S vybavením cestovného pasu neváhajte, teraz je ideálny čas
SITA
SITA

S vybavením cestovného pasu neváhajte, teraz je ideálny čas

Toto obdobie je vhodné najmä na vybavenie cestovných pasov pre malé deti. Od minulého roka nie je možné zapísať do cestovného pasu rodiča údaje o dieťati mladšom ako päť rokov.

BRATISLAVA 25. apríla - Výber letných dovoleniek vrcholí, treba však myslieť aj na to, aby ste počas cestovania mali platný cestovný doklad.

„Občanom, ktorí si potrebujú vybaviť doklady, odporúčame, aby využili aktuálne pokojnejšie obdobie na podanie žiadosti o vydanie dokladu na oddeleniach dokladov okresných riaditeľstiev Policajného zboru,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Toto obdobie je vhodné najmä na vybavenie cestovných pasov pre malé deti. Od júna minulého roka už totiž nie je možné zapísať do cestovného pasu rodiča údaje o dieťati mladšom ako päť rokov. Preto počas cesty do zahraničia musia mať aj malé deti svoj vlastný cestovný pas.

Nápor sa začína v máji

Mnohí si tieto formality nechávajú na poslednú chvíľu, čím riskujú, že strávia pri podávaní žiadosti v strede leta dlhší čas. Ideálne je práve toto obdobie, ešte stále je možné vybaviť potrebné doklady bez zbytočného stresu a čakania.

Podľa skúseností z predchádzajúcich rokov hlavný nápor sa začína v máji, a to najmä záujmom o vydanie cestovného pasu. Pri cestách do vízových krajín (napríklad Egypt, Turecko) treba brať do úvahy, že cestovný pas musí byť platný najmenej šesť mesiacov po udelení víza.

O dĺžke pasu a vízach sa treba informovať

O požadovanej dĺžke platnosti cestovného pasu z dôvodu udelenia víz, prípadne ostatných podmienok cestovania, je potrebné informovať sa na konkrétnom zastupiteľskom úrade štátu, do ktorého občan cestuje.

Polícia v minulom roku prijala takmer 357-tisíc žiadostí o vydanie cestovného pasu a vydala viac ako 373-tisíc cestovných pasov. Od 1. januára do 15. apríla 2012 požiadalo takmer 60-tisíc občanov o cestovný pas a viac ako 63-tisíc ich bolo vydaných.

Pre porovnanie, v rovnakom období tento rok požiadalo o vydanie cestovného pasu takmer 55-tisíc občanov a skoro rovnaký počet už polícia vydala. Čo sa týka detí, polícia (za obdobie 1. 1. až 15. 4. 2012) prijala viac ako 5 300 žiadostí o vydanie cestovného pasu pre deti do päť rokov. V tomto roku prijala takmer dvojnásobok (vyše 10 300) žiadostí o vydanie pasu pre deti do šesť rokov (zmena vo veku nastala po novele zákona od 1. januára).

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…