Bábätko sa narodilo v 27. týždni. Keď zdravotná sestra videla jeho trápenie, urobila to, čo by nik iný neurobil
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Bábätko sa narodilo v 27. týždni. Keď zdravotná sestra videla jeho trápenie, urobila to, čo by nik iný neurobil

Po štyroch rokoch si chlapec pripravil pre zdravotnú sestru, ktorá sa oňho po narodení s láskou starala, nádherné prekvapenie.

Bábätko nemalo po narodení ani viac ako kilogram. — Foto: reprofoto/newsner

EDMONTON 4. septembra - Mladí manželia Sarah a Trevor Tolpikovci z kanadskej Alberty sa nesmierne tešili na to, ako si založia vlastnú rodinu. Keď zistili, že čakajú dieťa, ich radosť nemala konca-kraja. Situácia sa však čoskoro zvrtla iným smerom.

Predčasniatko drobné ako dlaň

Lekári mladej budúcej mamičke diagnostikovali vážne zdravotné komplikácie, ktoré mohli ohroziť nielen jej život, ale aj život bábätka. Nedalo sa teda robiť nič iné, ako zvoliť predčasný pôrod.

Prečítajte si tiež: ZDRAVOTNÁ SESTRA: Predčasniatko je ako dar, ktorý dostanete skôr

Malý Connor sa narodil v 27. týždni tehotenstva a po narodení vážil iba okolo 900 gramov. Bol však na svete a náročnú operáciu prežila aj jeho mama Sarah. Po nej však bola veľmi slabá, a tak sa k synovi dostala až neskôr. Keď ho prvýkrát uvidela, podlomili sa jej kolená. „Šťastie, že mala sestrička podo mnou invalidný vozík,“ povedala.

Sarah so svojím predčasne narodeným synom Connorom.
Sarah so svojím predčasne narodeným synom Connorom. Foto: reprofoto/newsner

Nebolo pre ňu jednoduché vidieť svoje dieťa obklopené toľkými hadičkami, na ktoré bolo jeho drobné telo v inkubátore napojené. Všetko sa však zmenilo, keď stretla zdravotnú sestru Gwen O'Neillovú, ktorá sa stala pre ich rodinu najväčšou hrdinkou a zároveň strážnym anjelom. V nemocnici sa starala o predčasne narodené deti, ako keby boli jej vlastnými, a presne vedela čo robiť, aby Connorovi pomohla.

Najkrajší darček pre rodinu

Sestrička Gwen sa Connorovi venovala dlhé dva mesiace, aby mu však pomohla, urobila preňho ešte viac. Rodičia mali problém zohnať pre svoje malé bábätko také malé oblečenie, sestra Gwen mu preto vlastnoručne vyrobila špeciálne oblečenie, ktorému dokonca ani nechýbali otvory pre jeho hadičky. „Bol to asi ten najkrajší darček, ktorý by mi niekto mohol dať,“ citovalo Sarah zdravotnícke zariadenie Alberta Health Services. Okrem toho sestričksa robila všetko preto, aby to aj ako rodičia zvládali čo najlepšie, a to aj nad rámec svojich pracovných povinností.

Mnohé zdravotné sestry zasvätia svoj život starostlivosti o predčasne narodené deti.
Mnohé zdravotné sestry zasvätia svoj život starostlivosti o predčasne narodené deti. Foto: wikimedia/flickr

O 4 roky neskôr

Po štyroch rokoch Connor vo všetkom dobehol svojich rovesníkov a prišiel sestričku Gwen prekvapiť do nemocnice. Jeho rodičia jej tak chceli dať najavo, že nezabudli na to, čo pre neho urobila. Veľmi si totiž vážia to, ako sa o svojich pacientov stará napriek nízkej mzde a stresu. Connor jej dokonca doniesol kyticu kvetov a symbolický darček - škatuľku s čokoládou, ktorá vážila presne toľko, ako on, keď sa narodil.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…