Prečo sa oplatí kombinovať viac druhov ovocia a zeleniny?
SITA
SITA

Prečo sa oplatí kombinovať viac druhov ovocia a zeleniny?

Prírodné farbivá v ovocí a zelenine majú významné účinky pre zdravie, ktoré sa zvyšujú, ak ich skombinujete.

BRATISLAVA 24. apríla - Farby v ovocí a zelenine môže poskytnúť viac ako len potešenie pre oči. Mnohé pigmenty, ktoré dodávajú ovociu a zelenine ich prekrásne zafarbenie, poskytujú aj jedinečný výživový prínos.

Často máme sklony spájať si jednotlivé potraviny s jednou živinou či zložkou. Jeme pomaranče kvôli vitamínu C, či mrkvu, pretože vitamín A, ktorý obsahuje, podporuje zdravý zrak. Okrem týchto jednotlivých vitamínov a minerálov však ovocie a zelenina obsahujú množstvo fytochemických látok – prírodných zložiek, ktoré majú rozsiahle priaznivé účinky na naše zdravie.

Fytochemické látky pôsobia ako antioxidanty, ktoré poskytujú ochranu proti poškodeniu buniek a tkanív zapríčinenému normálnou každodennou látkovou výmenou. Okrem toho napomáhajú prevencii proti zápalovým procesom, čím znižujú riziko rozvinutia chorôb ako je cukrovka či srdcovocievne ochorenia.

Aj keď sú niektoré fytochemické látky bezfarebné, mnohé z nich dodávajú ovociu a zelenine ich nádherné farby. Najrozšírenejšou skupinou týchto prvkov v prírode sú karotenoidy – farbivá ako lykopén, ktorý dáva paradajkám ich červenú farbu, betakarotén dodávajúci mrkve jej oranžové sfarbenie a žlto-zelený luteín, ktorý sfarbuje potraviny ako sú špenát, avokádo či rímsky šalát.

Každé ovocie a zelenina má svoj vlastný jedinečný fytochemický profil a úroveň antioxidačnej aktivity. Preto výživoví odborníci odporúčajú konzumovať nielen ich množstvo, ale aj ich rozmanité druhy – krvavočervené pomaranče obsahujú iné fytochemické látky a farbivá ako ich jasnooranžoví príbuzní. Kombinovanie je teda logicky výživovo hodnotnejšie ako jedenie jednotlivých druhov.

Účinky fytochemických látok sa vtedy znásobujú – dokážu spolupracovať, takže výsledný účinok je väčší ako ich jednotlivé prínosy. Dokázalo sa napríklad, že antioxidačné účinky kombinácie červených jabĺk, čučoriedok, hrozna a pomarančov sú oveľa väčšie ako v prípade, keď konzumujeme tieto druhy jednotlivo.

Do úvahy tiež musíme brať aj ďalšie prvky, ktoré zdravé potraviny prirodzene obsahujú. Klasická kombinácia guacamole a salsa omáčky je napríklad veľmi prínosná – zdravý tuk avokáda napomáha telu lepšie vstrebávať nielen luteín, ktorý obsahuje avokádo, ale aj lykopén z paradajok. Takže, keď jeme tieto dve jedlá spolu, majú oveľa lepší antioxidačný účinok ako v prípade, že jeme každé zvlášť.

Krájanie, drvenie či varenie potravín, ktoré sú bohaté na karotenoidy, okrem toho napomáha uvoľňovaniu týchto účinných látok zo stien buniek rastlín, takže sú pre telo až šesťnásobne dostupnejšie, ako keby sme tieto potraviny jedli surové a neupravené. Surové potraviny je výhodnejšie jesť v kombináciách. Namiesto toho, aby ste si vždy dávali paradajky bohaté na lykopén v surovom stave, napríklad v šaláte, môžete ich občas zaradiť do svojho jedálnička vo forme paradajkovej šťavy, polievky či omáčky k cestovinám.

Či už ich budete jesť uvarené alebo surové – nikto nemôže poprieť, že zvýšenie dávok ovocia a zeleniny je výborným prvým krokom k tomu, aby ste využili priaznivé účinky fytochemických látok, ktoré obsahujú. Ak však pridáte aj nové jedlá, nové kombinácie a druhy, urobíte ešte lepšie.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Zdroj: Herbalife

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…