Desaťročný Matúš vyrába vlastné mydlá, v ktorých sú ukryté hračky. Z výťažku pomáha bratovi s mozgovou obrnou
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Desaťročný Matúš vyrába vlastné mydlá, v ktorých sú ukryté hračky. Z výťažku pomáha bratovi s mozgovou obrnou

Pre svojho brata by urobil aj nemožné. Matúško Pokorný má len 10 rokov, no dokázal vymyslieť geniálny spôsob, ako pomôcť bratovi a ešte sa aj pokúsiť o čosi navyše.

Matúško, Kubko a vpravo mydlá s hračkami. — Foto: Facebook/Vymydli si

BRATISLAVA 12. septembra - Matúš Pokorný má 10 rokov, no ľuďom je dobré známy vďaka výrobe unikátnych mydiel. Ukrýva sa v nich hračka, čím chce motivovať deti k umývaniu si rúk, a za peniaze z predaja zabezpečiť pre svojho brata Jakuba čo najviac plienok. Jakub totiž trpí detskou mozgovou obrnou.

Za každé euro jedna plienka

Ako nám prezradil samotný Matúš, takzvané „mydlohračky“ rodine pomáhajú zabezpečiť dostatočné množstvo plienok pre jeho brata. S jeho zaujímavým konceptom pomoci sa môžete stretnúť práve v tomto období, v časoch rôznych hodov a vinobraní. Stánok s „mydlohračkami“ si nemôžte pomýliť, je totiž pri ňom pristavená tabuľa, ktorá informuje o charitatívnom projekte s názvom Vymydli si. Každé euro, ktoré ľudia v stánku s mydlami nechajú, putuje na kúpu jednej plienky pre Jakuba.

Foto: Facebook/Vymydli si

Nápad, ako staršiemu bratovi pomôcť, vznikol podľa Matúša náhodne. Bolo to ešte pred tromi rokmi, keď robil pokusy s varením vlastného mydla. Vtedy mu do nádoby spadla postavička z Lega a nápad bol na svete. Odvtedy vyrába mydlá s hračkami, ktoré majú okrem iného motivovať deti k tomu, aby si poctivo umývali ruky. Len tak sa totiž budú môcť prepracovať k hračke, ktorá je v mydle zaliata.

Foto: Facebook/Vymydli si

Ako nám šikovný Matúško prezradil, najdôležitejšou súčasťou výroby „mydlohračky“ je samotná hračka. „Hračky väčšinou kupujem. Niektoré hračky mi posielajú kamaráti z celého Slovenska,“ vysvetlil, odkiaľ ich vlastne má. Okrem mydiel s hračkami vnútri vyrába aj sviečky, magnety či živicové prstene, cudzie mu nie je ani maľovanie tašiek či tričiek. Jeho výroba je známa aj pod názvom Mysli srdcom.

Foto: Facebook/Vymydli si

Zdá sa, že Matúš je všestranný chlapec. Okrem kreatívnej výroby ho zaujíma aj numizmatika a jazyky, čomu by sa chcel venovať v budúcnosti. Aj pri predstave budúceho povolania rúbe poriadne vysoko a dokazuje, že sa od iných detí odlišuje. Vraj by chcel byť guvernérom Národnej banky Slovenska. No s úsmevom nezabudol dodať, že si to ešte premyslí.

Teraz sú prioritou mydlá s hračkami. Kým je sezóna jarmokov či vinobraní, dúfa, že sa ich podarí predať čo najviac. Najbližšie môžete jeho stánok a charitatívny projekt podporiť na Dobrom trhu v Bratislave, ktorý sa koná tento piatok 15. septembra, no nájdete ho aj na Festivale Dvor 22. septembra či na Dňoch zelá v Stupave, ktoré sa konajú od 29. septembra do 1. októbra.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…