Desať trikov, vďaka ktorým sa zobudíte štíhlejší
SITA
SITA

Desať trikov, vďaka ktorým sa zobudíte štíhlejší

Tieto maličkosti dokážu v dlhodobejšom horizonte spôsobiť príjemné prekvapenia, keď sa postavíte na váhu.

BRATISLAVA 30. apríla – Nie každý je ochotný chudnúť v prísnom režime, v ktorom si zakáže svoje obľúbené jedlá, ráta prijaté a spálené kalórie a trápi sa v posilňovni. Ak vám neprekáža zhadzovať kilá pomalšie, skúste aspoň tieto malé zmeny, o ktorých magazínu Shape porozprávali rôzni odborníci na chudnutie, zdravie, varenie či cvičenie.

1. ‘Prepašujte’ do svojho jedla čo najviac vlákniny. Napríklad na párty namiesto čipsov a praclíkov siahnite po pukancoch (samozrejme najlepšie nízkokalorických), v ktorých sa jej nájde dosť a ak nie sú ochutené, tak šesť šálok má iba 90 kilokalórií. Vláknina má výhodu aj v tom, že telo vďaka nej absorbuje menej kalórií, čo tiež pomôže s chudnutím.

2. Ak nenávidíte šport a cvičenie vás vrcholne nudí, skúste tanec, pokojne aj doma. Stačí hodinka temperamentného tancovania a spálite okolo 400 až 500 kilokalórií. To sa dá porovnať napríklad s pomalším behom na bežeckom trenažéri.

3. Jedlo je zvyčajne najlákavejšie večer, čiže presne vtedy, keď sa mu už treba vyhýbať. Pri filme tak môžete nevedomky skonzumovať toľko kalórií, ako by malo celé plnohodnotné jedlo. A keďže zvyčajne ide o rôzne slané chrumky či oriešky, zjete aj poriadne veľa soli, ktorá zadrží vodu a s ňou ďalšie kilá. Čo teda robiť, aby ste nemali chuť maškrtiť po večeroch?

Ak si líhate spať hladní, zrejme večeriate priskoro alebo nesprávne. Takže si dajte povedzme o tretej malý olovrant, o piatej ďalšiu maličkosť a o pol ôsmej malú, ale sýtu večeru plnú bielkovín a vlákniny, ktoré zasýtia.

4. Ďalší spôsob, ako sa najesť a skombinovať to aj s nutkaním chrumkať niečo pri knihe či televízii, je naplniť si tanier vhodným jedlom, na ktorom si budete pochutnávať dlho – napríklad mrkva, kaleráb, jablká či celozrnné výrobky. Ak v sebe majú spomínanú vlákninu, tým lepšie, telo bude mať viac práce s trávením a spálite viac kalórií.

5. Varte jednoducho a zo zdravých a sýtych surovín. Keď príliš kombinujete, často zbytočne pridávate kalórie. Mali by ste mať prehľad o tom, čo ste zjedli. Takže na raňajky si dajte napríklad jogurt s ovocím, na obed polievku a šalát obohatený bielkovinami v podobe ryby, mäsa či orechov a na večeru opäť chudé mäso so zeleninou.

6. Jedzte pomaly, napríklad si dajte si za cieľ, aby ste skončili s obedom v práci či v kruhu rodiny ako poslední. Dôvod – postupne začnete cítiť sýtosť a zjete menej.

7. Alkohol skúste piť z menších pohárikov a pomalšie, napríklad pri víne nesiahajte po tých obrovských, ktoré vypijete dva a už máte v sebe takmer celú fľašu

8. Pohyb by sa mal stať niečím, čo je pre vás prirodzenou súčasťou dňa, a mal by vás baviť. Takže sa často prechádzajte, choďte sa korčuľovať alebo sa aspoň doma ohadzujte vankúšmi!

9. Zaujímavým trikom, ktorý odporúča kuchár Devin Alexander, je osoliť si pečivo zospodu – a to isté platí aj pre natieranie maslom.

Znie to trochu čudne, ale keď budete jesť takto, chuť sa okamžite prenesie na váš jazyk a je intenzívnejšia. To znamená, že potrebujete omnoho menej soli i masla, ktoré chudnutie spomaľujú.

10. Vytvorte si stupnicu pocitu sýtosti od 1 po 10, kde desiatka znamená úplnú preplnenosť. Prestaňte jesť, keď ste na päťke alebo šestke a počkajte dvadsať minút – vtedy pocítite, že už máte dosť.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…