Lekári v NÚSCH ponúkajú pacientom s chorým srdcom novú možnosť liečby
TASR
TASR

Lekári v NÚSCH ponúkajú pacientom s chorým srdcom novú možnosť liečby

Zákrok je určený pre pacientov s poškodenou dvojcípou (mitrálnou) chlopňou spôsobujúcou jej nedovieravosť, ktorí nemôžu podstúpiť kardiochirurgickú operáciu.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 5. septembra (TASR) - Pacientom s chorým srdcom sa na Slovensku otvára nová možnosť liečby. Tento týždeň ju ako prví na Slovensku využili lekári z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave (NÚSCH).

Zákrok je určený pre pacientov s poškodenou dvojcípou (mitrálnou) chlopňou spôsobujúcou jej nedovieravosť, ktorí nemôžu podstúpiť kardiochirurgickú operáciu. "Ide o transkatétrovú liečbu systémom MitraClip," informovala hovorkyňa NÚSCH Dobroslava Krajačičová s tým, že je to relatívne nový postup v liečbe takýchto pacientov.

Liečba pomocou implantácie MitraClip-u nie je robená na otvorenom srdci s použitím mimotelového obehu. "Operatér má prístup k mitrálnej chlopni pomocou katétra, ktorý je zavedený cez stehennú žilu, predsieňovú priehradku do ľavej komory cez mitrálnu chlopňu," vysvetlila Krajačičová.

MitraClip si podľa nej možno predstaviť ako štipec na bielizeň, ktorý sa uchytí na predný a zadný cíp mitrálnej chlopne, ich fixovanie významne znižuje jej nedovieravosť.

MitraClip sa vo svete používa od roku 2003, v Českej republike od roku 2011. Lekári ho na Slovensku prvýkrát použili v pondelok (4.9.). Na zákrok sa podujal tím lekárov z oddelenia intervenčnej kardiológie spolu s ďalšími špecialistami v NÚSCH.

Poškodenú dvojcípu chlopňu má približne jeden z desiatich ľudí vo veku 75 rokov a viac.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…