RTVS je v pluse, pripravuje dokument o Cyrilovi a Metodovi
SITA, Dobré noviny
SITA, Dobré noviny

RTVS je v pluse, pripravuje dokument o Cyrilovi a Metodovi

Rozhlas a televízu Slovenska čakajú investície do techniky, budov aj do programu.

BRATISLAVA 25. apríla - Verejnoprávna inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) predbežne hospodárila v prvom štvrťroku podľa plánu, je v pluse približne 27,6 milióna eur.

RTVS však čakajú investície do techniky, budov aj do programu. Okrem iného sa v týchto dňoch má začať rekonštrukcia tzv. zdravotného strediska Slovenskej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

Radu RTVS o tom na štvrtkovom rokovaní informovalo vedenie verejnoprávneho média. Po skončení majstrovstiev sveta v hokeji sa začne televízny regionálny magazín vysielať priamo z regionálnych štúdií RTVS v Banskej Bystrici a v Košiciach. V súčasnosti sa spravodajský magazín o dianí v regiónoch Slovenska vysiela z Bratislavy, informoval ďalej generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

Televízia pripravuje hraný dokument o Cyrilovi a Metodovi

Manažment verejnoprávneho rozhlasu a televízie tiež Radu RTVS informoval o programe k tohtoročným oslavám 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Televízia okrem iného pracuje na hranom dokumente o živote svätcov Cyrila a Metoda.

Z hlavných podujatí pripravovaných na začiatok leta odvysiela televízia napríklad prenosy z osláv z Devína a z Nitry a natáčať bude k jubileu aj v ďalších mestách na Slovensku. Cyrilo-metodským oslavám venujú začiatok júla aj vo vysielaní Slovenského rozhlasu, napríklad na Rádiu Slovensko zaznie omša v staroslovienčine z Terchovej a do vysielania Rádia Regina zaradia okrem iného reportáže o pamiatkach zachovaných z obdobia Veľkej Moravy. Jubileum pripomenú i ďalšie rozhlasové programové služby - rádiá Patria, FM a Slovakia International.

RTVS už dostal prvú polovicu z tohtoročnej sumy plynúcej zo zmluvy so štátom, teda 14 miliónov eur. Dodatok k zmluve na tento rok prinesie RTVS spolu 28 miliónov eur, z toho na program Slovenskej televízie 19 miliónov a do Slovenského rozhlasu tri milióny eur. Rádio Slovakia International (RSI), vysielanie verejnoprávneho rozhlasu do zahraničia, dostane jeden milión a na investície je v návrhu vyčlenených päť miliónov eur. Príspevok zo zmluvy predstavuje podľa vedenia RTVS asi 30 percent z prevádzkového rozpočtu RTVS. Medzi investičné priority RTVS patrí spravodajstvo, jeho technologické vybavenie.

Minimálna ročná podpora je 15 miliónov eur

Minister kultúry Marek Maďarič a generálny riaditeľ RTVS Václav Mika podpísali Zmluvu o zabezpečení služieb verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania a televízneho vysielania na roky 2013 – 2017 (tzv. zmluva so štátom), ako aj Dodatok na rok 2013 k tejto zmluve 13. decembra 2012. Úpravy v novom texte zmluvy so štátom zohľadňujú vlaňajšie spojenie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie do jedného verejnoprávneho média - RTVS a aj časové nároky na výrobu televíznych a filmových diel.

Tak ako doteraz, i k novej spoločnej zmluve pre RTVS na roky 2013 - 2017 sa bude každoročne uzatvárať dodatok, ktorý špecifikuje podporu štátu na program, investície a vysielanie do zahraničia. Rámcová zmluva definuje minimálnu ročnú podporu na 15 miliónov, čo je o jeden milión viac ako pri predošlých zmluvách a dlhšie lehoty na odvysielanie nových pôvodných programov vo verejnom záujme. Napríklad programy pôvodnej televíznej tvorby bude môcť RTVS odvysielať do dvoch rokov od roku prijatia prostriedkov na ich výrobu od štátu a kinematografické projekty budú mať ešte dlhšiu, až päťročnú lehotu na odvysielanie. Zmluva okrem iného už nevyžaduje presnú charakteristiku programov, stačia jej len programové typy, čo doteraz nebolo.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…