Lenka varí každú nedeľu pre bezdomovcov. Do dobročinnosti vtiahla celú rodinu, aj keď sami majú málo
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Lenka varí každú nedeľu pre bezdomovcov. Do dobročinnosti vtiahla celú rodinu, aj keď sami majú málo

Sama má čo robiť, aby utiahla chod domácnosti, v ktorej pracuje len hlava rodiny a pobehuje päť detí. Napriek tomu rodina Lenky Vargovskej nemyslí len na seba. Zo všetkých síl sa snaží pomôcť ľuďom bez domova.

Lenka Vargovská rada pomáha ľuďom. — Foto: alv

ZVOLEN 13. septembra - Lenka Vargovská je žena so srdcom na správnom mieste. To isté sa však dá povedať aj o jej mužovi a deťoch. Rodina totiž pravidelne obetúva nedeľné rána, aby mohla navariť pre desiatky bezdomovcov. Hoci peňazí nemá nazvyš ani pre seba.

Pomáhajú aj neznámi ľudia

Dobrovoľníctvu sa Lenka zatiaľ nevenuje dlho, no medzi ľuďmi bez domova sa stala pilierom nádeje, že aspoň raz do týždňa budú mať poriadne jedlo a že aspoň niekomu na nich skutočne záleží. Lenka im so svojou rodinou pravidelne v nedeľu varí teplé jedlo a záujemcov tak logicky pribúda. „Prvýkrát prišlo iba sedem (ľudí bez domova). Prešlo to na počet 13, 20 a dnes mávame okolo 50 ľudí,“ opísala pre portál Dnes24, ako začal vzrastať záujem.

Niet sa čomu čudovať, nedeľa je pre všetkých, ktorí nemajú strechu nad hlavou, vraj tým najhorším dňom z celého týždňa. Lenka preto vstáva už o šiestej ráno, aby v dvoch obrovských hrncoch stihla všetko pripraviť. Asistuje aj manžel a deti, tie dokonca celkom dobrovoľne.

Lenže Lenka je na invalidnom dôchodku, pracuje len manžel. Ako vôbec rodina vládze zabezpečiť seba a ešte aj vyvárať pre toľkých ľudí? Ako dodala pre Dnes24, ide to aj vďaka dobrým ľuďom, ktorí im zvyknú darovať potravinové balíčky.

„Pomáha každý, kto sa s tým dokáže stotožniť. Väčšinou sa však zapájajú ľudia mimo Zvolena. Posielajú oblečenie a niekedy aj potraviny. Bez pomoci by sa to nedalo robiť v takom veľkom merítku,“ opísala, akí dokážu byť Slováci veľkorysí.

Nevaria im, ale zamestnávajú ich

Lenka Vargovská nie je jediná, kto sa snaží bezdomovcom pomáhať práve cez jedlo. Trochu inou formou, ako len dodať im teplú stravu, je dostať ich priamo k zdroju, v tomto prípade zamestnať ich v reštauráciách či kaviarňach. V Spojených štátoch funguje napríklad zaujímavý projekt Purple Door, ktorý nielenže zamestnáva bezdomovcov, ale ich zapája do 52-týždňového plánu, na konci ktorého sa z nich stanú celkom noví ľudia. Takí, ktorí budú vedieť hospodáriť, komunikovať, zlepšia si kondíciu, a to nielen fyzickú, ale i psychickú.

Foto: Facebook/Purple Door Coffee

Za pomocou ľuďom bez domova však netreba chodiť až za veľkú mláku, niečo podobné funguje aj na Slovensku, napríklad v Bratislave vďaka projektu Dobre&Dobré. „Kaviareň vznikla ako projekt občianskeho združenia Vagus. Poskytuje prácu ľuďom, ktorí stratili domov, ale nestratili chuť žiť. Každým svojím návratom pomôžete ľuďom bez domova, ktorí vás s láskou a s nadšením obslúžia, vrátiť sa späť do života,“ opisuje kaviareň význam svojho konceptu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…

Holanďan bol na dovolenke v Československu. Zachytil jeho kúzlo…

Krajina v niekdajšom východnom bloku sa pre neho stala fotografickou zlatou…