Dobré noviny
Prečo sú lietadlá biele? Je za tým viac dôvodov, ako by ste čakali
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Prečo sú lietadlá biele? Je za tým viac dôvodov, ako by ste čakali

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: wikimedia

Na prepravu ich využíva čoraz viac ľudí, no málokto sa zamýšľa nad tým, prečo majú lietadlá väčšinou bielu farbu. Vysvetlenie je pritom veľmi logické.

BRATISLAVA 15. septembra - Kým autobusy alebo vlaky mávajú rôzne farby, lietadlá sú zväčša biele, niekedy doplnené o farebné časti ako dekorácie či názvy leteckých spoločností. Vysvetlenie, prečo je to tak, je logické - biela farba sa používa z viacerých bezpečnostných, ale i ekonomických dôvodov.

Iná farba sa neoplatí ani z ekonomického hľadiska

Biela farba sa používa aj preto, aby na nej čo najlepšie vynikli nedostatky ako škvrny po úniku oleja, trhliny, praskliny a akékoľvek ďalšie poruchy, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť stroja a pasažierov. Praskliny sú vždy tmavšie ako biela farba lietadla, takže sa dajú pomerne ľahko identifikovať.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

Veľmi dôležitým dôvodom, prečo bývajú lietadlá biele, a nie tmavé, je aj fakt, že stroj sa tým vyhne prílišnému zahrievaniu vplyvom slnečného žiarenia. Iste viete, že tmavé farby, pohlcujú žiarenie a tie svetlejšie ho, naopak, odrážajú. To zabraňuje postupnému vytváraniu tepla v lietadle, a to nielen počas letu, ale aj v odparkovanom stave. Ak by malo tmavý náter, jeho ochladzovanie by trvalo podstatne dlhšie.

Nie všetky dôvody, pre ktoré majú lietadlá bielu farbu, sa týkajú bezpečnosti. Ak ide o farbu lietadla, v hre sú aj finančné náklady. Biely náter je podstatne lacnejší ako farebný a čím viac farieb sa použije, tým sa zvyšuje celková hmotnosť, čo sa prejaví aj na prevádzkových nákladoch. Navyše, ak malo lietadlo farebný náter, nový majiteľ by ho musel na vlastné náklady odstrániť a v prípade potreby ho dať znovu natrieť na bielo.

Biela farba, ktorá je pre lietadlá príznačná, je tak výhodná nielen z vedeckého, ale i ekonomického hľadiska.

Už ste čítali?