Šarišský hrad sa bude opäť dobývať
SITA
SITA

Šarišský hrad sa bude opäť dobývať

Organizátori predpokladajú, že v nedeľu bude v plnej zbroji nastúpených viac ako 100 odvážnych mladých mužov, ktorí sa pokúsia dobyť veľkošarišskú pevnosť.

VEĽKÝ ŠARIŠ 25. apríla - Poslednú aprílovú nedeľu, 28. apríla, si na Šarišskom hrade prídu na svoje milovníci histórie, dobrodružstva a filmárskej show.

Druhý ročník historicko-dobrodružnej akcie s názvom Dobývanie Šarišského hradu sa bude niesť v duchu nakrúcania historického filmu. Podujatie sa začína o 14:00 pred hradbami Šarišského hradu.

Podľa scenára mladí naverbovaní muži z okolia Prešova sa pokúsia so svojimi skúsenými veliteľmi zo šermiarskych skupín Sarus, Cohors a Espada dobyť hrad. Ich úspech či neúspech však nebude závisieť len od ich sily a vojenskej taktiky.

Riaditeľka Kultúrno-informačného centra vo Veľkom Šariši Katarína Pirohová prezradila, že všetko bude mať vo svojich rukách režisér.

„Tento rok sme poňali dobývanie hradu s trochu väčším nadhľadom. Diváci, ktorí sa rozhodnú prísť v nedeľu na Šarišský hrad, by sa totiž mali stať súčasťou nakrúcania historického filmu, ktoré má celé pod palcom originálny filmársky tím. Vytvorí sa tak väčší priestor pre možné ,stredoveké' gagy i na zapojenie návštevníkov do tejto nevšednej zábavy,“ uviedla Pirohová.

Diváci budú môcť zažiť stredoveké dobývanie hradieb, manévre kopijníkov a ťažkoodencov. Dokonca sami si budú môcť vyskúšať umenie lukostreľby. Ženy sa uplatnia hlavne ako zdravotníčky, lebo scenár nevynechal ani povestný lazaret.

Pirohová doplnila, že tento rok sa do dobývania hradu zapojilo viacero profesionálov zo šermiarskych skupín. Organizátorom sa podarilo „zverbovať“ aj viac dobrovoľníkov ako pred rokom. „Predpokladáme, že v nedeľu bude v plnej zbroji nastúpených viac ako 100 odvážnych mladých mužov, ktorí sa pokúsia dobyť veľkošarišskú pevnosť,“ povedala Pirohová.

Filmársku časť projektu zabezpečujú mladí dokumentaristi z VŠMU. Výsledok z nakrúcania vo forme krátkeho filmu z dobývania hradu budú môcť diváci uvidieť ešte toto leto na Filmovej noci na hrade.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…