Hľadajú sa dobrovoľníci, ktorí poletia na Mars. Späť sa však už nevrátia
Dobré noviny
Dobré noviny

Hľadajú sa dobrovoľníci, ktorí poletia na Mars. Späť sa však už nevrátia

Pre všetkých, ktorí nemajú žiadne plány na rok 2022 a tiež na všetky nasledujúce roky, ponúka spoločnosť Mars One možnosť výletu na Mars. Záujemcovia by ale mali vedieť, že výhercovia dostanú letenku iba jednosmernú, teda bez možnosti návratu na Zem.

AMSTERDAM 25. apríla - Stačí zaplatiť 38 dolárov, natočiť motivačné video a zvládnuť psychotesty. Ak uspejete, dostanete lístok na cestu na červenú planétu. Než začnete vypĺňať prihlášku, mali by ste ale vedieť, že so spiatočnou cestou sa nepočíta.

Holandská spoločnosť Mars One tento týždeň začala hľadať dobrovoľníkov, ktorí by sa zúčastnili expedície na Mars. Odlet je zatiaľ plánovaný na rok 2022, s pristátím na červenej planéte sa počíta zhruba o sedem mesiacov neskôr, v priebehu roka 2023.

Dobrovoľníci, ktorí sa misie zúčastnia, musia počítať s tým, že sa pretiahne - navždy. Mars One otvorene priznáva, že všetci, ktorí sa na cestu vydajú, zomrú na Marse.

Aj napriek nezvyčajným podmienkam a strate možnosti spočinúť v rodinnej hrobke je podľa spoločnosti o misiu záujem. Zatiaľ vraj dostala viac ako 10-tisíc e-mailov od uchádzačov na miesto vesmírneho dobyvateľa. Videá dobrovoľníkov si môžete pozrieť tu.

Ak je vôbec podobná misia možná, potom práve jednosmerná - je lacnejšia a technológia, ktorá by dokázala zabezpečiť návrat späť na Zem, zatiaľ rovnako neexistuje. "Pre pristátie na Marse ale žiadne nové objavy potrebné nie sú," cituje americká CNN šéfa Mars One Basa Lansdorpa.

Video lákajúce k ceste na červenú planétu

Najväčším problémom preto zostáva financovanie projektu. Spoločnosť síce získala niekoľko sponzorov, napriek tomu nie je isté, či sa jej podarí získať všetky potrebné peniaze včas.

To vysvetľuje podmienky podávania prihlášok: vážny záujemca o jednosmernú cestu na Mars musí byť starší ako 18 rokov a musí natočiť video uchádzača. Podmienkou je ale tiež zaplatenie 38 dolárového "manipulačného poplatku" - vybrané peniaze pôjdu práve na financovanie misie.

Niektorí odborníci považujú cestu za nereálnu, podľa iných sa teoreticky uskutočniť môže. Sám Lansdorp sa ale letieť nechystá. "Mám veľmi milú priateľku, ktorej sa tam nechce. Takže nepoletím," vysvetlil na tlačovej konferencii.
Projekt predstavila spoločnosť Mars One už minulý rok. Teraz ale získava sponzorov a otvorila preto aj registráciu vážnych záujemcov.

Panoráma Marsu


Curiosity rover: Martian solar day 2 in New Mexico

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…