Tajomstvo starovekej antikoncepcie, ktorá skutočne fungovala
Aj keď v súčasnosti existuje viacero spôsobov, ako sa účinne chrániť pred počatím, vedci sa znovu obracajú k tomu, čo fungovalo kedysi, k múdrosti z čias dávno minulých a k prírode.
BERKELEY 16. septembra - Kým väčšina žien užíva ako ochranu pred otehotnením hormonálnu antikoncepciu formou tabletiek, veľa z nich to robí s veľkou nevôľou. Manipulácia s hormónmi a užívanie chémie sú však napriek tomu pomerne spoľahlivou metódou, ako si počatie vlastného potomka nechať na tú správnu chvíľu, keď budú partneri na to definitívne pripravení. Čo keby však prišla možnosť, ako sa pred počatím chrániť rovnako spoľahlivo, ale pri menšom zaťažení organizmu, viac-menej na báze rastlinných látok? Tie sú totiž tajomstvom dávnej antikoncepcie, ktoré by sa pri drobnej úprave dalo aplikovať aj do súčasnosti.
Dve látky, jeden efekt
Aj v minulosti sa ľudia chránili najrôznejšími spôsobmi, z niektorých sa nám dnes dvíha žalúdok. Pasta z krokodílieho či slonieho trusu použitá ako pesar či kondómy zo zvieracích slepých čriev - takéto spôsoby už našťastie dávno upadli do zabudnutia. No jedna staroveká technika si predsa len zaslúži väčšiu pozornosť. Nepochádza však od zvierat, ale z rastlín, ktoré sa používali ako ľudová forma antikoncepcie.
Alternatívou súčasných hormonálnych antikoncepčných prostriedkov by mohli byť podľa vedcov dve látky pristmerín a lupeol, ktoré môžu zabrániť kľúčovému bodu oplodnenia - stretnutiu vajíčka so spermiou, pričom však na ne ako také nemajú nepriaznivý účinok, len zabránia oplodneniu, informuje portál Kalifornskej univerzity v Berkeley.
Na základe poznatkov z kníh o prírodných formách antikoncepcie, ktoré používalo domorodé obyvateľstvo na celom svete, sa podarilo natrafiť na niekoľko nesteroidných chemikálií izolovaných v rastlinách proti plodnosti. Ide o spomínanú látku pristmerín, ktorá sa nachádza v rastlinách tripterygium wilfordii a maytenus ilicifolia. Ďalšiu látku lupeol objavili v mangu a koreňoch púpavy. Napríklad rastlina tripterygium wilfordii sa využívala v čínskej tradičnej medicíne, hoci niektoré zložky sú jedovaté.
Spomínané látky z týchto rastlín majú vplyv na energiu spermií, ktorá je normálne stimulovaná hormónom progesterón, ktorý vylučujú bunky obklopujúce vajíčko. Energia, ktorú spermia dostane otvorením jej kanálika, z ktorého sa uvoľní vápnik, pomôže rozkmitať jej chvostík a rýchlejšie sa tak dostať k vajíčku. Schopnosťou látok je však takémuto niečomu zabrániť, teda nedodať spermii potrebnú energiu, aby nemohlo dôjsť k oplodneniu vajíčka.
Látky by mohli slúžiť ako núdzová antikoncepcia pred alebo po pohlavnom styku alebo ako trvalá antikoncepcia formou náplasti či vaginálneho krúžku, tvrdia výskumníci z Berkeley. Výskumníčka Polina Lishková, ktorá viedla odborný tím, tvrdí, že rastlinné chemikálie zabraňujú oplodneniu šetrnejšie ako súčasná núdzová antikoncepcia. „Nazvali sme to molekulárnym kondómom,“ vyhlásila Lishková s tým, že je lepšou možnosťou použiť pri ochrane pred otehotnením rastlinnú, netoxickú a nehormonálnu látku v nižšej koncentrácii.