Poslanec Prochádzka by registrované manželstvá schválil
SITA
SITA

Poslanec Prochádzka by registrované manželstvá schválil

Ďalší z troch troch známych kandidátov na prezidenta, bývalý premiér Ján Čarnogurský, by naopak zákon o registrovaných manželstvách považoval za zlý.

BRATISLAVA 24. apríla – Ak by sa poslanec Radoslav Procházka stal hlavou štátu, nemal by problém podpísať sa pod zákon o registrovaných partnerstvách.

Bývalý premiér Ján Čarnogurský by naopak takýto zákon považoval za zlý a parlamentu by ho vrátil.

Podnikateľ a zakladateľ charitatívnej organizácie Dobrý anjel Andrej Kiska je proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia, neprekážalo by mu však, aby ľudia z takýchto párov po sebe mohli dediť či dostávať zdravotnú dokumentáciu o svojom partnerovi.

Kristus hlásal paradox

Aj takéto odpovede vyplynuli z prvej diskusie troch známych kandidátov na prezidenta, ktorá sa konala dnes v rámci týždňového festivalu Bratislavské Hanusove Dni v Univerzitnom pastoračnom centre v Bratislave.

"Viem, že som teraz v konzervatívnom priestore, ale na začiatku verejnej služby som si povedal, že sa stratím, ak budem prispôsobovať svoje presvedčenie nejakým momentálnym očakávaniam," uviedol niekdajší člen KDH Procházka. Kristus podľa neho kázal radikálnu lásku, empatiu, milosrdenstvo aj súcit. "A hlavne kázal paradox," zdôraznil poslanec.

Paradoxné sú podľa neho podobenstvá ako aj totálne víťazstvo Krista cez jeho prehru. "Jeden paradox chcem povedať aj ja," dodal. Poslanec si na jednej strane myslí, že manželstvo je zväzkom muža a ženy, ktorý sa ukázal ako najživotaschopnejší spôsob sebazáchovy. "Zároveň si myslím, že ani manželstvo ani rodinu nijako neohrozuje, keď dvaja ľudia žijúci v trvalom zväzku chcú od štátu nejaký papier, certifikát, ktorý im potvrdí spoločnú domácnosť, umožní im po sebe dediť, uplatňovať daňové úľavy a poskytovať zdravotnú dokumentáciu" poznamenal.

Ján Čarnogurský zákon považuje za zlý

Manželstvo podľa Procházku ohrozuje viac alkoholizmus, týranie detí, gamblérstvo či hrubosť vo vzťahoch. "Štát by mal vychádzať ľudom v ústrety všade tam, kde ich nároky nezasahujú do slobody iných," ukončil.

Ján Čarnogurský zákon o registrovaných partnerstvách považuje za zlý. Zákon dnes podľa neho nikomu nezakazuje žiť v spoločnej domácnosti, a teda nezakazuje ani homosexuálne partnerstvá.

Je dokonca podľa jeho slov možné získať z miestneho úradu potvrdenie o tom, že niekto žije s osobou rovnakého pohlavia v spoločnej domácnosti. "Na základe toho možno aj dediť," povedal. Čarnogurský okrem toho zdôraznil, že podľa prieskumov je u homosexuálov niekoľkonásobne vyššia rozvodovosť ako u heterosexuálov.

Zakladateľ Dobrého Anjela s adopciou nesúhlasí

Andrej Kiska je predovšetkým proti adopciám detí homosexuálnymi pármi. "Povedal by som zásadné nie," konštatoval. "Rodina a výchova detí, to bolo vždy muž a žena, bol by som proti takémuto riešeniu," doplnil.

Na druhej strane 99 percent homosexuálov vidí podľa neho zásadný problém napríklad v tom, že im v nemocniciach nechcú poskytnúť informácie o zdravotnom stave ich partnera. "Toto chcú zmeniť," dodal s tým, že v tomto snahy homosexuálov podporuje. Zákon by najskôr musel vidieť, až potom by vedel posúdiť, či by ho podpísal alebo nie.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…