Starú tržnicu budú prenajímať za euro ročne
SITA
SITA

Starú tržnicu budú prenajímať za euro ročne

Aliancia plánuje do priestorov priniesť blšie či farmárske trhy cez víkend, tanečné vystúpenia, divadlo či filmy.

BRATISLAVA 25. apríla – Aliancia Stará tržnica už môže podpísať zmluvu s mestom Bratislava o prenájme Starej tržnice.

Bratislavskí mestskí poslanci v stredu večer schválili zmluvné podmienky nájmu Starej tržnice pre občianske združenie Aliancia Stará tržnica, mesto tak môže vypracovať a podpísať zmluvu s Alianciou.

Mesto prenajme Starú tržnicu občianskemu združeniu Aliancia Stará tržnica za jedno euro ročne. Aliancia sa v zmluve zaviaže, že nebude priestory tržnice využívať na verejné podujatia propagujúce politické strany či hnutia. Politické strany si budú môcť v tržnici zorganizovať iba uzavreté akcie, na ktoré nebude mať prístup verejnosť.

Táto podmienka sa však nepáčila poslancovi Stanislavovi Fialovi (KDH), ktorý navrhol bod zo zmluvy vypustiť. Podľa neho totiž takéto rozhodnutie smeruje k diskriminácii istých skupín a nie je to legálne. Poslanci však jeho návrh neschválili.

Na rekonštrukciu 120-tisíc eur

Naplánované investície na rekonštrukciu tržnice vo výške 120-tisíc eur budú počítať aj s DPH, Aliancia ich môže využiť aj na technické vybavenie tržnice, napríklad na nákup zariadenia. To bude potom vlastniť mesto.

Na rekonštrukciu tržnice musí isť z naplánovaných investícii 70 percent, zbytok môže Aliancia využiť na nákup zariadenia. Ustanovenie o tento bod navrhla doplniť poslankyňa Jarmila Tvrdá (KDH) a poslanci ho schválili.

O rekonštrukcii či zakúpení vybavenia bude rozhodovať po súhlase mesta správna rada v zložení námestníčka primátora Petra Nagyova-Džerengová, riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy a vedúci oddelenia nájmov nehnuteľností Ivan Krištof.

Na návrh poslanca Iva Nesrovnala (SDKÚ-DS) však vznikne ešte jeden kontrolný orgán – dozorná rada so zástupcami všetkých mestských poslaneckých klubov a platforiem v bratislavskom zastupiteľstve.

„Áaano, tu sa budeme stretávať!“

Ako často bude dozorná rada činnosť Aliancie kontrolovať, sa podľa Nesrovnala kluby a platformy ešte dohodnú, z kontroly budú zastupiteľstvu predkladať informácie.

Podľa Gábora Bindicsa z Aliancie Stará tržnica s magistrátom si už vyjasnili všetky existujúce aj možné sporné body a dohodli sa na ďalšom postupe. Aliancia preto očakáva, že zmluva by mohla byť podpísaná už počas najbližšieho mesiaca. Na blížiaci sa podpis zmluvy a začiatok revitalizácie tržnice upozorňuje aj dočasná nálepka na tržnici s nápisom „Áaano, tu sa budeme stretávať!“.

Aliancia už v júni plánuje v tržnici prvé akcie, začať chcú dobrovoľníckym upratovaním v spolupráci s verejnosťou. Ako agentúru SITA informovala Denisa Chýlová z Aliancie Stará tržnica, občianske združenie má v pláne spolupracovať aj s Alianciou Fair-play, konzultovať s ňou chce nastavenie pravidiel či možných etických otázok, ktoré by mohli vzniknúť pri rozhodovaní.

Cez víkend filmy aj tanec

Prenájom Starej tržnice združeniu Aliancia Stará tržnica bratislavskí poslanci schválili 7. februára, neurčili však vtedy výšku nájomného, čo vyžaduje zmluva.

O zmluvných podmienkach hlasovali bratislavskí poslanci koncom marca, vtedy sa však nedohodli ani na výške navrhovaného nájomného jedno euro ročne a zmluvné podmienky neschválili.

Za projektom Mestského centra – Stará tržnica stojí občianske združenie Aliancia Stará tržnica, ktoré bolo založené na revitalizáciu Starej tržnice. Aliancia plánuje do priestorov priniesť blšie či farmárske trhy cez víkend, tanečné vystúpenia, divadlo či filmy.

Vzniknúť by tam mala aj požičovňa bicyklov, miesto pre nabíjanie elektromobilov či reštaurácia s ponukou jedál, ktoré spĺňajú kvality Slow Food. Chýbať nebude ani informačný bod pre Bratislavský kraj zriadený župou a iné služby.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…