Nové číslo Romboidu sa zamýšľa nad systémom podpory literárnej tvorby
TASR
TASR

Nové číslo Romboidu sa zamýšľa nad systémom podpory literárnej tvorby

Najnovšie číslo Romboidu je na svete.

Romboid — Foto: Facebook Romboid

Bratislava 12. septembra (TASR) - Nové číslo časopisu Romboid č. 7/2017, ktoré ilustrovala Barbara Prešinská, otvára zamyslenie prekladateľky, spisovateľky a predsedníčky AOSS Vladimíry Komorovskej Kto komu vlastne slúži? o systéme podpory literárnej tvorby a zmysle umeleckých fondov.

Aktuálne číslo prináša úryvok z prózy spisovateľky a filozofky Etely Farkašovej Posledný scenár a poviedky talentovanej prozaičky Lenky Sabovej Exit a exitus, Rozlúčka s (ne)slobodou.

Čitatelia v novom čísle nájdu aj výber básní z pripravovanej zbierky Tibora Kočíka, ktorá vychádza na jeseň pod názvom Rok zasvätenca i básnický cyklus mladej poetky Hany Launerovej Inkubátor a iné básne.

Prekladový blok uvádza esejou Saint-Ex – princ z inej planéty V. Komorovská, ktorá preložila doteraz málo známe básne z ranej tvorby francúzskeho spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho.

Odborné príspevky reprezentuje štúdia českého fotografa, režiséra a grafického dizajnéra Přemysla Havlíka Fenomén posmrtného portrétu ve fotografii, kde sa autor venuje tradícii a vývinu posmrtnej fotografie, ktorá bola koncom 19. storočia bežnou súčasťou kultúry a v určitých formách pretrváva dodnes.

Prodekanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy Mária Macková sa vo svojej štúdii Literárna komunikácia Pavla Straussa zaoberá tvorbou nezvyčajného mysliteľa, pre ktorého bol centrom pozornosti človek – jeho konanie, správanie, jeho činy.

Časopis prináša tiež rozhovor Lenky Paučovej s profesorom Ivom Pospíšilom V slavistike je treba veľa vecí zásadne zmeniť o postavení slavistiky medzi humanitnými vedami, ale aj o kultúrnych vzťahoch a poklese záujmu Čechov o Slovensko i vzrastajúcom záujme Slovákov o Českú republiku

Súčasťou septembrového čísla sú stále rubriky. Konfrontácie na knihu Pavla Vilikovského Krásna strojvodkyňa krutá vojvodkyňa, ktorú hodnotia v kritických článkoch Ladislav Čúzy Vilikovský nikdy nesklame a Mikuláš Jarábek Telo v príbehu, hlava na cestách, takisto Archívny výber Vladimíry Komorovskej a Knihy mesiaca Iva Pospíšila. Z rubriky Recenzie treba poukázať na hodnotenia kníh Petra Weissa: Tajomný mlyn v Karpatoch (Peter Naščák) a Jany Juhásovej: Od symbolu k latencii (Ján Gallik). Rubrika GPS (glosy, postrehy, správy), okrem iného, prináša cestopis Medarda Slovíka Tento svet už krajší nebude z prostredia Škótska a článok Zuzana Kluvanec Temnota číha na každom rohu zo seriálu Literárne „pulp fiction“.

Už ste čítali?

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…