Dobré noviny
Sysle sa potrebovali pobrať na zimný spánok, dobrovoľníci im prišli vyčistiť plochu a pripraviť tie najlepšie podmienky
Dobré noviny
Dobré noviny

Sysle sa potrebovali pobrať na zimný spánok, dobrovoľníci im prišli vyčistiť plochu a pripraviť tie najlepšie podmienky

Sysľom sa na Muránskej planine darí.
Sysľom sa na Muránskej planine darí. — Foto: Maroš Detko

Sysľom sa na Slovensku konečne opäť darí. Lenže aj tieto zvieratká sa už pomaly potrebujú uložiť na zimný spánok. Na to im vytvorili priam ideálne podmienky ľudia, ktorí sa počas tohto aj minulého mesiaca pustili do tvrdej práce.

REVÚCA 19. septembra - Najväčšia hustota sysľa pasienkového na Slovensku je v Národnom parku Muránska planina. Sysľom sa tu darí, preto potrebujú stále viac priestoru. Aby sa však ich počet mohol naďalej zvyšovať, bolo potrebné rozšíriť plochu pasienkov, ktoré obľubujú. Úprava plôch im má zabezpečiť aj výborné podmienky na to, aby sa mohli nerušene uložiť na zimný spánok. Tá sa uskutočnila formou dobrovoľníckych prác.

Viac priestoru - viac rodín

Stredne veľký hlodavec, ktorý žije v kolóniách na suchých lúkach a pasienkoch, bol pred niekoľkými desiatkami rokov súčasťou fauny Muránskej planiny a jej okolia. „Tvoril dôležitú zložku potravy veľkých druhov dravcov – orla kráľovského a sokola rároha. Tak, ako na mnohých miestach na Slovensku, aj na Muráni syseľ takmer vyhynul, približne v 70. rokoch 20. storočia,“ informovala Denisa Löbbová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Foto: Maroš Detko

Ich návrat sa nakoniec podaril, pri tom však pomáhajú nielen Správa Národného parku Muránska planina či organizácia Ochrana dravcov na Slovensku, ale aj nadšenci. Teraz sa sysľom najviac darí v lokalite Biele vody, no v súvislosti s tým netreba zaspať na vavrínoch.

Foto: Ochrana dravcov na Slovensku

Do pomocných prác sa preto zapojili aj firemní dobrovoľníci. Dokopy 25 ľudí z rôznych miest Slovenska počas troch víkendov v auguste a septembri pomohlo pre syslie rodiny vytvoriť ešte viac vhodného priestoru. „Sysle sa  teraz môžu pokojne uložiť na zimný spánok s vedomím, že po prebudení budú mať viac priestoru pre zakladanie nových rodín,“ konštatoval Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku.

Foto: Maroš Detko

„S dobrovoľníkmi sme kosili, hrabali a sušili seno. Obnova biotopu sysľa pasienkového prebiehala aj čistením pasienku od náletových drevín. Husté kroviny hlohov a trniek sme preriedili, aby boli priechodné pre pasúci sa dobytok či ovce. Ponechali sme staršie solitérne hlohy, ktoré na jar krásne zakvitnú a budú bohatým zdrojom peľu pre včely, ďalej aj borievky, drienky, čerešne, liesky, duby, bresty a jablone. Vypílené kroviny pomáhali zlikvidovať i somáriky, ktoré sa tu pasú a ohryzom drevín si obrusujú zuby. Čistením sa odkryla remízka so starými dubmi, bukmi a čerešňami, pod ktoré sa bude môcť dobytok skryť do tieňa v horúcich letných dňoch,“ priblížil Hapl. 

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…