi plánované výstupy patrí ekomobilná flotila kanoe, environmentálne štúdie, brožúry zamerané na ochranu biotopov a udržateľne obhospodarovanej krajiny aj ich obnova na ploche 11,85 hektára na účely environmentálneho vzdelávania.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…