Krištáľové krídlo opäť hľadá výnimočné osobnosti na Slovensku
TASR
TASR

Krištáľové krídlo opäť hľadá výnimočné osobnosti na Slovensku

Ocenenie sa odovzdáva v deviatich kategóriách za konkrétny výnimočný počin daného roka v oblasti kultúrneho, spoločenského, vedeckého a hospodárskeho života.

Na archívnej snímke ocenené osobnosti za rok 2016 zľava Daniel Hevier (Publicistika a literatúra), Štefan Máj (Hospodárstvo), Palo Macho (Výtvarné umenie), manažér Andrej Glatz, ktorý získal mimoriadne ocenenie, Ondrej Vrábel (Filantropia), Dalibor Karvay (Hudba), Zuzana Mauréry (Divadlo a audiovizuálne umenie), Ladislav a Peter Škantárovci (Šport), Igor Timko (Rock Pop Jazz) , synovec Mariána Vargu Jakub Kudláč prevzal mimoriadne ocenenie a Michal Mego (Medicína a veda). — Foto: TASR - Andrej Galica

Bratislava 12. septembra (TASR) - Krištáľové krídlo už po 21. raz začína s organizáciou prestížnej udalosti a hľadá osobnosti, ktoré v roku 2017 dosiahli niečo jedinečné. Do 31. októbra môže svojho favorita navrhnúť aj široká verejnosť. Stačí vyplniť online formulár na www.kristalovekridlo.sk.

Laureáti 21. ročníka Krištáľového krídla budú známi na slávnostnom galavečere, ktorý sa uskutoční 21. januára 2018 v novej budove SND a v priamom prenose ho odvysiela Jednotka RTVS.

Porota 21. ročníka Krištáľového krídla zasadla dnes popoludní na slávnostnom stretnutí. Porotcovia prediskutovali kritériá stanovené štatútom. Jednotlivé odborné poroty prešli tento rok viacerými zmenami.

Ocenenie Krištáľové krídlo sa odovzdáva v deviatich kategóriách za konkrétny výnimočný počin daného roka v oblasti kultúrneho, spoločenského, vedeckého a hospodárskeho života. Mimoriadna cena sa udeľuje osobnostiam za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí alebo iný výrazný počin.

„Krištáľové krídlo nie je anketa, návrh na nomináciu stačí poslať raz, keďže o finálnych nomináciách rozhoduje odborná porota,“ priblížila výkonná riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala a dodala: „Podmienkou je, že navrhovaná osobnosť pôsobí na Slovensku, prihliada sa aj na medzinárodný úspech. Hlasovanie poroty je tajné.“

V poradí 21. ročník Krištáľového krídla je zaujímavý aj tým, že galavečer bude 21. januára 2018. Ja som veľký optimista a verím, že porota, ako sme ju trocha obmenili, nám prinesie nové inšpirácie, nové myšlienky, ktoré obohatia nielen Krištáľové krídlo, ale aj mňa. Aby som mala nové impulzy, aby sme krídlo robili z roka na rok inak, zaujímavejšie, aby sme neboli konzervatívni a išli s dobou. Je to veľmi ťažké, preto neoceňujeme, ako kto vyzerá, kto koho pozná, ako funguje v politike. My oceňujeme ľudského ducha, výsledky, ktoré tých ľudí reprezentujú,“ uviedla pre TASR producentka a autorka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.

V prvom rade je treba povedať, že pravidlá pre každú odbornú porotu sú striktné, v prípade kategórie, ktorej predsedám, ide o to, aby dielo bolo vydané v kalendárnom roku 2017, aby jeho autor pôsobil na Slovensku, aby bolo vydané v slovenskom vydavateľstve. To isté sa týka aj publicistiky, či už rozhlasovej, printovej alebo televíznej. Táto porota v podobnom zložení pôsobí pomerne dlhé roky, to znamená že my už máme stanovený základný estetický kánon a podľa toho postupujeme. Myslím si, že aj rozhodnutia z uplynulých rokov svedčia o tom, že vždy sme vybrali toho správneho laureáta,“ povedal pre TASR predseda odbornej poroty pre publicistiku a literatúru Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS.

Krištáľové krídlo za rok 2016 si odniesli Zuzana Mauréry, Daniel Hevier, Štefan Máj, Palo Macho, bratranci Škantárovci, Michal Mego, Igor Timko, Dalibor Karvay, Ondrej Vrábel. Mimoriadnu cenu za celoživotné dielo získali Marián Varga a Andrej Glatz.

Ocenenie Krištáľové krídlo udeľujú od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života. Dve desiatky rokov, to je viac ako 600 nominovaných, 219 ocenených najvýznamnejších osobností Slovenska vo výbere viac ako 120 porotcov.

Už ste čítali?

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…