Slovenka vyrába unikátny šperk ako jediná v celej Európe. Stavíme sa, že ste ho ešte nikdy nevideli
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovenka vyrába unikátny šperk ako jediná v celej Európe. Stavíme sa, že ste ho ešte nikdy nevideli

Slovenka Eva Vokounová sa venuje tvorbe jedinečných šperkov. V rámci toho však púta najväčšiu pozornosť hlavne jeden špecifický šperk, ktorý na žene zaručene nikto neprehliadne.

Eva Vokounová. — Foto: Matúš Koprda

TRNAVA 1. septembra - Trnavčanka Eva Vokounová si už od mala šila sama pre seba oblečenie. Vtedy sa jej smiali, dnes priznávajú, že jej len závideli slobodný postoj k obliekaniu. Dnes chce slobodu, ale i ženskosť, eleganciu, energiu a jedinečný štýl dopriať aj iným ženám, ktorým dodáva sebavedomie. Deje sa to prostredníctvom jej jedinečných šperkov. Nám v rozhovore prezradila, čo pre ňu jej práca znamená, prečo sa rozhodla vyrábať práve záušnice aj aký je podľa nej vkus slovenských žien.

Venujete sa výrobe záušníc a môžete sa popýšiť aj tým, že ste v tomto smere jediná v Európe. Prečo práve záušnice?

Pretože ma vždy priťahovali veci ktoré boli iné, zvláštne, výnimočné. Som človek, ktorý vždy svojím oblečením a vzhľadom demonštroval svoje myšlienky a osobnosť. Verím na komunikáciu pomocou oblečenia a som presvedčená, že tvorí dôležitú súčasť každej osoby. Vôbec to nie je o nápisoch na tričkách, ani o veľkých značkách upozorňujúcich na hodnotu danej veci. Pre mňa sú toto také odkazy „na prvú“, nepodporujú vnímanie človeka človekom, celé to tajomstvo okolo danej osoby veľmi rýchlo zanikne.

Foto: aev

Mne osobne sa páči, keď oblečenie „rozpráva“, keď máte priestor na nejaký pocit z farby, strihu, materiálu a tým spoznávate nositeľa. Záušnica je pre mňa odkazom na slobodu, ľahkosť, jedinečnosť každej jednej z nás, nakoľko to nie je bežný šperk. Nesie so sebou veľkú časť mojej energie, fantázie a lásky k mojej práci, čo pre niektorých je a pre niektorých nie je pridaná hodnota. Pre mňa áno, pretože si svoju prácu vážim a som šťastná, že ju môžem robiť.

Čo to vlastne záušnica je?

Záušnica je šperk ktorý drží na uchu, resp. je na ňom položený. Pri tomto veľa ženám napadne, že to asi nie je veľmi komfortné, avšak opak je pravdou. Záušnica je veľmi ľahký šperk, jej tvar som upravovala niekoľko rokov do podoby, akú má teraz, aby boli pre dámy čo najpohodlnejšie.

Kedy ste zistili, že máte talent na tvorbu originálnych doplnkov a chcete sa tomu vážne venovať?

Od malička som mala veľkú potrebu niečo tvoriť. Tvorba je to, pri čom sa cítim slobodná a šťastná. Prevažnú časť môjho života som venovala divadlu, lebo ma bavilo ukazovať ľuďom príbehy a posolstvá – nastavovať zrkadlo svetu, v ktorom sa mi veľa vecí nepáčilo a nesúhlasila som s nimi. Pomocou príbehu sa človek ľahšie otvorí nejakej otázke, je nútený nad ňou premýšľať a hľadať odpovede. V záušniciach som našla niečo podobné, avšak ukazujúce tie pozitíva v nás. Každá jedna je nositeľkou môjho príbehu.

Foto: aev

Moja značka je veľmi osobná, stojím za ňou iba ja, moja osobnosť, moja tvár a tak sa snažím zákazníčkam čo najviac priblížiť a komunikovať s nimi. Je to niečo iné, ako keď si kúpite šperk v obchode a netušíte, kto ho tvoril. Zákazníčkam to prináša úplne iný pocit z nosenia a to je pre mňa veľký dar.

Vytvárali ste v minulosti aj niečo iné?

Už na základnej som si šila oblečenie (úsmev). Deti sa mi smiali, dokonca aj učitelia, čo to mám na sebe. A som vďačná, že ma mama nechala prejaviť sa a neubila tú moju slobodu. Neskôr, keď som vyrástla, stretla som jednu slečnu, ktorá sa mi smiala na škole. Ospravedlnila sa mi za to, čo robila a priznala sa, že mi jednoducho len závidela môj slobodný postoj k obliekaniu - neriešim, čo si myslia ostatní a nosím to, v čom sa cítim dobre a som s tým stotožnená.

Foto: aev

Moje zákazníčky tvrdia, že záušnice im dodávajú sebavedomie, avšak záušnica je len prostriedok, podobne ako moje ušité oblečenie na základnej. Všetko to je v nás ženách - tá krása, tá ženskosť, tá sloboda, tá elegancia. Záušnica iba podporí všetko, čo sme potlačili v sebe, lebo máme pocit, že nie sme dokonalé. A zrazu si vás ľudia všímajú na ulici a chvália váš šperk a niečo sa zlomí. Stane sa taký malý zázrak. Žena konečne odkryje kúsok tej „amazonky“, ktorú v sebe má, ukáže trošku svojej slobody, odhodí strach. Ľudia to jednoducho prečítajú, pretože zrazu vyžaruje úplne inú informáciu ako predtým. Je slobodná a spokojná.

Koľko trvá vyrobenie jednej záušnice a aké materiály na to najčastejšie používate?

Výroba jednej záušnice trvá aj niekoľko dní. Nie je to len o samotnej tvorbe. Tej predchádzajú nákresy a skúšky, hodiny vymýšľania, kombinovania a upravovania do výsledného tvaru. Čo sa týka materiálov, momentálne je to najčastejšie drevo, ale aj textil, pierka, zlato, striebro, kamienky jednej známej nemenovanej značky (úsmev) atď.

Foto: aev

Vaše záušnice sú výrazné a možno aj trochu extravagantné. Kde ich ženy najčastejšie nosia?

Kdekoľvek, kde sa s nimi cítia dobre. Sú ženy, ktoré si dajú výraznejšiu záušnicu na bežný deň a pokojne aj do práce. Sú ženy, ktoré uprednostnia jemnejšie a menšie záušnice. Žijeme v dobe, keď naozaj panuje veľká sloboda, čo sa týka obliekania, preto nevidím dôvod, aby sme sa obmedzovali. Všetko je, samozrejme, závislé od jedinečného vkusu danej osoby. V mojom ponímaní je záušnica šperkom, ktorý bez menších problémov skombinujete k jednoduchému „outfitu“ do práce aj na večierok. Dokonca zo skúsenosti viem, že neexistuje ani žiadne vekové obmedzenie, nakoľko mám zákazníčky v rozmedzí od 18 do 65 rokov, z čoho sa náramne teším.

Pýtajú si ľudia aj záušnice vytvorené na mieru alebo podľa presných požiadaviek? A kde vy sama čerpáte inšpiráciu?

Áno, vytváram aj záušnice na mieru - najviac prispôsobujeme farebnosť a štýl, napr. k šatníku zákazníčky alebo konkrétnym šatám na ples či inú udalosť. Inšpirácia prichádza neustále. V tomto som asi nezastaviteľná (úsmev). Najradšej pracujem úplne bez vízie, nechávam sa unášať fantáziou a kombinujem počas práce. Je to obrovské spektrum možností, ktoré prichádzajú samy, a aj zákazníčky si obľúbili objednávať záušnicu iba podľa nejakého môjho pocitu z nich, z ich fotiek, z nášho rozhovoru. Za túto ich dôveru, ktorú mi vkladajú do rúk, som nesmierne vďačná a vážim si ju.

Foto: aev

Záušnice od vás má aj pár známych Sloveniek. Môžete prezradiť, ktoré to sú a koľko ich už od vás majú?

Najviac ich má asi Lenka Šóošová, ktorá je zároveň v podstate aj mojou objaviteľkou a takou krstnou maminou záušníc. Je to jedna úžasná dáma, ktorá mi veľmi pomohla a podporila ma ešte úplne na začiatku mojej tvorby, za čo jej budem vždy vďačná. Z iných osobností môžem spomenúť Máriu Čírovú a mohli ste ich vidieť aj na moderátorkách Fashion TV Lenke Vacvalovej a Márii Zelinovej či speváčke Dominike Mirgovej. Záušnicu majú aj Celeste Buckigham, Lucie Bílá, Dara Rolins či herečka Elena Podzámska - tie ich ale dostali do daru buď odo mňa, alebo od svojich známych.

Čomu ďalšiemu sa ešte venujete a ako vidíte svoju tvorbu v budúcnosti?

Záušnice sú môj „full time job“, ale čo sa týka mojej značky, nájdete tam aj náušnice, náhrdelníky čelenky či svadobné doplnky. Moju tvorbu chcem posúvať vpred tak ako doteraz. Byť k ženám čo najbližšie, rozprávať sa s nimi, počúvať a načúvať im. Zanechať značke jej myšlienku a tvár. Rozvíjať ju s láskou a vďakou za každý deň, ktorý pri nej môžem stráviť.

Foto: aev

Ako by ste zhodnotili štýl alebo vkus slovenských žien? Vedia nosiť doplnky alebo by mali všeobecne podľa vás niečo zmeniť?

Myslím si, že mi neprislúcha hodnotiť niekoho štýl, ani všeobecne. Slovenky sú krásne ženy a krásu ženy podčiarkuje jej úsmev a spokojnosť. Šperk je pre mňa detail, amulet, ktorý môžeme nosiť denne a prináša nám možno pocit harmónie, môže nás oslobodiť od strachu, lebo veríme, že nás chráni. Stačí sa pozrieť na ulicu a všimnúť si, koľko žien sa usmieva, koľko z nich vyžaruje spokojnosť a tam je odpoveď na túto otázku. Priala by som si, aby ich bola plná ulica. Či už so šperkom, či bez - hlavne šťastné, také aké sú.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…