Dobré noviny
Študenti zubného lekárstva naučia Slovákov starať sa o chrup
SITA
SITA

Študenti zubného lekárstva naučia Slovákov starať sa o chrup

Projekt Spolu za zdravý a krásny úsmev sa uskutoční v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Zvolene, Žiline, Liptovskom Mikuláši, Poprade, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi, Prešove a Košiciach.

BRATISLAVA 29. apríla - Študenti zubného lekárstva sa v utorok vyberú na cestu po slovenských mestách nazvanú Spolu za zdravý a krásny úsmev.

Termíny:

30. apríla - Bratislava

1. mája - Trnava a Nitra

2. mája - Trenčín a Zvolen

3. mája - Žilina

4. mája - Liptovský Mikuláš a Poprad

7. mája - U. S. Steel a Michalovce

8. mája - Nemocnica Šaca a Spišská Nová Ves

9. mája - Prešov

10. mája - KošicePôjde o najväčšiu preventívnu akciu v oblasti ústneho zdravia, aká sa kedy na Slovensku uskutočnila.

Na cestu po republike sa vydajú tri dodávky, pričom členovia Slovenského spolku študentov zubného lekárstva plánujú v termíne od 30. apríla do 10. mája zrealizovať v 12 mestách viac ako 5500 inštruktáží v duchu hesla: "Keď neprídu pacienti do ambulancie, musia ísť (budúci) lekári do ulíc."

"Za posledných dvadsať rokov sa štátny sektor v stomatológii takmer rozpadol a tri univerzitné mestá, v ktorých sa ešte nachádzajú štátne univerzitné kliniky, nestačia plniť úlohu liečebnú aj preventívnu," vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii prezident Slovenského spolku študentov zubného lekárstva Viliam Falis.

Práve preto študenti dospeli k názoru, že toto občianske združenie by sa malo začať intenzívne venovať prevencii. Prvá preventívna akcia sa uskutočnila v roku 2011 v Košiciach, pričom organizátori vtedy o ústnej hygiene poučili prvých 1700 ľudí. Dodnes je to dovedna už 4000 ľudí, pričom v tomto roku chcú zaškoliť viac ako 5500 ľudí.

Študenti sa rozhodli pre osobnú komunikáciu s konkrétnymi ľuďmi, ktorým na modeli predvedú ako sa starať o chrup a zodpovedajú na ich otázky. Jedna inštruktáž trvá približne 30 minút a jeden školiteľ je schopný postarať sa naraz o najviac troch ľudí. Každý dostane vlastnú zubnú kefku, s ktorou si precvičí techniku čistenia zubov. "To bude mať oveľa väčší význam, ako náučné prezentácie a prednášky," uviedol Falis, ktorý dúfa, že cez zaškolených ľudí sa informácie budú šíriť ďalej. "Našim cieľom je do niekoľkých rokov priamo alebo sprostredkovane osloviť signifikantné percento slovenskej populácie," dodal.

Už ste čítali?