Súdny spor o autorské práva na selfie makaka sa skončil kompromisom
TASR
TASR

Súdny spor o autorské práva na selfie makaka sa skončil kompromisom

Snímky vznikli v roku 2011 v Indonézii, kam sa Slater vydal fotografovať paviány. Počas jednej fotografickej seansy sa k jeho fotoaparátu na statíve dostala skupina opíc.

Makak, ilustračná snímka. — Foto: TASR/František Iván

San Francisco 12. septembra (TASR) - Aktivisti z organizácie Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami (PETA) a britský fotograf David J. Slater sa dohodli na kompromise, ktorým sa končí ich súdny spor ohľadne autorských práv na fotografie selfie urobené pred časom samicou makaka chocholatého (Macaca nigra).

Snímky vznikli v roku 2011 v Indonézii, kam sa Slater vydal fotografovať paviány. Počas jednej fotografickej seansy sa k jeho fotoaparátu na statíve dostala skupina opíc. Jednu samicu zaujal jej odraz v objektíve a omylom stisla samospúšť. Zvuk sa jej zrejme zapáčil a tak urobila aj ďalšie snímky. Väčšinou šlo o zábery džungle, ktoré boli navyše aj rozmazané. Urobila však aj niekoľko ostrých a pôsobivých záberov, ktoré obleteli svet.

Prvá známa opičia selfie sa dostala do novín a časopisov. Vyvolala však nielen záujem o Slaterovu prácu, ale aj spory o autorské práva, ktoré fotograf viedol s nadáciou Wikimedia, ktorá danú fotografiu použila vo svojej databáze a poskytuje ju ako voľne dostupné dielo.

Slater sa bránil, že autorské práva patria jemu, keďže nastraženie fotoaparátu v džungli bolo súčasťou jeho umeleckého zámeru. Tvrdil, že konanie opíc očakával a predvídal.

Následne sa však objavili hlasy, že fotografie sú verejným vlastníctvom, pretože opica nie je subjektom, ktorý by mohol získať akékoľvek práva vrátane tých autorských. Namietali tiež, že Slater nemôže mať na fotografie autorské práva, pretože na ich vzniku sa fakticky nepodieľal.

Polemika sa napokon dostala pred súd v USA. Organizácia PETA sa 22. septembra 2015 obrátila na súd v americkom štáte Kalifornia so žiadosťou, aby zabezpečil opiciam možnosť vystupovať ako subjekt autorského práva a zveril PETA správu takto získaných finančných prostriedkov pre potreby primátov na území prírodnej rezervácie na indonézskom ostrove Sulawesi.

Spor sa v pondelok skončil vydaním vyhlásenia, v ktorom Slater a PETA oznámili, že dosiahli kompromis: Slater súhlasil darovať 25 percent všetkých svojich príjmov za známu snímku dobročinným organizáciám, ktoré sa venujú ochrane vzácnych makakov chocholatých.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…