Diváci v Austrálii majú kontakt s českým a slovenským filmom
TASR
TASR

Diváci v Austrálii majú kontakt s českým a slovenským filmom

Divákov v Sydney poteší ponuka českých a slovenských filmov hneď dvakrát - v októbri (27. a 28. 10.) a na budúci rok v marci.

Na screenshote z Youtube scénka z filmu Obchod na korze. — Foto: Screenshot Youtube

Bratislava 14. septembra (TASR) - V piatok 15. septembra sa v austrálskom Melbourne začne 5. ročník Českého a slovenského filmového festivalu. Prehliadka v tamojšom Australian Centre for the Moving Image (ACMI) potrvá do 23. septembra a bude pokračovať v októbri v mestách Canberra (11. - 14. 10.) a Perth (18. - 21. 10.). Divákov v Sydney poteší ponuka českých a slovenských filmov hneď dvakrát - v októbri (27. a 28. 10.) a na budúci rok v marci. V júli sa v rámci Queensland Film Festivalu hrali v Brisbane štyri filmy Juraja Herza. Organizátori prehliadky konštatujú, že austrálske publikum má veľký záujem o európske filmy.

"Piaty ročník festivalu prináša možnosť malej bilancie: teší nás, že sa za tú dobu stal z menšej akcie v Melbourne vyhľadávaný festival v štyroch hlavných austrálskych mestách. A že to nie je len prehliadka pre pár slovenských, českých starousadlíkov, ale výnimočná udalosť aj pre Austrálčanov, ktorí sa na festival vracajú," uviedla producentka za slovenskú stranu Silvia Panáková zo spoločnosti Arina Film production.

Zatiaľ je potvrdených desať celovečerných a štyri krátke, koprodukčné slovenské filmy. Ide najmä o nové tituly, archívne sú zastúpené československým filmom Obchod na korze (1965). Prehliadku v Melbourne aj v Canberre slávnostne otvorí najnovší film režiséra Petra Bebjaka Čiara.

Súčasná kinematografia sa predstaví aj prostredníctvom držiteľa Krištáľového medveďa z Berlinale 2017 - Piata loď (r. Iveta Grófová). V programe figuruje oceňovaný film Učiteľka (r. J. Hřebejk), ktorý je aktuálne nominovaný na Európsku filmovú cenu, Masaryk (r. Julius Ševčík), držiteľ českej Národnej filmovej ceny Český lev za rok 2016 za najlepšie ženské herecké výkony v hlavnej a vedľajšej role Ja, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda), ale aj na MFF Art Film Fest Košice ocenený režijný debut Terezy Nvotovej Špina.

Nebudú chýbať adaptácie Dominika Dána Červený kapitán (r. Michal Kollár) a Únos (r. Mariana Čengel Solčanská) či divácky úspešný film Všetko alebo nič (r. Marta Ferencová) a film pre celú rodinu Anjel Pána 2 (r. Jiří Strach). Režisér Jiří Strach sa osobne zúčastní na festivale v Sydney, kde uvedie svoj film.

Festival v Melbourne a Canberre nesie tému Susedia, vďaka ktorej do prehliadky zaradili aj štvoricu maďarských filmov režiséra Zoltána Fábriho.

V štvorici krátkych filmov sú Solar Box (r. Lukáš Sigmund), Mňau (r. Marek Jasaň), Jahodové dni (r. Eva Sekerešová) a Atlantída, 2003 (r. Michal Blaško).

Filmy prináša do Austrálie spoločnosť Arina v spolupráci s austrálskou spoločnosťou IKSIMA Films, Slovenským filmovým ústavom, Ministerstvom kultúry SR, Českým filmovým centrom, Národným filmovým archívom, Českým turizmom a s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu, Ministerstva kultúry ČR a Ministerstva zahraničia ČR.

TASR informovala za organizátorov PR manažérka Zuzana Golianová.

Už ste čítali?

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…

Holanďan bol na dovolenke v Československu. Zachytil jeho kúzlo…

Krajina v niekdajšom východnom bloku sa pre neho stala fotografickou zlatou…