Hľadajú sa dobrovoľníci, ktorí poletia na Mars. Späť sa však už nevrátia
Dobré noviny
Dobré noviny

Hľadajú sa dobrovoľníci, ktorí poletia na Mars. Späť sa však už nevrátia

Pre všetkých, ktorí nemajú žiadne plány na rok 2022 a tiež na všetky nasledujúce roky, ponúka spoločnosť Mars One možnosť výletu na Mars. Záujemcovia by ale mali vedieť, že výhercovia dostanú letenku iba jednosmernú, teda bez možnosti návratu na Zem.

AMSTERDAM 25. apríla - Stačí zaplatiť 38 dolárov, natočiť motivačné video a zvládnuť psychotesty. Ak uspejete, dostanete lístok na cestu na červenú planétu. Než začnete vypĺňať prihlášku, mali by ste ale vedieť, že so spiatočnou cestou sa nepočíta.

Holandská spoločnosť Mars One tento týždeň začala hľadať dobrovoľníkov, ktorí by sa zúčastnili expedície na Mars. Odlet je zatiaľ plánovaný na rok 2022, s pristátím na červenej planéte sa počíta zhruba o sedem mesiacov neskôr, v priebehu roka 2023.

Dobrovoľníci, ktorí sa misie zúčastnia, musia počítať s tým, že sa pretiahne - navždy. Mars One otvorene priznáva, že všetci, ktorí sa na cestu vydajú, zomrú na Marse.

Aj napriek nezvyčajným podmienkam a strate možnosti spočinúť v rodinnej hrobke je podľa spoločnosti o misiu záujem. Zatiaľ vraj dostala viac ako 10-tisíc e-mailov od uchádzačov na miesto vesmírneho dobyvateľa. Videá dobrovoľníkov si môžete pozrieť tu.

Ak je vôbec podobná misia možná, potom práve jednosmerná - je lacnejšia a technológia, ktorá by dokázala zabezpečiť návrat späť na Zem, zatiaľ rovnako neexistuje. "Pre pristátie na Marse ale žiadne nové objavy potrebné nie sú," cituje americká CNN šéfa Mars One Basa Lansdorpa.

Video lákajúce k ceste na červenú planétu

Najväčším problémom preto zostáva financovanie projektu. Spoločnosť síce získala niekoľko sponzorov, napriek tomu nie je isté, či sa jej podarí získať všetky potrebné peniaze včas.

To vysvetľuje podmienky podávania prihlášok: vážny záujemca o jednosmernú cestu na Mars musí byť starší ako 18 rokov a musí natočiť video uchádzača. Podmienkou je ale tiež zaplatenie 38 dolárového "manipulačného poplatku" - vybrané peniaze pôjdu práve na financovanie misie.

Niektorí odborníci považujú cestu za nereálnu, podľa iných sa teoreticky uskutočniť môže. Sám Lansdorp sa ale letieť nechystá. "Mám veľmi milú priateľku, ktorej sa tam nechce. Takže nepoletím," vysvetlil na tlačovej konferencii.
Projekt predstavila spoločnosť Mars One už minulý rok. Teraz ale získava sponzorov a otvorila preto aj registráciu vážnych záujemcov.

Panoráma Marsu


Curiosity rover: Martian solar day 2 in New Mexico

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…