Môj pes Killer je najlepším filmom na festivale Finále Plzeň
SITA
SITA

Môj pes Killer je najlepším filmom na festivale Finále Plzeň

Adam Mihál, predstaviteľ mladého skinheada Mareka z filmu Môj pes Killer, získal divácku Cenu za najlepší herecký výkon.

BRATISLAVA 29. apríla - Film Môj pes Killer slovenskej režisérky Miry Fornay získal hlavnú cenu Zlatý ledňáček na 26. ročníku festivalu českých filmov Finále Plzeň.

Režisérka Mira Fornay

Mira Fornay vyštudovala réžiu na pražskej FAMU, ktorú ukončila krátkometrážnym filmom Malá nesdělení (2002). V štúdiu pokračovala na britskej Národnej filmovej a televíznej škole v Beaconsfielde.

Debutovala psychologickou drámou Líštičky (2009), ktorá súťažila v rámci Týždňa kritikov na MFF v Benátkach a uviedli ju na mnohých prestížnych medzinárodných festivaloch.

Scenár k filmu Môj pes Killer, ktorý v roku 2009 získal Cenu Tibora Vichtu za najlepší scenár, bol oficiálnym projektom Berlinale Co-Production Market v roku 2010.

Film predstavili v rámci prezentácie pripravovaných projektov na filmovom trhu Agora na 53. ročníku MFF v Solúne, kde získal čestné uznanie poroty. Získal tiež jednu z troch hlavných cien na MFF v Rotterdame, z Medzinárodného filmového festivalu v litovskom Vilniuse si Fornay odniesla cenu za najlepšiu réžiu a Môj pes Killer má na konte aj Zvláštne uznanie poroty z MFF Titanic v Budapešti. Keďže film je česko-slovenskou koprodukciou, súťažil vo výbere desiatich českých snímok. Podľa medzinárodnej festivalovej poroty je najlepším českým hraným filmom, pričom Adam Mihál, predstaviteľ mladého skinheada Mareka, zas získal divácku Cenu za najlepší herecký výkon.

"Dospeli sme k jednohlasnému rozhodnutiu: všetci sme sa nadšene zhodli, že Môj pes Killer predstavuje tú najlepšiu 'filmárčinu', akú si vieme predstaviť,“ uviedol predseda poroty, americký producent Rick McCallum.

"Je to priamy, odvážny a ohromujúcim spôsobom silný film, ktorý prináša zrozumiteľný pohľad na netoleranciu veľmi ľudským spôsobom a hlboko nás zasiahol. Tento efekt film dosahuje hlavne pomocou obrazu a zvuku, čo vytvára hlavný jazyk filmu. Herecké výkony sú také skutočné, že máte pocit, akoby postavy mali explodovať priamo pred vašimi očami. Dve slová, ktoré najlepšie vystihujú náš dojem z tohto obdivuhodného filmu, sú 'pekelne skvelý,'" uzavrel McCallum.

Film Môj pes Killer zobrazuje jeden deň zo slovensko-moravského pohraničia z pohľadu osemnásťročného Mareka a jeho psa. Jeho životom otrasie tajomstvo matky, ktorá ho opustila pred mnohými rokmi. Marek a jeho kamaráti sú totiž rasisti, ktorí nenávidia Rómov, no ukáže sa, že práve jeho dovtedy nepoznaný nevlastný brat má rómsku krv. Zaujímavosťou filmu je, že si v ňom zahrali výlučne neherci. Mareka stvárnil študent Adam Mihál, jeho matku masérka Irena Bendová. Podľa režisérkiných slov je Môj pes Killer o hrdosti a predovšetkým o pocite hanby.

Informácie agentúre SITA poskytla Ľubica Orechovská zo spoločnosti Kinematograf.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…