Analytik BARIDA: Nedostavanie Gabčíkova je stratou pre našu energetiku
TASR
TASR

Analytik BARIDA: Nedostavanie Gabčíkova je stratou pre našu energetiku

Štátny rozpočet pre nedostavaný projekt podľa neho prichádza o milióny ročne.

Analytik Jozef Barida v diskusnej relácii Tablet.TV. — Foto: Tablet.TV

Bratislava 14. septembra (TASR) - Nenaplnenie medzištátnej zmluvy medzi Československom a Maďarskom a nedostavanie Sústavy vodných diel Gabčíkov-Nagymaros (SVDGN) je významná strata pre slovenskú energetiku. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal analytik portálu Energie pre vás Jozef Badida.

„Pôvodne táto sústava nemala vyrábať silovú elektrinu, ale špičkovú v čase, keď je jej nedostatok, a ktorá má vyššiu cenu a ktorou možno vyrovnávať odchýlky v sieti. Jednotkový cenový rozdiel medzi obomi druhmi elektrickej energie bol vlani desať eur, čo pri celkovej priemernej produkcii vodnej elektrárne v Gabčíkove znamená, že mohla za vlaňajšok inkasovať o 20 miliónov eur viac. Tým, že sa elektráreň nedostavala podľa pôvodného plánu, teda štátny rozpočet prichádza o milióny ročne,“ vysvetlil Badida.

Vodná elektráreň v rámci vodného diela Gabčíkovo (VDG) je v prevádzke od roku 1992 a vyrába v priemere dve terawatthodiny elektrickej energie ročne. Podľa Badidu je to na slovenské pomery významný zdroj elektrickej energie. „Jej podiel na celkovej produkcii je šesť až desať percent, čo zodpovedá asi polovici elektrickej energie, ktorú na Slovensku vyrábajú vodné zdroje. Produkcia kolíše, pretože to závisí od vodnatosti Dunaja, ale dá sa to dosť dobre predikovať,“ konštatoval Badida s tým, že v posledných rokoch na Slovensku rástol počet malých vodných elektrární.

„Boli však dotované a je otázne, či by sa mali ďalej rozvíjať, keďže nemajú až taký veľký efekt pre celkovú produkciu elektrickej energie. Potom, ako sa dostavajú bloky jadrovej elektrárne Mochovce, budeme mať prebytok elektrickej energie. Preto nie je akútna potreba budovať ďalšie energetické zdroje, napríklad aj vodné elektrárne,“ dodal Badida.

Predsedovia vlád Československej socialistickej republiky (ČSSR) a Maďarskej ľudovej republiky (MĽR) podpísali pred 40 rokmi, 16. septembra 1977, v maďarskej Budapešti medzištátnu zmluvu o výstavbe a prevádzke SVDGN. Neskôr ju ratifikovali parlamenty oboch štátov a podpísali prezidenti Gustáv Husák (ČSSR) a János Kádár (MĽR).

Maďarsko a Československo uzavreli zmluvu predpokladajúcu výstavbu SVDGN s cieľom vyrábať elektrickú energiu, bojovať proti záplavám a zlepšiť navigáciu na Dunaji. VDG sa budovalo pôvodne ako vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros predovšetkým s cieľom zabrániť pravidelným záplavám v tejto oblasti (napríklad v rokoch 1954 a 1965).

Maďarsko však v máji až novembri 1989 bez toho, aby to oznámilo, ukončilo práce na stavbe svojej časti, čím donútilo Česko-Slovensko od novembra 1991 realizovať len časť diela v pozmenenej podobe. Maďarsko jednostranne zrušilo realizáciu projektu a neskôr od zmluvy odstúpilo s odôvodnením, že ide o projekt s vážnym rizikom pre životné prostredie v Maďarsku a pre zásobovanie Budapešti vodou. Slovensko, ktoré sa stalo v zmluve nástupníckym štátom Československa, odmietlo tieto tvrdenia a nástojilo na tom, aby Maďarsko splnilo záväzky vyplývajúce zo zmluvy. Neskôr Slovensko pristúpilo výlučne na svojom území k uvedeniu projektu do prevádzky - variantu C.

Už ste čítali?

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…

Holanďan bol na dovolenke v Československu. Zachytil jeho kúzlo…

Krajina v niekdajšom východnom bloku sa pre neho stala fotografickou zlatou…