Žene vybrali z tela viac ako 200 kameňov, podľa lekárov za to mohol stravovací zlozvyk. Nerobíte rovnakú chybu aj vy?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Žene vybrali z tela viac ako 200 kameňov, podľa lekárov za to mohol stravovací zlozvyk. Nerobíte rovnakú chybu aj vy?

Niektoré kamene, ktoré našli v tele pacientky, boli veľké ako vajcia. Lekári varujú, že príčinou bol zlozvyk v stravovaní, ktorého sa žena dopúšťala celé roky.

Lekári v Číne našli pacientke v tele 200 kameňov. — Foto: reprofoto/dailymail

PEKING 9. septembra - To, čo našli lekári v tele jednej z pacientiek, by si človek dokázal iba ťažko predstaviť. Žena absolvovala operáciu trvajúcu 6,5 hodiny a chirurgovia jej pri nej odstránili z tela viac ako 200 kameňov. Príčinu vidia v chybe, ktorú robila celé roky vo svojom stravovaní. Robí to však aj množstvo ďalších ľudí a možno ku nim patríte aj vy.

Bolesť ju priviedla až na operačnú sálu

Prípad sa stal v nemocnici v Číne, kde chirurgovia 45-ročnej žene našli kamene v žlčníku a v pečeni, informoval portál Daily Mail. Ako po operácii tvrdili, niektoré z nich boli dokonca veľké ako vajcia, najviac zarážajúci bol však ich počet. Pátrali teda po tom, čo jej takéto zdravotné problémy spôsobilo a ukázalo sa, že pani Chenovú začali trápiť bolesti brucha už pred 10 rokmi. Lekári jej odporúčali operáciu, ona sa jej však bála, a tak ju vytrvalo odmietala. Nakoniec však problémy prerástli do takej neznesiteľnej bolesti, že nemala na výber.

Vynechať raňajky sa nevypláca

Jedným z lekárov, ktorý operáciu vykonával, bol doktor Quan Xuwei, ktorý má s podobnými prípadmi mnoho skúseností. Tvrdí, že veľa z jeho pacientov, ktorí trpeli žlčovými kameňmi, sa zvykli počas raňajok ponáhľať a iba ich rýchlo do seba „nahádzali“ alebo dokonca toto jedlo dňa vynechávali. Presne to bol aj prípad pani Chenovej, ktorá jedávala vo veľmi nepravidelných intervaloch a raňajky už desať rokov zásadne nejedla.

O raňajkách sa hovorí ako o najdôležitejšom jedle dňa a nie je za tým iba to, že telu ráno „pošleme“ zdroj energie. Ak človek vynechá raňajky, podľa čínskeho chirurga Quana Xuweia to vedie k tomu, že sa žlčník postupne prestane sťahovať a rozťahovať. To spôsobí, že sa v žlčníku začne hromadiť žlč a vedie to aj k vysokej hladine cholesterolu a vápnika.

Raňajky sú základ, ktorý by sme nemali vynechávať.
Raňajky sú základ, ktorý by sme nemali vynechávať. Foto: Pixabay

Možno vás však upokoja britskí odborníci, ktorí majú na vec trochu iný názor. Viceprezident Britskej spoločnosti pre gastroenterológiu, doktor George Webster, považuje spájanie týchto stravovacích návykov so žlčovými či pečeňovými kameňmi za „čisté špekulácie“, ktoré podľa neho nie sú vedecky podložené.

Raňajky ako prevencia

Napriek tomu napríklad aj Ambulancia klinickej výživy uvádza niekoľko tipov prevencie pred žlčovými kameňmi a raňajky má v zozname hneď na prvom mieste. Radí každý deň kvalitne raňajkovať, neprejedať sa ani nedržať diéty. Okrem toho odporúča jesť veľa surovej zeleniny a ovocia a vylúčiť koncentrovaný cukor a tuk.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…