Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou katastrofou. Jeho rozhodnutie zabránilo vojne!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou katastrofou. Jeho rozhodnutie zabránilo vojne!

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu sa však predišlo atómovej katastrofe.

Stanislav Petrov. — Foto: TASR/AP

MOSKVA 19. septembra - Stanislav Petrov bol bývalým sovietskym dôstojníkom, ktorý si zaslúži, aby ľudia poznali jeho príbeh. Vďaka jeho rozhodnutiu sa predišlo jadrovej vojne a sú mu pripisované zásluhy za to, že takto odvrátil možnú atómovú katastrofu, čím v podstate zachránil svet.

Nezľakol sa falošného poplachu

Písal sa práve rok 1983, keď bol tento skromný muž v službe v ruskom jadrovom stredisku včasného varovania. Vtom počítače začali signalizovať príchod balistických rakiet z USA smerom k Sovietskemu zväzu. Petrov mal za úlohu v takejto situácii ihneď informovať nadriadených, ktorí by pripravili odvetu jadrového úderu. Rozhodol však, že ide o falošný poplach a že počítače vyhodnotili situáciu nesprávne, informovala stanica BBC.

Riskoval veľa, no zachránil svet

Ak by sa mýlil, prvé jadrové výbuchy by sa objavili už o niekoľko minút. Rozhodol sa však veriť vlastnému úsudku, že útok nenastal. A hoci tým veľa riskoval, sovietskej armáde nič nehlásil. Namiesto toho sa pustil do overovania varovania počítačov a hlásil poruchu systému.

Stačilo, aby zdvihol telefón a Rusko by na potenciálny útok odpovedalo. „O 23 minút neskôr som si uvedomil, že sa nič nestalo. Ak by šlo o skutočný úder, už by som o tom vedel. Bola to obrovská úľava,“ citoval Petrovove spomienky The Guardian.

Neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že sovietske satelity omylom identifikovali odrazy slnečného svetla na mrakoch ako rakety nepriateľa. „Sme múdrejší ako počítače. My sme ich vytvorili,“ prehovoril pred niekoľkými rokmi Petrov pre nemecký magazín Der Spiegel. Ak by však rozhodol inak a poslúchol poplach spustený počítačmi, históriu ľudstva mohla poznačiť jadrová vojna, pretože vzťahy medzi krajinami boli veľmi vypäté.

Nikomu o tom nehovoril

Petrov o svojom rozhodnutí 10 rokov mlčal, pretože vyhodnotil, že by to bolo pre sovietsku armádu zahanbujúce. Po páde ZSSR sa však o jeho čine začalo písať v novinách a svet sa dozvedel o tomto skrytom hrdinovi, hoci tento prívlastok nikdy neprijal, a to, čo urobil, považoval za svoju povinnosť, uviedli HNonline.

Nikdy sa naňho nezabudne

V roku 2013 o Petrovovi vznikol film Muž, ktorý zachránil svet a nemecký filmový tvorca Karl Schumacher ako prvý priniesol jeho príbeh medzinárodnému publiku. S Petrovom sa spriatelil a teraz v septembri sa mu rozhodol popriať všetko najlepšie k narodeninám. Od jeho syna sa tak dozvedel, že tento hrdina 19. mája tohto roku zomrel, ibaže o tom žiadne médiá nepísali.

Až teraz sa teda verejnosť dozvedela, že hrdina, ktorý zachránil svet pred veľkou hrozbou, zomrel bez toho, aby sa o tom vôbec vedelo. Ľudia a tiež médiá preto zverejnením jeho príbehu teraz vzdávajú česť jeho pamiatke, pretože tento muž ostane navždy zapísaný do dejín.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…