Mesiac o srdcových témach opäť upozorňuje na srdcovocievne ochorenia
TASR
TASR

Mesiac o srdcových témach opäť upozorňuje na srdcovocievne ochorenia

Kampaň MOST (Mesiac O Srdcových Témach) preto upozorňuje na najvážnejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení, možnosti prevencie aj liečby.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/František Iván

Bratislava 12. septembra (TASR) - Vysokým krvným tlakom bude pravdepodobne trpieť každý, kto sa dožije dostatočne vysokého veku. Hoci nebolí, môže viesť k radu zdravotných problémov a skončiť sa infarktom, cievnou mozgovou príhodou či zlyhaním srdca. Kampaň MOST (Mesiac O Srdcových Témach) preto upozorňuje na najvážnejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení, možnosti prevencie aj liečby. Odborníci apelujú na ľudí, aby poznali svoje hodnoty krvného tlaku, cholesterolu i cukru.

"O svoje srdce sa musíme všetci starať. Práve preto sa lekári angažujú nielen v liečbe ochorení, ale aj v takýchto preventívnych a edukačných kampaniach. Veríme, že pomôžeme zlepšiť kardiovaskulárne zdravie Slovákov," povedala Ivana Šoóšová, novozvolená správkyňa Slovenskej nadácie srdca a primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Bratislava. Vysokým krvným tlakom trpí takmer každý druhý dospelý Slovák. Najčastejšou chybou, ktorú robia pacienti s hypertenziou, je, že nedodržiavajú liečbu tak, ako im ju naordinoval lekár.

Jedným z výsledkov hypertenzie môže byť srdcové zlyhávanie, pod ktorého vznik sa podpisujú aj iné ochorenia srdca, ku ktorým tiež prispieva vysoký krvný tlak. Je preto dôležité kontrolovať prvotné kardiovaskulárne ochorenia a rizikové faktory. Rovnako netreba podceňovať prvotné príznaky ako dýchavičnosť či horší fyzický výkon. Nemusia byť vôbec príznakmi starnutia, upozornila Eva Goncalvesová, primárka oddelenia pre zlyhávanie a transplantáciu srdca NÚSCH. Ďalšími príznakmi sú strata chuti do jedla, náhly nárast hmotnosti, opúchanie členkov, nôh či brucha alebo aj frekvencia močenia.

Kontrolu rizikových faktorov srdcovocievnych ochorení spolu s prevenciou a režimovými opatreniami sa snaží spojiť 11. ročník kampane MOST, na ktorej participujú pacienti a odborníci z Únie pre zdravšie srdce, Slovenskej nadácie srdca a Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS). "Prevencia je základným pilierom zdravia každého jednotlivca. Vieme ňou mnohým ochoreniam predchádzať a dokonca aj pri tých ochoreniach, ktoré majú významnú genetickú zložku, vieme významne oddialiť ich manifestáciu a to platí, samozrejme, aj pre veľkú väčšinu ochorení srdca a ciev," povedal prezident SKS Robert Hatala - prednosta kardiologickej kliniky NÚSCH.

V rámci kampane, ktorú podporuje Všeobecná zdravotná poisťovňa, sa uskutoční Beh zdravia, ktorý symbolicky prepojí Bratislavu s Košicami a pripomenie dôležitosť pohybu. Štart bude 6. októbra o 17.00 hodine spred OC Eurovea v Bratislave. Pokračovať bude štartom 7. októbra o 17.00 hodine pri košickom jazere. Na trate po Slovensku tiež počas septembra vyrazili Vlaky zdravia, kde záujemcom zmerajú krvný tlak, cholesterol, cukor a srdcový rytmus.

Merania budú aj na vlakových staniciach v Bratislave, Zvolene a Košiciach, ako aj v 249 lekárňach Dr. Max po celom Slovensku (22. septembra). Okrem toho, že si ľudia môžu nechať skontrolovať svoje hodnoty, získajú aj informácie o prevencii kardiovaskulárnych ochorení a možnostiach liečby. Informačné brožúrky sú k dispozícii bezplatne. Rovnako sa ľudia môžu naučiť, ako zachrániť život v prípade infarktu a zastavenia krvného obehu. Všetky informácie o kampani aj kardiovaskulárnych ochoreniach možno nájsť na weboch www.presrdce.eu a www.tvojesrdce.sk.

Už ste čítali?

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…