Ako zistíte, že je niekto bohatý? Prečítate mu to z tváre
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Ako zistíte, že je niekto bohatý? Prečítate mu to z tváre

Vaša tvár o vás prezrádza viac, ako by ste si mysleli. Dá sa z nej vyčítať dokonca aj to, či ste bohatí alebo chudobní.

Ilustračné foto — Foto: AP Photo/Carlo Allegri

TORONTO 13. septembra - Kanadskí psychológovia boli zvedaví, či je možné zistiť z tváre človeka, ako je finančne zabezpečený. Prišli na to, že neutrálny výraz tváre prezrádza omnoho viac, než by ste si mysleli.

Signály v tvári

Už pri pohľade na tvár bez akéhokoľvek výrazu môžete zistiť, či je niekto bohatší alebo chudobnejší, ako priemerný človek, uviedli vo svojej štúdii profesor Nicholas Rule a Thora Bjornsdottirová z Torontskej univerzity. Podľa nich nevedomky sami o sebe prezrádzame, ako na tom sme. Dokonca prišli na to, že sociálnu triedu človeka najlepšie vyčítate práve z neutrálnej tváre, kedy sa ani neusmieva, ani nevyjadruje iné emócie.

Zrkadlo do duše

„Tvár je prvou vecou, ktorú si pri pohľade na niekoho všimnete,“ vyjadril sa profesor Rule, ktorý to odôvodňuje tým, že v mozgu máme neuróny, ktoré sa špecializujú práve na rozpoznávanie tváre. „Tváre vidíme aj v oblakoch alebo v toastoch. Sme akoby naprogramovaní na vnímanie podnetov, ktoré pripomínajú tváre,“ dodal. Podľa neho sa však postupom času tvár stáva odrazom vašich skúseností a aj keď si myslíte, že práve nič nevyjadrujete, pozostatky emócií v nej zostávajú.

Z tváre dokážete prečítať, či je niekto bohatý alebo chudobný.
Z tváre dokážete prečítať, či je niekto bohatý alebo chudobný. Foto: Pixabay

Potvrdil to experiment

Výskumníci nechali v rámci experimentu dobrovoľníkov triediť fotografie neznámych ľudí podľa toho, či si o nich myslia, že sú bohatí alebo chudobní. Na fotografiách boli pritom mladí študenti z normálnych rodín, ale podľa rodinného príjmu boli rozdelení na dve skupiny. Dobrovoľníkom sa pritom podarilo zaradiť ich správne s 53-percentnou presnosťou, čo presahuje hranice náhody.

Podľa kanadských psychológov už v ranej dospelosti vidno v neutrálnej tvári človeka vryté emócie, ktoré sa spájali s jeho životom. So životom v blahobyte sa pritom spája stereotypne šťastie a spokojnosť. Ľudia dokonca tieto signály z vašej tváre dokážu vyčítať celkom jednoducho, bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Poľahky tak vedia odhadnúť, aké je vaše sociálno-ekonomické postavenie či sociálna trieda, a pritom vás vôbec nemusia poznať.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…