Toto je rebríček najlepších základných a stredných škôl na Slovensku. Ako dopadla vaša škola?
TASR
TASR

Toto je rebríček najlepších základných a stredných škôl na Slovensku. Ako dopadla vaša škola?

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy zostavil rebríček najlepších základných a stredných škôl na Slovensku. Ktoré školy sa môžu pochváliť najlepšími výsledkami svojich žiakov?

Ilustračné foto — Foto: TASR- Branislav Račko

BRATISLAVA 12. septembra - Všetci rodičia chcú, aby ich deti navštevovali tie najlepšie školy, aby mali dobrý základ do života. Otázkou však zostáva, ktoré to sú. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) aktualizoval rebríček najlepších základných a stredných škôl na Slovensku a pozrieť si ho môžete v priložených tabuľkách

Najlepšie základné školy

Medzi základnými školami na prvom mieste skončila ZŠ Krosninska 4, Košice - Dargovských hrdinov. Nasleduje Základná škola, T. J. Moussona 4, Michalovce a najlepšiu trojicu dopĺňa Základná škola, Slov. partizánov 53, Považská Bystrica. INEKO o tom informuje na svojej webovej stránke.

10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy
10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy Foto: INEKO

Najlepšie stredné odborné školy

V prípade stredných odborných škôl najlepšie obstála Obchodná akadémia, Kukučínova 2, Trnava, druhá skončila SPŠ elektrotechnická, Plzenská 1, Prešov a tretia je Spojená škola SPŠP.HA.ŠG, Slančíkovej 2, Nitra.

10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ
10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ Foto: INEKO

Najlepšie gymnáziá

V rámci gymnázií je na prvom mieste Škola pre mimoriadne nadané deti - Gymnázium, Teplická 7, Bratislava - Nové Mesto. Na druhom mieste sa v rebríčku umiestnilo Gymnázium, Poštová 9, Košice - Staré Mesto. Trojicu uzatvára Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava - Ružinov.

10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: gymnáziá
10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: gymnáziá Foto: INEKO

Nové rebríčky súvisia podľa INEKO s doplnením aktuálnych údajov za viacero sledovaných ukazovateľov na webe skoly.ineko.sk, na ktorom zbiera dostupné údaje o všetkých základných a stredných školách na Slovensku.

Hodnotenie ovplyvnili celoštátne testovania

V najnovšom hodnotení sú aktualizované údaje o výsledkoch žiakov v celoštátnych testovaniach piatakov a deviatakov na ZŠ (Testovanie 5 a Testovanie 9) a tiež výsledky absolventov SŠ v externej časti maturitných skúšok.

Presnejšie, v prípade ZŠ sú doplnené výsledky žiakov v Testovaní 5 za všetky predmety, v ktorých toto testovanie prebieha (slovenský jazyk, maďarský jazyk a matematika). Výsledky testovania piatakov sú súčasťou hodnotenia iba od minulého roka, keďže piataci boli na celoštátnej úrovni prvýkrát testovaní až v šk. roku 2015/16. Aktuálne doplnené výsledky Testovania 5 tak pochádzajú z celkovo druhého a zrejme nateraz aj posledného testovania piatakov – súčasné vedenie ministerstva školstva sa totiž rozhodlo zmeniť priority a nevyčlenilo prostriedky na jeho realizáciu v šk. roku 2017/18.

Pokiaľ ide o Testovanie 9, zapracované sú výsledky za matematiku a slovenský jazyk, resp. pri školách s vyučovacím jazykom maďarským za maďarský jazyk a slovenský jazyk a slovenskú literatúru. V rámci maturít to boli okrem týchto štyroch predmetov navyše ešte cudzie jazyky – anglický a nemecký jazyk, v oboch prípadoch aj úroveň B1, aj úroveň B2.

Všetky čerstvo doplnené údaje sa týkajú šk. roku 2016/17 a na ich základe je pripravené aj nové hodnotenie výsledkov žiakov na jednotlivých školách. Údaje a aj aktualizované rebríčky možno nájsť na portáli skoly.ineko.sk.

Rebríčky informujú o výsledkoch žiakov

INEKO upozorňuje, že rebríčky škôl komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces, nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom.

Školy s najlepšími výsledkami navštevujú žiaci, ktorí dosahujú výborné výsledky v celonárodných testoch, sú úspešní v olympiádach a medzinárodných projektoch a v prípade stredných odborných škôl si po ich skončení ľahko nájdu prácu. Naopak školy s najhoršími výsledkami dosahujú nízku úspešnosť v celonárodných testoch, olympiádach a nezúčastňujú sa ani medzinárodných projektov  a ich absolventi končia často na úradoch práce.

Už ste čítali?

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…

Holanďan bol na dovolenke v Československu. Zachytil jeho kúzlo…

Krajina v niekdajšom východnom bloku sa pre neho stala fotografickou zlatou…