Vydali odporúčanie stiahnuť paracetamol. Týchto liekov, ktoré používate bežne, sa to však netýka
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Vydali odporúčanie stiahnuť paracetamol. Týchto liekov, ktoré používate bežne, sa to však netýka

Z lekární majú zmiznúť ďalšie lieky. Ľudí však postrašila správa o tom, že tentoraz sú na rade tie, ktoré obsahujú paracetamol. Máme sa teda báť nedostupnosti paralenu?

Ilustračné foto — Foto: TASR/Jozef Ďurník

BRATISLAVA 4. septembra - Mnoho ľudí pri bolestiach hlavy uprednostňuje miesto ružovej tabletky osvedčený paralen. Preto si väčšina z nás v súvislosti so slovom paracetamol vybaví práve tento liek. Odporúčanie o stiahnutí liekov, ktoré obsahujú účinnú látku paracetamol, sa ale na Slovensku paralenu či panadolu netýka. U nás však môže z lekární predsa len jeden liek zmiznúť.

Problémom je modifikované uvoľňovanie

Má to byť liek Doreta, ktorý sa používa na tíšenie bolesti, a dá sa zohnať len na lekársky predpis. Pri Dorete je problém s postupným uvoľňovaním paracetamolu, hrozí predávkovanie, ktoré môže viesť k poškodeniu pečene, ale aj k smrti.

O problematike postupného alebo inak upraveného uvoľňovania paracetamolu v liekoch informovala Európska lieková agentúra. Vo svojej správe sa odvoláva na Výbor pre hodnotenie farmakovigilančných rizík, ktorý sa na preskúmaní paracetamolu s modifikovaným uvoľňovaním podieľal.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

Výbor odporučil, aby sa pozastavil predaj liekov s paracetamolom s modifikovaným uvoľňovaním. „Dospel k záveru, že riziko po predávkovaní liekmi prevažuje nad výhodou dlhodobo užívanej liečby,“ informuje agentúra. Zároveň dodala, že výrobky s okamžitým uvoľňovaním paracetamolu budú dostupné aj naďalej.

Ale aj pri liekoch s okamžitým uvoľňovaním paracetamolu sa treba držať toho, čo je uvedené v písomnej informácii o lieku. Napríklad pri Paralene 500 môže dospelá osoba v jednotlivých dávkach užiť 1 až 2 tablety, maximálne 8 tabliet denne. Medzi jednotlivými dávkami je však potrebné dodržať časový odstup 4 hodiny, no užívanie môže byť odlišné podľa váhy i veku.

Liek, pri ktorom je potrebná maximálna opatrnosť

Ako pre Dobré noviny potvrdila Diana Madarászová zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), v rámci nášho územia sa odporúčanie o stiahnutí týka spomínaného lieku Doreta. Ako ďalej dodala, odporúčanie výboru bude zaslané Koordinačnej skupine pre postupy vzájomného uznávania a decentralizované postupy – humánne lieky, tá následne rozhodne o tom, či bude registrácia pozastavená a na základe toho ŠÚKL prijme potrebné opatrenia. „Vzhľadom na prebiehajúci proces ŠÚKL zatiaľ nepristúpil k sťahovaniu liekov z trhu,“ zdôraznila Madarászová.

Doreta je liek určený na tíšenie bolesti, ktorý okrem paracetamolu obsahuje aj tramadol. Už len podľa písomnej informácie o Dorete sa dá vyčítať, že je to liek, ktorý treba užívať maximálne opatrne.

„Dávkovanie sa musí upraviť podľa intenzity bolesti a reakcie pacienta, pričom sa má použiť najnižšia možná účinná dávka. Liek sa nemá užívať dlhšie, ako je striktne nevyhnutné. Dĺžku liečby určuje lekár,“ uvádza sa pri dávkovaní lieku, ktorého častým nežiaducim účinkom sú závraty či ospalosť.

Odporúčanie agentúry spomína celkovo 32 liekov, v súvislosti so Slovenskom, ale aj Českom, Maďarskom či pobaltskými krajinami sa spomína hlavne Doreta, ktorá by mohla z lekární zmiznúť v najbližších týždňoch.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…