Toto je rebríček najlepších základných a stredných škôl na Slovensku. Ako dopadla vaša škola?
TASR
TASR

Toto je rebríček najlepších základných a stredných škôl na Slovensku. Ako dopadla vaša škola?

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy zostavil rebríček najlepších základných a stredných škôl na Slovensku. Ktoré školy sa môžu pochváliť najlepšími výsledkami svojich žiakov?

Ilustračné foto — Foto: TASR- Branislav Račko

BRATISLAVA 12. septembra - Všetci rodičia chcú, aby ich deti navštevovali tie najlepšie školy, aby mali dobrý základ do života. Otázkou však zostáva, ktoré to sú. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) aktualizoval rebríček najlepších základných a stredných škôl na Slovensku a pozrieť si ho môžete v priložených tabuľkách

Najlepšie základné školy

Medzi základnými školami na prvom mieste skončila ZŠ Krosninska 4, Košice - Dargovských hrdinov. Nasleduje Základná škola, T. J. Moussona 4, Michalovce a najlepšiu trojicu dopĺňa Základná škola, Slov. partizánov 53, Považská Bystrica. INEKO o tom informuje na svojej webovej stránke.

10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy
10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy Foto: INEKO

Najlepšie stredné odborné školy

V prípade stredných odborných škôl najlepšie obstála Obchodná akadémia, Kukučínova 2, Trnava, druhá skončila SPŠ elektrotechnická, Plzenská 1, Prešov a tretia je Spojená škola SPŠP.HA.ŠG, Slančíkovej 2, Nitra.

10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ
10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ Foto: INEKO

Najlepšie gymnáziá

V rámci gymnázií je na prvom mieste Škola pre mimoriadne nadané deti - Gymnázium, Teplická 7, Bratislava - Nové Mesto. Na druhom mieste sa v rebríčku umiestnilo Gymnázium, Poštová 9, Košice - Staré Mesto. Trojicu uzatvára Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava - Ružinov.

10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: gymnáziá
10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: gymnáziá Foto: INEKO

Nové rebríčky súvisia podľa INEKO s doplnením aktuálnych údajov za viacero sledovaných ukazovateľov na webe skoly.ineko.sk, na ktorom zbiera dostupné údaje o všetkých základných a stredných školách na Slovensku.

Hodnotenie ovplyvnili celoštátne testovania

V najnovšom hodnotení sú aktualizované údaje o výsledkoch žiakov v celoštátnych testovaniach piatakov a deviatakov na ZŠ (Testovanie 5 a Testovanie 9) a tiež výsledky absolventov SŠ v externej časti maturitných skúšok.

Presnejšie, v prípade ZŠ sú doplnené výsledky žiakov v Testovaní 5 za všetky predmety, v ktorých toto testovanie prebieha (slovenský jazyk, maďarský jazyk a matematika). Výsledky testovania piatakov sú súčasťou hodnotenia iba od minulého roka, keďže piataci boli na celoštátnej úrovni prvýkrát testovaní až v šk. roku 2015/16. Aktuálne doplnené výsledky Testovania 5 tak pochádzajú z celkovo druhého a zrejme nateraz aj posledného testovania piatakov – súčasné vedenie ministerstva školstva sa totiž rozhodlo zmeniť priority a nevyčlenilo prostriedky na jeho realizáciu v šk. roku 2017/18.

Pokiaľ ide o Testovanie 9, zapracované sú výsledky za matematiku a slovenský jazyk, resp. pri školách s vyučovacím jazykom maďarským za maďarský jazyk a slovenský jazyk a slovenskú literatúru. V rámci maturít to boli okrem týchto štyroch predmetov navyše ešte cudzie jazyky – anglický a nemecký jazyk, v oboch prípadoch aj úroveň B1, aj úroveň B2.

Všetky čerstvo doplnené údaje sa týkajú šk. roku 2016/17 a na ich základe je pripravené aj nové hodnotenie výsledkov žiakov na jednotlivých školách. Údaje a aj aktualizované rebríčky možno nájsť na portáli skoly.ineko.sk.

Rebríčky informujú o výsledkoch žiakov

INEKO upozorňuje, že rebríčky škôl komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces, nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom.

Školy s najlepšími výsledkami navštevujú žiaci, ktorí dosahujú výborné výsledky v celonárodných testoch, sú úspešní v olympiádach a medzinárodných projektoch a v prípade stredných odborných škôl si po ich skončení ľahko nájdu prácu. Naopak školy s najhoršími výsledkami dosahujú nízku úspešnosť v celonárodných testoch, olympiádach a nezúčastňujú sa ani medzinárodných projektov  a ich absolventi končia často na úradoch práce.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…