Slovenská filharmónia začne novú sezónu Hummelovou klavírnou súťažou
TASR
TASR

Slovenská filharmónia začne novú sezónu Hummelovou klavírnou súťažou

Do klavírnej súťaže sa prihlásilo 24 interpretov z 13 krajín.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 13. septembra (TASR) - Slovenská filharmónia (SF) začne v tretí septembrový týždeň svoju 69. koncertnú sezónu 2017/2018 v bratislavskej Redute. Jej súčasťou je 9. ročník Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela a 53. ročník Bratislavských hudobných slávností (BHS).

Do klavírnej súťaže (18. - 23.9.) sa prihlásilo 24 interpretov z 13 krajín. Na prvé tri kolá (18. - 22.9.) je vstup poslucháčov zdarma a súťažiaci budú bojovať o postup do trojčlenného finále. V záverečný deň finalisti zahrajú s orchestrom SF skladbu bratislavského rodáka Hummela (1778-1867) Klavírne septeto d mol. Večer medzinárodná porota slávnostne vyhodnotí súťaž a bude aj koncert víťazov.

Podľa generálneho riaditeľa SF Mariana Lapšanského je to už etablovaná svetová súťaž nielen pre študentov hudobných akadémií, ale aj koncertných klaviristov, pretože je pre mladých umelcov do 32 rokov. V tomto roku je náročná špeciálnym Hummelovým dielom, ktoré musel naštudovať každý účastník. "Je to ich veľká investícia do tohto diela. Určite si ho nechajú vo svojom trvalom repertoári a budú šíriť Hummelove meno po celom svete," uviedol pre TASR Lapšanský.

Na 53. BHS odznie 22 koncertov v podaní umelcov z 20 krajín. Úvodný koncert (29.9.) odohrá SF pod taktovkou svojho nového šéfdirigenta Angličana Jamesa Judda a so sólistom Albanom Gerhardtom (violončelo). V programe má diela Franza Schmidta a Roberta Schumanna. Bratislavský rodák Franz Schmidt je autor mnohých závažných symfonických diel, no najviac ho preslávila opera Notre Dame, ktorú napísal na námet románu Victora Huga. Viedenská premiéra v roku 1914 zabezpečila skladateľovi medzinárodné uznanie. Dnes sa už na javiskách prakticky neobjavuje, no tri orchestrálne medzihry stále tvoria súčasť repertoáru symfonických telies. Zaznejú Predohra, medzihra a karnevalová hudba z opery Notre Dame od Piotra Iľjiča Čajkovského – Variácie na rokokovú tému. Symfóniu č. 2 v tónine C dur koncipoval Robert Schumann v duchu Beethovenovej Osudovej ako víťazstvo nad nepriazňou osudu. Virtuózna druhá časť – Scherzo – dôkladne preverí schopnosti sláčikovej sekcie orchestra.

Nová sezóna SF začne otváracími koncertmi 26. a 27. októbra. V programe do 19. júna 2018 je 14 koncertných cyklov aj pre rôzne vekové kategórie. Tiež koncerty v rámci 100. výročia vzniku Československej republiky aj ďalšie zahraničné účinkovania všetkých troch telies - SF, Slovenského filharmonického zboru a Slovenského komorného orchestra.

"Najvýznamnejšou udalosťou sezóny je nástup nového šéfdirigenta Jamesa Judda, ktorý uvedie aj sedem dvojkoncertov. Významné je aj dvojnásobné účinkovanie izraelského dirigenta Pinchasa Steinberga. V januári 2018 sa SF predstaví pod taktovkou úspešného Juraja Valčuhu, ktorý uvedie Trojkráľový koncert. Vo februári filharmonici vystúpia s bývalým šéfdirigentom SF Emmanuelm Villaumom. Post stálych hosťujúcich dirigentov SF zastávajú naďalej český dirigent Leoš Svárovský a slovenský dirigent Rastislav Štúr," informoval dramaturg SF Ivan Marton.

Už ste čítali?

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…