Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch ich ale nezoženiete
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch ich ale nezoženiete

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok od výmyslu sveta a za prijateľné ceny, no ich kvalita je väčšinou diskutabilná. Zato Vladimír Makara zasvätil svoj život výrobe naozaj poctivej obuvi, ktorá sa len tak ľahko nezničí.

Vladimír Makara pri práci. — Foto: avm

KEŽMAROK 18. septembra - Nájsť kvalitné topánky, ktoré aspoň trochu dobre vyzerajú, môže byť poriadna fuška. Aj tie, ktoré sa tvária kvalitne, začnú pri prvom daždi premokať alebo sa zničia skôr, ako ich stihnete v ďalšej sezóne nosiť. Cieľom Slováka Vladimíra Makaru je preto vyrábať len také topánky, ktoré sú odolné a majú dlhú životnosť. Niekedy môžu vydržať až do smrti.

Ako dlho sa už výrobe obuvi venujete a kedy ste prišli na to, že vás táto práca môže živiť?

Výrobe obuvi sa samostatne venujem od roku 2000, tejto ručne šitej od roku 2004. Predtým som však pracoval vo výrobnom družstve Podtatran v Poprade na odbyte, kde som sa s touto výrobou čiastočne zoznámil. Po odchode z tejto firmy v roku 2000 som to skúsil samostatne a aj keď to nebolo ľahké, musel som prežiť. Začiatky boli naozaj ťažké, musel som nájsť „starého“ majstra, ktorý by ma to naučil robiť, zohnať náradie, materiál, nejaký stroj... Dodnes si sám vyrábam vosk na voskovanie nití. Šidlá, ihly, ľanové nite - všetko treba pred prácou pripraviť.

Spomeniete si ešte na začiatky výroby? Bolo náročné s výrobou topánok preraziť?

Preraziť s výrobou ručne šitých topánok je naozaj v dnešnej dobe neľahké. Produktivita pri ručnom šití je v porovnaní so strojovo vyrábanými topánkami naozaj neporovnateľná. Ale stále sa nájdu zákazníci, ktorí túto tvrdú prácu a kvalitné materiály ocenia. Je mi jasné, že masovej výrobe za lacné ceny sa ťažko konkuruje, ale snažím sa udržať kvalitu. Používané materiály patria k tým najdrahším v tomto fachu.

Vladimír Makara sa s topánkami nadrie, výsledok však stojí za to.
Vladimír Makara sa s topánkami nadrie, výsledok však stojí za to. Foto: avm

Môžu vaše topánky naozaj vydržať aj celý život? Ak ich niekto nosí často a do náročného terénu, aká je v tom prípade ich životnosť?

Samozrejme, aj tieto topánky majú svoju životnosť. Celý život vydržia rekreačnému turistovi, ktorý sa o nich aj stará. Treba ich občas nakrémovať, presušiť. Určite toľko nevydržia robotníkovi, ktorý ich má denne na nohách v mokrom zarastenom lese. Každodenné behanie po kameňolome im tiež na životnosti nepridá. Ale vieme vymeniť podrážku niekoľkokrát za životnosť vŕšku a to je u týchto topánok tiež benefit. Hlavne, keď ich už máte rozchodené a niečo už s vami prežili.

Koľko času vám zaberie výroba jedného páru topánok? Čo je tajomstvom výroby, napríklad z hľadiska materiálu alebo techniky?

Jeden pár topánok sa dá vyrobiť za 3 dni. V dielni mám kolegyňu z bývalej firmy, tá ušije vŕšok. Nekonečné je však to ručné obšívanie podrážky, brúsenie, naťahovanie (cvikanie) na kopyto... Dôležitá je tiež príprava kopyta, aby sa čo najviac podobalo nohe, ktorá bude topánky nosiť. Treba tiež poznať vlastnosti kože, ťažnosť, hustotu v jednotlivých častiach. Diely z kože si zásadne vysekávam sám. Aj zodpovednosť za správne pripravené kopyto musím niesť osobne, ale takmer vždy to vyjde.

Výroba je prepracovaný proces.
Výroba je prepracovaný proces. Foto: avm

Kto si najčastejšie kupuje vaše topánky?

Naše topánky si kupujú bežní turisti, horskí nosiči, poľovníci, vlekári, orezávači stromov, ale obúvame aj himalájskych šerpov z tímu cestovky Dorotky Nvotovej.

Koľko párov týchto topánok vlastníte vy sám?

Sebe som zatiaľ ušil 3 páry topánok, ale jedny „rozšliapané“ mi zhabal starší syn, ktorý má teraz veľkosť ako ja. Takže mi ostali jedny nízke a jedny štandardné na turistiku. Ale to stačí. Keď si na niečo zvyknete, ťažko idete do nových. Najlepšie sú po tretej túre. Sedia na nohe ako uliate.

Výrobe topánok sa Vladimír Makara venuje už 17 rokov.
Výrobe topánok sa Vladimír Makara venuje už 17 rokov. Foto: avm

Aké máte ďalšie plány? Myslíte si, že by raz výrobu mohli prevziať aj vaše deti?

Ďalšie plány? Snáď nejaký nový model vŕšku, a vydržať na trhu čo najdlhšie. A nájsť nejakého mladého, zdravého optimistu, ktorý to remeslo raz preberie. Či to bude syn, alebo niekto iný, neviem.

Čo vás na tejto práci baví najviac, čo je také, na základe čoho si poviete, že to stojí za to?

Na práci ma baví hlavne výsledok. Dobre ušitá topánka na nohe spokojného zákazníka, pochvalný mail alebo pohľadnica povzbudia najviac

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…