Zmapovanie ľudského metabolómu otvára možnosti v diagnostike ochorení
TASR
TASR

Zmapovanie ľudského metabolómu otvára možnosti v diagnostike ochorení

Robert Mistrík, ktorý je lídrom projektu hovorí, že jeho tím má zrelú experimentálnu a počítačovú technológiu na báze hmotnostnej spektrometrie, pomocou ktorej sa pokúsi posunúť hranice poznania.

Ilustračná snímka. — Foto: Screenshot Youtube

Bratislava 30. augusta (TASR) - Slovenskí vedci vyvinuli unikátnu technológiu podrobného mapovania malých molekúl v ľudskom organizme. Pomocou vlastnej patentovanej technológie sa ako jedni z prvých na svete pokúsia experimentálne zmapovať molekuly človeka - ľudský metabolóm. Cieľom je nielen zmapovať molekulu v ľudskom organizme, ale aj vytvoriť celosvetovo prístupnú databázu, v ktorej bude mať každá molekula svoj "odtlačok prsta", na základe ktorého ju bude môcť rozpoznať ktorékoľvek laboratórium na svete. TASR o tom dnes informovala Viera Chovancová zo spoločnosti HighChem.

"Jedným z dôležitých míľnikov v biomedicínskom výskume je hĺbkové poznanie molekulového zloženia človeka. Už 100 rokov sa o to snažia jedinci aj tímy, hĺbkovému zmapovaniu však zatiaľ bráni celá plejáda problémov. Držíme v rukách zrelú experimentálnu a počítačovú technológiu na báze hmotnostnej spektrometrie, s pomocou ktorej sa pokúsime posunúť hranice poznania," uviedol líder projektu Robert Mistrík.

Pripomenul, že zatiaľ čo ľudský genóm (DNA) bol prečítaný už pred 15 rokmi, kompletný ľudský metabolóm - súbor všetkých malých molekúl v organizme, ktorý tvoria aminokyseliny, sacharidy, lipidy, hormóny, steroidy, neurotransmitery či vitamíny, poznáme len čiastočne. Zmeny v rovnováhe týchto metabolitov podľa Mistríka odzrkadľujú aktuálny stav organizmu. "Hĺbkové zmapovanie metabolómu preto otvára obrovské možnosti vo výskume a diagnostike celého spektra ochorení, ako sú Alzheimerova choroba, rakovina či autoimunitné ochorenia," priblížil Mistrík.

Doplnil, že po získaní podrobnej mapy malých molekúl človeka je logickým krokom hľadanie biomarkerov konkrétnych ochorení. "To znamená, že vedci sa zamerajú na merateľné hladiny molekúl v danej telesnej tekutine, v ich prípade v krvi a mozgovomiechovom moku a identifikujú molekuly, ktoré sa vymykajú fyziologickému rozpätiu, čo môže indikovať konkrétnu diagnózu," dodal líder projektu, ktorý 5. septembra v Bratislave vystúpi na medzinárodnej konferencii CFPH 2017 s prednáškou "Ďalší krok na ceste k poznaniu prírody: Mapovanie ľudského metabolómu."

Už ste čítali?

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…