Dobré noviny
Archeologická lokalita v Nižnej Myšli ponúka návrat do doby bronzovej
TASR
TASR

Archeologická lokalita v Nižnej Myšli ponúka návrat do doby bronzovej

Na archívnej snímke hlinená soška, štylizovaná plastika zobrazujúca pravdepodobne dievčatko, doklad predkresťanských predstáv.
Na archívnej snímke hlinená soška, štylizovaná plastika zobrazujúca pravdepodobne dievčatko, doklad predkresťanských predstáv. — Foto: TASR – František Iván

Podujatie Návrat na Várhegy prezentuje verejnosti výsledky dlhodobých systematických archeologických výskumov.

Nižná Myšľa 2. septembra (TASR) – Spoznávanie najstaršej histórie Slovenska prostredníctvom archeológie a ukážok pravekých i súčasných remesiel ponúka šiesty ročník podujatia Návrat na Várhegy v Nižnej Myšli (okr. Košice – okolie). Konať sa bude v nedeľu (3.9.) od 13.00 h v areáli tohto významného archeologického náleziska.

"Podujatie je zamerané na prezentáciu života v praveku cez tradičné remeslá, ako je výroba keramiky, budeme taviť a odlievať bronz, pripravené sú aj hrnčiarske dielne. Druhá časť je venovaná mladším obdobiam, ako je obdobie stredoveku. Návštevníci sa dozvedia o bežnom živote v tomto období cez archeologické nálezy, pripravené sú vystúpenia kaukliara, boj gotických rytierov a ďalšie tvorivé dielne," priblížil pre TASR archeológ Ján Rákoš z Východoslovenského múzea (VSM).

Návrat na Várhegy zároveň prezentuje výsledky dlhodobých systematických archeologických výskumov. Už od roku 1977 v tejto lokalite realizuje Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) výskum pohrebiska a VSM od roku 1988 výskum opevnenej osady a akropoly. "Podľa výsledkov týchto výskumov sú zrekonštruované dve praveké chalupy a časť opevnenia s palisádou a priekopou, ktorá je premostená mostom ústiacim do vstupnej brány opevnenej osady," uviedol Rákoš.

Pred zhruba 3500 rokmi stála na miestnej vyvýšenine Várhegy – Hradný vrch pri obchodnej ceste medzi Baltským morom a Stredozemím opevnená osada, ktorá bola dôležitým mocenským centrom. V médiách sa táto lokalita neraz označuje podľa slávneho starogréckeho mesta ako "slovenské Mykény".

Najkrajšie a najvzácnejšie nálezy si návštevníci môžu prezrieť v Myšľanskom obecnom múzeu.

Už ste čítali?