Dobré noviny
Leto sa podpísalo aj na vašom aute! Keď teraz urobíte jednu maličkosť, bude vám z peňaženky „ťahať“ menej peňazí
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Leto sa podpísalo aj na vašom aute! Keď teraz urobíte jednu maličkosť, bude vám z peňaženky „ťahať“ menej peňazí

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pexels

Pri horúčavách trpí nielen lak, ale všetky časti vozidla od strechy až po pneumatiky. Je však jedna vec, na ktorú by po lete nemal zabudnúť žiadny vodič, ktorý chce jazdiť bezpečnejšie a lacnejšie.

BRATISLAVA 10. septembra - Vysoké teploty, ktoré nás počas leta pekne vytrápili, mohli zanechať stopy aj na našich autách. Väčšina z nás vie, že s koncom zimy je potrebné automobil ošetriť, no už menšia časť tuší, že by sa oň mala postarať aj po poklese vysokých letných teplôt. Pri horúčavách trpí nielen lak, ale prakticky všetky časti vozidla od strechy až po pneumatiky.

Na toto nezabudnite!

Obzvlášť dôležitá je kontrola tlaku v pneumatikách. Podhustené, rovnako ako prehustené pneumatiky môžu mať negatívny vplyv na ovládateľnosť vozidla a hospodárnosť jazdy. Ak vám teda „leží na srdci“ bezpečná jazda a tiež to, koľko vás stojí, mali by ste svojim pneumatikám venovať pozornosť práve v tomto čase. „Po extrémnych teplotných výkyvoch uplynulých týždňov by mali vodiči pred cestou skontrolovať tlak pri normálnej vonkajšej teplote. Zároveň by nemali opomenúť ani kontrolu tlaku rezervy, keďže človek nikdy nevie, kedy ju môže potrebovať,“ poradila pre Dobré noviny generálna riaditeľka AAA AUTO Karolína Topolová.

Pozor, aby ste auto nepoškodili

Vodiči by nemali zabudnúť ani na doplnenie prevádzkových kvapalín a na dôkladné vyčistenie a následné ošetrenie všetkých horúčavou namáhaných povrchov. A to nielen laku, ale aj všetkých plastových plôch, ktoré boli vystavené slnečnému žiareniu a vysokým teplotám.

Skúsení vodiči chránia počas leta lak vozidla vhodným prípravkom s UV filtrom a interiér vozidla vhodným zaclonením, ani tak sa všetkým drobným škodám nevyhnú. S príchodom chladnejšieho počasia preto nastáva čas na odstránenie hrubých nečistôt aj drobných prachových častíc (vrátane agresívneho letného peľu) a mastných sadzí z výfukov ostatných automobilov. „Až po dôkladnom ručnom umývaní alebo po umývaní v tlakovej umývačke s odmasťovacím prípravkom je možné nanášať leštidlo, v opačnom prípade hrozí aj trvalé poškodenie laku. Rovnako tak je vhodné ošetriť kvalitnými prípravkami aj interiér vozidla,“ odporúča Topolová.

Kontrola stavu chladiacej kvapaliny, motorového oleja a kvapaliny do ostrekovačov patrí k rutinným úkonom. Významnejšie zásahy ako výmena oleja a chladiacej alebo brzdovej kvapaliny, údržba tento rok ťažko skúšanej klimatizácie a výmena filtrov počkajú až do termínu pravidelnej údržby.

Rozlúčte sa s potom na sedačkách

Koniec leta je tiež vhodnou dobou na profesionálne čistenie interiéru auta mokrou cestou. Motoristi tak odstránia pot, ktorý sedačky počas leta nasiakli, a zároveň v túto ročnú dobu interiér ešte zvládne dôkladne preschnúť.

Už ste čítali?