Štúdiá Pinewood postavia filmové ateliéry v Georgii
SITA
SITA

Štúdiá Pinewood postavia filmové ateliéry v Georgii

Komplex filmových, televíznych a hudobných štúdií vznikne v spolupráci s americkou investičnou spoločnosťou River\'s Rock na ploche 116,5 hektára.

BRATISLAVA 30. apríla - Svetoznáme britské filmové štúdiá Pinewood Shepperton oznámili zámer vybudovať svoje prvé filmové, televízne a hudobné ateliéry v Spojených štátoch amerických. Plán je súčasťou stratégie medzinárodného rozvoja, ktorú odštartovali v roku 2009.

Komplex Pinewood Atlanta vznikne v spolupráci s americkou investičnou spoločnosťou River's Rock na ploche 116,5 hektára v štáte Georgia. Vznikať by tam mali filmy, televízne projekty, hudba i videohry. Dohoda predstavuje najnovšiu expanziu Pinewoodu, keď len nedávno oznámili spoluprácu s čínskou mediálnou skupinou Seven Stars, ktorá by im mala pomôcť preniknúť na tamojší rýchlo rastúci trh.

Štúdiá považované za domov Jamesa Bonda majú pritom už pobočky v Kanade a Nemecku a budujú tiež zariadenia v Malajzii a Dominikánskej republike. Ako vo vyhlásení na webstránke Pinewoodu informoval generálny riaditeľ Ivan Dunleavy, nové štúdio bude zamerané na americké produkcie.

Štát na juhu USA pritom v ostatných rokoch láka filmárov z Hollywoodu prostredníctvom daňových stimulov. Od roku 2008 môžu filmoví a televízni producenti požiadať o daňové úľavy 20 - 30 percent v prípade, že v štáte minú 500-tisíc dolárov alebo viac, a ďalších 10 percent, ak použijú broskyňové logo Georgie. Toto viedlo k boomu filmovej a televíznej produkcie. V minulom roku pritom v Georgii nakrúcali 333 produkcií, a medzi filmy, ktoré tam v ostatných rokoch točili, patria napríklad Let (2012), X-Men: Prvá trieda (2011) alebo Rýchlo a zbesilo 5 (2011). Vzniká tam tiež obľúbený seriál Walking Dead (2010).

V štúdiách Pinewood neďaleko Londýna nakrúcali počas uplynulého polstoročia väčšinu z 23 bondoviek, vrátane najnovšej Skyfall (2012). Medzi najnovšie projekty patrí akčná snímka Jack Ryan (2013) v réžii Kennetha Branagha s Kevinom Costnerom a Chrisom Pineom, alebo tiež fantasy Maleficent (2014) s Angelinou Jolie v titulnej role. Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a webstránky www.bbc.co.uk.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…