Autá na naftu chcú zakázať aj niektoré slovenské mestá. Pozrite sa, kde nebudú vítané
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Autá na naftu chcú zakázať aj niektoré slovenské mestá. Pozrite sa, kde nebudú vítané

Nechcú ich už takmer nikde a Slovensko nie je výnimkou. Naftové autá, ktoré vypúšťajú do ovzdušia množstvo škodlivín, by mohli dostať „stopku“z aj u nás. Budúcnosť praje skôr elektrickým vozidlám.

BRATISLAVA 11. septembra - Už aj v súvislosti so Slovenskom sa začína spomínať zákaz naftových áut. To, čo ľudia a životné prostredie trpeli roky, by mohlo konečne skončiť.

Vzniknú u nás nízkoemisné zóny?

Deje sa to postupne. Najprv správy o zákazoch áut na naftu a benzín vo svete, potom prisľúbenie dotácií na kúpu elektromobilu od štátu, no tentoraz v žiadnej modernej západnej krajine, ale rovno u nás, na Slovensku. A k tomu ešte aj ultramoderná a ultraekologická možnosť požičať si elektromobil priamo v centre mesta. Vyzerá to tak, že Slovensko je na správnej ceste k zodpovednému nakladaniu so životným prostredím, ktoré sa ťažko vysporadúva so škodlivinami, ktoré staré autá vypúšťajú do ovzdušia.

Pravdaže, na Slovensku zatiaľ nie je hystéria taká vážna ako inde. Veď napríklad v Nemecku sa prepadol záujem o autá s dieselovými motormi závratným spôsobom, a to aj v prípade zníženia cien. Aj na Slovensku sa preto zrodil odvážny plán - zakázať takýmto autám vstup do miest, a to minimálne v Bratislave, Trenčíne či v Prešove. Podľa Hospodárskych novín s odvolaním sa na Denník N by sa k nim mala pridať aj Žilina, podľa portálu Topky by sa k Bratislave, Trenčínu a k Žiline mali pridať aj Košice. Zatiaľ ešte nie je jasné, ako sa má nápad presne realizovať, je to však jedným z možných riešení, ako ochrániť životné prostredie.

„Bratislava má ambíciu stať sa takzvaným smart city, to znamená inteligentným či rozumným mestom a práve takéto inteligentné mestá využívajú rôzne spôsoby na to, ako zabezpečiť priaznivé životné prostredie pre svojich obyvateľov, pričom jedným takýmto riešením je napríklad obmedzenie vjazdu naftových áut do centra mesta,“ uviedla pre Hospodárske noviny Veronika Šafáriková z oddelenia komunikácie mesta Bratislava. Práve v našom hlavom meste si môžete požičať elektromobil vďaka projektu up! city a pribúdajú aj nabíjacie stanice pre elektrické autá.

Nielen slovenské mestá, ale aj obce pritom dostanú možnosť vytvoriť si takzvané nízkoemisné zóny. Obce si ich budú môcť zabezpečiť pomocou všeobecne záväzného nariadenia a takisto si určiť, aké vozidlá budú môcť do tejto zóny vojsť. Tie budú musieť byť označené emisnou plaketou s uvedením príslušnej emisnej kategórie, informovala dávnejšie Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR).

Zákaz vstupu áut s dieselovým motorom do slovenských miest by bol veľkým príspevkom našej krajiny na ceste za čistejším ovzduším. Pretože, ako sa vyjadril francúzsky minister životného prostredia Nicolas Hulot, fosílne palivá patria do 19. a 20. storočia. A Francúzsko samotné už svoj plán má - autá na benzín a naftu chce zakázať do roku 2040.

Už ste čítali?

Holanďan bol na dovolenke v Československu. Zachytil jeho kúzlo…

Krajina v niekdajšom východnom bloku sa pre neho stala fotografickou zlatou…

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…

Island na Slovensku? Pavol dronom zachytil prekrásnu oravskú…

Talentovaný a šikovný slovenský fotograf svojimi zábermi…

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…