Štúdiá Pinewood postavia filmové ateliéry v Georgii
SITA
SITA

Štúdiá Pinewood postavia filmové ateliéry v Georgii

Komplex filmových, televíznych a hudobných štúdií vznikne v spolupráci s americkou investičnou spoločnosťou River\'s Rock na ploche 116,5 hektára.

BRATISLAVA 30. apríla - Svetoznáme britské filmové štúdiá Pinewood Shepperton oznámili zámer vybudovať svoje prvé filmové, televízne a hudobné ateliéry v Spojených štátoch amerických. Plán je súčasťou stratégie medzinárodného rozvoja, ktorú odštartovali v roku 2009.

Komplex Pinewood Atlanta vznikne v spolupráci s americkou investičnou spoločnosťou River's Rock na ploche 116,5 hektára v štáte Georgia. Vznikať by tam mali filmy, televízne projekty, hudba i videohry. Dohoda predstavuje najnovšiu expanziu Pinewoodu, keď len nedávno oznámili spoluprácu s čínskou mediálnou skupinou Seven Stars, ktorá by im mala pomôcť preniknúť na tamojší rýchlo rastúci trh.

Štúdiá považované za domov Jamesa Bonda majú pritom už pobočky v Kanade a Nemecku a budujú tiež zariadenia v Malajzii a Dominikánskej republike. Ako vo vyhlásení na webstránke Pinewoodu informoval generálny riaditeľ Ivan Dunleavy, nové štúdio bude zamerané na americké produkcie.

Štát na juhu USA pritom v ostatných rokoch láka filmárov z Hollywoodu prostredníctvom daňových stimulov. Od roku 2008 môžu filmoví a televízni producenti požiadať o daňové úľavy 20 - 30 percent v prípade, že v štáte minú 500-tisíc dolárov alebo viac, a ďalších 10 percent, ak použijú broskyňové logo Georgie. Toto viedlo k boomu filmovej a televíznej produkcie. V minulom roku pritom v Georgii nakrúcali 333 produkcií, a medzi filmy, ktoré tam v ostatných rokoch točili, patria napríklad Let (2012), X-Men: Prvá trieda (2011) alebo Rýchlo a zbesilo 5 (2011). Vzniká tam tiež obľúbený seriál Walking Dead (2010).

V štúdiách Pinewood neďaleko Londýna nakrúcali počas uplynulého polstoročia väčšinu z 23 bondoviek, vrátane najnovšej Skyfall (2012). Medzi najnovšie projekty patrí akčná snímka Jack Ryan (2013) v réžii Kennetha Branagha s Kevinom Costnerom a Chrisom Pineom, alebo tiež fantasy Maleficent (2014) s Angelinou Jolie v titulnej role. Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a webstránky www.bbc.co.uk.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…