Rodičia precestovali so svojimi deťmi 160-tisíc kilometrov, aby ich naučili to, čo nenájdu ani v učebniciach zemepisu
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Rodičia precestovali so svojimi deťmi 160-tisíc kilometrov, aby ich naučili to, čo nenájdu ani v učebniciach zemepisu

Tento rodinný výlet trval štyri roky a plánovali ho takmer dve desaťročia. Pre rodinu to bolo najväčšie dobrodružstvo života.

Rodina za štyri roky precestovala celý svet. — Foto: Koláž DN

LONDÝN 14. septembra - Gilly a Steve Snaithovci na prvý pohľad pôsobia ako obyčajní rodičia, svojim deťom sa však postarali o skutočne neobyčajný zážitok. Najväčšie dobrodružstvo svojho života plánovali dlhých 18 rokov, nakoniec sa im však podarilo opustiť stereotyp všedných dní a štyri roky ako rodina cestovali po celom svete.

Učebnicou im bol celý svet

Dvojica z anglického mestečka Verwood sa rozhodla vytiahnuť svoje dcéry zo školských lavíc, aby spoznávali svet trochu inak. Prešli spolu viac ako 160-tisíc kilometrov a navštívili 58 krajín sveta, a to, čo sa pri tom naučili, by nezískali ani na desiatkach hodín geografie či dejepisu. Ich učebňou sa tak stal celý svet.

Rodina spoločne precestovala celý svet.
Rodina spoločne precestovala celý svet. Foto: Facebook/GillySnaith

Piaty člen rodiny

Pred štyrmi rokmi sa pobalili a nasadli do nákladného auta, ktoré sa stalo akoby ich piatym členom rodiny a zároveň ich pojazdným domovom. Keby sa neustále presúvali medzi hotelmi, bolo by to nielen drahé, ale vzhľadom na nekonečné balenie aj únavné. Takto mali pocit, že sú v podstate stále doma a mohli sa zastaviť vždy tam, kde chceli.

Človek sa cíti taký malý

Svoju dobrodružnú poznávaciu výpravu rodina začala ešte v roku 2013 v Kanade, prešla naprieč Amerikou a neobišla ani Amazonský dažďový prales. „Cítite sa takí malí v porovnaní so svetom, ktorý vyzerá byť taký veľký,“ vyjadrili sa pre BBC News, keď si zaspomínali na to, ako boli obklopení pohorím Andy. Potom navštívili aj Antarktídu, či vzdialenú Austráliu. Všade, kde boli, sa pritom rodičia snažili svojim dcéram ukázať miestnu históriu, zvyky, náboženstvo aj prírodu. Po ceste domov prešli cez Áziu, navštívili Čínu i Indiu až nakoniec opäť zakotvili v Európe.

Keď sa ich potom ľudia pýtali, čo bolo na tejto ich ceste najlepšie a čo bolo najhoršie, mali na to jednu odpoveď. To, že boli celý čas spolu. Spoločne strávený čas si veľmi vážili, niekedy však bolo ťažké byť spolu nonstop 24 hodín denne. Vtedy im však pomohlo, keď si urobili malú prechádzku. Teraz sú už však doma a opäť sa vracajú k bežnému životu vo svojom malom meste.

— Foto: Facebook/GillySnaith

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…