Dobré noviny
Slováci budú na zimnej olympiáde súťažiť v 11 disciplínach
SITA
SITA

Slováci budú na zimnej olympiáde súťažiť v 11 disciplínach

V poradí 22. zimné olympijské hry sa uskutočnia od 7. do 23. februára 2014.

BRATISLAVA 27. apríla - Slovensko by malo na zimných olympijských hrách 2014 v Soči reprezentovať 50 až 60 športovcov v jedenástich disciplínach v šiestich športoch.

Účasť slovenskej výpravy na budúcoročnom športovom sviatku schválili na 45. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru v Bratislave.

V súčasnosti už majú istotu štartu v Soči mužský hokejový tím, jedna krasokorčuliarka (miestenku vybojovala Monika Simančíková - pozn.), desať biatlonistov.

Počíta sa s účasťou celkovo trinástich zástupcov lyžovania (alpské, bežecké, akrobatické, snoubording), jednej rýchlokorčuliarky, šiestich sánkarov, posádky dvojbobov i štvorbobov. Športovci však ešte musia v týchto športoch splniť nominačné kritériá.

V poradí 22. zimné olympijské hry sa uskutočnia od 7. do 23. februára 2014. Celkovo sa v Soči uskutoční 98 súťaží v siedmich športoch a v pätnástich disciplínach. Zlatý medailista zo Slovenska v individuálnych športoch môže získať odmenu vo výške 45-tisíc eur. Za striebro SOV navrhol finančnú prémiu 35-tisíc, za bronz 25-tisíc eur. Za 8. miesto si športovec polepší o 4-tisíc eur. V kolektívnych športoch získa každý člen víťazného tímu 15-tisíc eur (2. miesto 13-tisíc, 3. miesto 11-tisíc).

Plénum SOV v sobotu na 45. VZ v Bratislave schválilo aj podporu kandidatúre Krakova na zimné olympijské hry 2022. Spolu s poľským mestom by mala podujatie organizovať aj slovenská strana.

SOV má nové stanovy, olympijské športy s dvomi hlasmi

Slovenský olympijský výbor (SOV) sa bude riadiť novými stanovami, ktoré schválili delegáti sobotňajšieho 45. valného zhromaždenia v Bratislave. Najzásadnejšie zmena sa dotkne počtov hlasov v pléne. Olympijské športové zväzy budú mať po dva hlasy s výnimkou tých odvetví, ktoré na Slovensku fungujú samostatne, ale na medzinárodnom poli sú súčasťou väčšieho celku. Po jednom hlase budú mať zástupcovia neolympijských športov a individuálni členovia SOV. "Chceme, aby bola olympijská väčšina aj vtedy, keď budeme prijímať nových členov. Je to aj o otváraní dverí iným," poznamenal prezident SOV František Chmelár.

Sobotňajšie rokovanie bolo už od začiatku napäté: Slovenský futbalový zväz neuspel v úvode so žiadosťou o jeho zrušenie - plénum vrcholného orgánu slovenského olympizmu sa nestotožnilo s týmto návrhom a rozhodlo, že valné zhromaždenie sa bude konať v súlade s navrhovaným programom. Proti návrhu sa postavilo 48 z 53 hlasujúcich členov (1 za, 4 sa zdržali). Slovenský zväz cyklistiky a Slovenský tenisový zväz navrhli, aby z programu vypustili hlasovanie o nových stanovách, ale podporilo ich iba päť delegátov.

Najväčšia diskusia sa rozprúdila pri stanovách v súvislosti s bodom o prerozdeľovaní hlasov v pléne. "Čakal som podobnú debatu, ale nie som s ňou spokojný. Kultúra slovenského športu je taká, že pri príprave je aktivita nízka a pri schvaľovaní sa zvýši. Potom sa diskutuje o veciach, o ktorých už malo byť dávno rozhodnuté. Škoda, že pripomienky neprišli skôr. Mohlo to byť rýchlejšie a racionálnejšie," poznamenal prezident SOV František Chmelár.

Zmena sa dotýka predovšetkým Slovenskej plaveckej federácie, Slovenského zväzu vodného póla, Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode, Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky, Slovenskej gymnastickej federácie, Slovenského zväzu modernej gymnastiky, Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu a Slovenského rýchlokorčuliarskeho zväzu, ktoré na rozdiel od domova na medzinárodnom poli fungujú v rámci jednej organizácie a športu.

Proti návrhu najvýraznejšie vystupoval prezident vodnopólového zväzu Juraj Kula a zástupca plaveckého zväzu Marcel Blažo. "Pri návrhu stanov sme vychádzali z Olympijskej charty i zákonov Slovenskej republiky. Mali by zabezpečovať, aby mali olympijské športy potrebnú väčšinu hlasov," uviedol predkladateľ stanov Ľubomír Chripko.

SOV v roku 2012 pracoval s vyrovnaným rozpočtom vo výške 2 122 849 eur. V roku 2013 sa počíta s nižšími výdavkami i príjmami. Plénum SOV schválilo rozpočet vo výške 1 599 850 eur. "Keďže v roku 2013 nie sú olympijské hry, náklady i príjmy sú nižšie," vysvetlila členka výkonného výboru Slovenského olympijského výboru Janka Gantnerová. Novým čestným členom SOV sa stal v sobotu najstarší žijúci slovenský olympionik Ján Matocha.

Plénum SOV v sobotu na 45. VZ v Bratislave schválilo aj podporu kandidatúre Krakova na zimné olympijské hry 2022. Spolu s poľským mestom by mala podujatie organizovať aj slovenská strana.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…