MAĎARIČ: Rok 2020 by mohol byť Rokom slovenského divadla
TASR
TASR

MAĎARIČ: Rok 2020 by mohol byť Rokom slovenského divadla

Maďarič uviedol, že storočnica slovenského divadla dáva príležitosť nielen na pripomenutie si bohatej histórie, ale je tiež šancou na výrazný impulz pre rozvoj dramatického umenia do budúcnosti.

Na snímke historická budova Slovenského národného divadla (SND). — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 13. septembra (TASR) – Rok 2020 by mohol byť oficiálne vyhlásený za Rok slovenského divadla. Záujem iniciovať tento krok na pôde vlády dnes deklaroval minister kultúry SR Marek Maďarič (Smer-SD), ktorý sa zúčastnil na stretnutí zástupcov slovenských divadiel a kultúrnych scén, diskutujúcich o príprave projektu Storočnice slovenského divadla 2020.

Maďarič na stretnutí uviedol, že storočnica slovenského divadla dáva príležitosť nielen na pripomenutie si bohatej histórie, ale je tiež šancou na výrazný impulz pre rozvoj dramatického umenia do budúcnosti. "Nemalo by ísť naozaj iba o historizujúci moment, ktorý pripomenie vznik Slovenského národného divadla (SND) v roku 1920, ale tiež o prezentáciu spoločenského významu divadla a samozrejme i jeho aktuálnej úrovne," povedal Maďarič, ktorý vyjadril nádej, že projekt prispeje i k otvorenosti a intenzívnejšej interakcii medzi divadelnou scénou a verejnosťou a zvýrazní obľubu a podporu tohto druhu umenia v spoločnosti.

Minister uistil, že okrem inštitucionálnej a finančnej podpory, ktorú by predstavovalo vyhlásenie roku 2020 za Rok slovenského divadla by k prezentácii celého projektu mali smerovať aj aktivity zriadených podporných umeleckých fondov, nevynímajúc ani novozriadený Fond na podporu kultúry národnostných menšín. "Aj menšinová divadelná scéna je súčasťou slovenskej kultúry," pripomenul minister.

Koncept i prípravu projektu na stretnutí zástupcov kultúrnych inštitúcií prezentovala riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. Pripomenula, že prezentácia nie je rámcovo ohraničená len samotným rokom 2020, storočnicu už budú avizovať aktivity prichádzajúce v priebehu jubilea. "Napríklad storočnica vzniku ČSR v roku 2018 bude príležitosťou pripomenúť participáciu českých divadelníkov pri formovaní slovenského profesionálneho divadla, v roku 2019 si zasa budeme môcť pripomenúť vznik Družstva SND v roku 1919," uviedla.

Konkretizovala tiež aktivity, ktoré sa rozbehli v prvej prípravnej časti projektu, realizovanej v období rokov 2016-2018. Týkajú sa napríklad výskumného projektu o dejinách slovenského profesionálneho divadla, takisto ďalších pripravovaných publikačných aktivít aj možností propagácie jubilea vo verejnom priestore i online prostredí. Obdobie rokov 2019-2020 by malo priniesť prezentačné podujatia pre odbornú i širokú verejnosť, vrátane výstav, festivalov i ďalších spoločenských podujatí.

Tvorcovia projektu majú záujem preniesť tému slovenského divadla aj na pôdu škôl a centier voľného času, predstaviť dramatické umenie v televízii i rozhlase, aj propagovať slovenské divadlo v zahraničí. Storočnicu slovenského divadla, všetky jeho aktivity a súvislosti by mal propagovať a popularizovať špeciálny web, jednotné obrazové i zvukové logo.

Už ste čítali?

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…

Holanďan bol na dovolenke v Československu. Zachytil jeho kúzlo…

Krajina v niekdajšom východnom bloku sa pre neho stala fotografickou zlatou…