Tínedžerka prekonala rakovinu. Varuje pred jedným symptómom, ktorý celé mesiace prehliadala
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Tínedžerka prekonala rakovinu. Varuje pred jedným symptómom, ktorý celé mesiace prehliadala

Mladá dievčina varuje pred symptómom, ktorý dlho prehliadala, nebol však jediný. Ak spozorujete niektorý z týchto 4 varovných príznakov, neignorujte ich! Môže ísť o včasné symptómy rakoviny vaječníkov.

Tínedžerka, ktorá prekonala rakovinu, varuje ostatné ženy a dievčatá. — Foto: Koláž DN/reprofoto/People

COLUMBUS 8. septembra - Keď sa v tele objavia nejaké problémy, väčšina ľudí si hovorí, že ich začne riešiť, až keď sa situácia zhorší. Obavy z toho, čo by nám mohli lekári zistiť, nás často odrádzajú od návštevy lekára. Čím skôr sa však problém odhalí, tým väčšia je pravdepodobnosť na jednoduchšiu a úspešnejšiu liečbu. Svoje by o tom vedela rozprávať aj 17-ročná Caly Bevierová, ktorá prišla do nemonice v poslednej chvíli.

Mysleli si, že je tehotná

Keď sa tínedžerka pred dvomi rokmi vrátila z rodinnej dovolenky, mala nafúknuté brucho, vracala a bola letargická. Jej lekárka si najskôr myslela, že je tehotná, ukázalo sa však, že sa veľmi mýlila. „Povedala, že jedinou inou vecou, ktorú by to ešte mohlo znamenať, je nádor na vaječníkoch,“ opísala Caly pre magazín People. V tom momente tušila, že to bude určite tá druhá možnosť.

Ignorovala to celý rok

Ako sa ukázalo, mladá roztlieskavačka mala v tele približne 2-kilogramový nádor a diagnostikovali jej rakovinu vaječníkov v 3. štádiu. „Počas jedného roka som mala brucho v bruchu a ja som to ignorovala. V skutočnosti som si o tom nič nemyslela, pretože mi to nespôsobovalo problémy,“ priznala.

Bolesti brucha netreba nikdy prehliadať.
Bolesti brucha netreba nikdy prehliadať. Foto: reprofoto/YouTube

Včasné symptómy, ktoré vás varujú

Jej lekárka Dagmar Steinová z detskej nemocnice v Toledo v štáte Ohio potvrdila, že dievča postihla zriedkavá forma rakoviny vaječníkov. „Existujú nejaké symptómy - bolesť chrbta a brucha, pocit pálenia pri močení alebo zápcha - ale sú veľmi nešpecifické, a preto je veľmi ťažké rakovinu vaječníkov odhaliť,“ vyjadrila sa a upozorňovala, že pacientky často dlho nič necítia, až kým problémy nenarastú.

Dospievajúca dievčina sa však rozhodla, že bude myslieť pozitívne a nakoniec mala dokonca šťastie. Podarilo sa jej úspešne vyliečiť a ešte stále má tiež šancu, že raz bude môcť mať vlastné deti. Táto skúsenosť ju však zároveň veľa naučila a tvrdí, že až keď prežívate niečo takto ťažké, uvedomíte si, aké dôležité sú v živote rôzne maličkosti.

4 varovné príznaky, ktoré by ste NIKDY nemali ignorovať!

Hoci to znie desivo, rakovina vaječníkov je zákerná v tom, že sa môže podobať na iné zdravotné problémy, a tak nie je jednoduché ju odhaliť. Onkogynekológ Douglas Levine však upozorňuje na čo si treba dávať pozor, pokiaľ ide o rakovinu vaječníkov. Tieto varovné príznaky nikdy neignorujte, môže vám to zachrániť život!

Nadúvanie

Pocit nafúknutého brucha môže mať množstvo príčin, ak je však nejakým spôsobom nezvyčajné, zbystrite pozornosť. Najmä ak ide o konštantné nafúknutie alebo sa bez zjavnej príčiny objavuje niekoľkokrát do mesiaca. Niektoré ženy si problém všimnú aj vtedy, keď im je zrazu oblečenie v páse tesnejšie, ako predtým.

Bolesť brucha

Ak u vás pretrvávajú zvláštne bolesti alebo nepríjemné pocity v oblasti panvy, či pocity podobné páleniu záhy, je to ďalší dôvod navštíviť lekára. K bolestiam brucha sa môžu pridať aj bolesti chrbta.

Problémy na toalete

Ak močíte častejšie, ako obyčajne, alebo vás trápia zápchy, môže ísť o ďalšie symptómy. Je to preto, že rakovinové nádory dokážu ovplyvniť fungovanie močového mechúra, čriev i konečníka.

Únava

K ostatným príznakom sa môže pridať aj nezvyčajná a neopodstatnená únava.

Netreba však hneď robiť paniku. Doktor Levine upozorňuje, že tieto príznaky sa často spájajú aj s inými stavmi, ktoré s rakovinou nemajú nič spoločné. Dôležité je počúvať svoje telo a nezanedbávať prevenciu. Ak sa u vás objavia tieto príznaky a sú pre vás nové, časté alebo nezvyčajné, s návštevou gynekológa radšej neotáľajte!

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…