Dobré noviny
Spoločnosť na výrobu pomarančových džúsov vyviezla zvyšky z ovocia na odlesnenú pôdu: Čo našli na tomto mieste o 16 rokov neskôr je ako zázrak!
Mária Dobrodenková
Mária Dobrodenková

Spoločnosť na výrobu pomarančových džúsov vyviezla zvyšky z ovocia na odlesnenú pôdu: Čo našli na tomto mieste o 16 rokov neskôr je ako zázrak!

Pozrite sa, čo urobil odpad z pomarančov s mŕtvou zemou!

Skupina ekológov a biológov pod vedením Daniela Janzena a Winnie Hallwachsovej požiadala spoločnosť na výrobu pomarančových džúsov na Kostarike, aby im nechali všetok pomarančový odpad, ktorý pri výrobe nápoja nespracujú. Išlo teda o šupky a kúsky dužiny. Spoločnosť im túto službu rada poskytla, napokon, aspoň sa nemuseli o tony odpadovej hmoty starať.

Foto: Princeton

Pomarančový odpad zbierali  a odvážali ho na miesto, kde ho jednoducho nechali stáť a on sa premenil na akýsi oranžový kompost. O rok začali s presunom tisícov ton kompostu na odlesnenú pôdu, ktorú ekológovia vyhodnotili ako „mŕtve územie“.

Foto: Princeton

Pôdu nechali bez ďalšieho zásahu 16 rokov a dovolili prírode, aby si robila svoju prácu. Po uplynutí tohto času sa biológ Treuer vydal na toto miesto, aby zdokumentoval výsledky. Predpokladal, že na mieste sa zmení kvalita pôdy a bude vhodná na opätovné vysadenie strom.

Biológ bol najskôr zmätený, pretože to vyzeralo, že po oranžovej hmote nie je nikde žiadna stopa a on sa v hustom lesnom poraste nevedel  zorientovať a nájsť miesto, kde odpad pred rokmi naviezli.

Foto: Princeton

Šokujúce odhalenie nastalo až vo chvíli, keď sa na celú oblasť pozrel zvrchu – z vrtuľníka. V skutočnosti bol hustý zelený les presne tým miestom, kde pred rokmi nechal tony pomarančového odpadu. Rozdiel medzi týmto miestom a územím, na ktoré šupky nepoužili, je úžasný!

Foto: Princeton

Výskumný tím z Princetonu svoje výsledky publikoval v rozsiahlej štúdií, ktorá by podľa biológov mohla byť riešením pre mŕtve, vyčerpané a odlesnené pôdy. Odpad z pomarančov je špecifický v tom, že okrem výživy poskytuje pôde aj ochranu pred rozvojom plesní a chorôb, ktoré sa môžu podpísať po krátky život rastlín a stromov.

Ako to môžete využiť aj vy?

Foto: Princeton

Biológovia hovoria, že odpad z pomarančov môže využiť každý. Stačí, ak ho jednoducho vmiešate do zeminy vo vašej záhrade. Pôsobí to ako životabudič a ochrana pred plesňami a chorobami. Navyše pomaranče (tak, ako všetky citrusy) odpudzujú škodcov, ktoré môžu flóru zlikvidovať skôr, ako vyrastie.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…