Zubné plomby dokáže nahradiť bežný liek, aký dostať v lekárni a zrejme ho máte aj doma
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Zubné plomby dokáže nahradiť bežný liek, aký dostať v lekárni a zrejme ho máte aj doma

Zubný kaz sa vždy ohlási neomylnou bolesťou. Návšteva zubára je preto nevyhnutná a s ňou aj ústa plné plômb. To však môže byť minulosťou.

Ilustračné foto — Foto: wikimedia

BELFAST 19. septembra - Ak vás kaz ochromí svojou bolesťou, nesmiete čakať a čo najskôr sa musíte objednať k zubárovi, ktorý vám ho ošetrí a zub zaplombuje. Veľakrát to však sprevádza bolesť pri vŕtaní, čo mnohí ľudia riešia podaním injekcie, ktorá tiež nie je ničím príjemným. Vedci sú však na stope alternatíve, ktorá sa ukazuje byť skutočne účinnou náhradou plômb, ako ich poznáme.

Nielen proti bolesti

Pri zubnom kaze dochádza k porušeniu štruktúry zuba a vytvoreniu dutín, v ktorých vzniká zápal. To sa potom rieši vypĺňaním týchto dutín plombami, stojí to peniaze a výsledok nie je tak celkom zaručený, keďže plomby zvyknú z času na čas aj vypadnúť alebo ich treba meniť.

Elegantnejším, lacnejším a bezbolestným riešením je preto liek, aký dostať bežne v lekári alebo ho možno máte v tejto chvíli aj u seba doma. Reč je o aspiríne, ktorý podľa výskumníkov z Kráľovskej univerzity v Belfaste pomáha pri obnove zubných tkanív a teda pri liečení zubných kazov.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: torange.biz

Aspirín jednak bojuje proti zápalu, ktorý pri kaze vzniká, tlmí bolesť, núti gény podieľajúce sa na vytváraní zuboviny k väčšej aktivite a v poškodenom zube vďaka nemu dochádza k mineralizácii. Už predošlý výskum ukázal, že aspirín stimuluje kmeňové bunky v zuboch a pomáha k ich regenerácii, informovalo BBC.

Samozrejme, v tejto veci ešte musia prebehnúť testovania, ktoré ukážu, či nás z problémov zo zubnými kazmi dokáže dostať zázračný aspirín a ako by vlastne alternatívna na ňom založená mala vyzerať. „Dúfame, že budeme schopní vyvinúť liečbu, ktorá dokáže zuby opraviť,“ vyhlásila profesorka Ikhlas El Karimová.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…