Dobré noviny
Zvíťaziť nad chorobou je témou Svetového dňa malárie
SITA
SITA

Zvíťaziť nad chorobou je témou Svetového dňa malárie

Cieľom Svetového dňa malárie je povzbudiť odhodlanie bojovať proti chorobe.

BRATISLAVA 24. apríla - Témou Svetového dňa malárie pre rok 2013, ktorý pripadá nadnes (25. apríla), je zvíťaziť nad maláriou.

Organizácia Magna Deti v núdzi

V roku 2001 iniciovali Martin Bandžák a Denisa Augustínová vznik humanitárnej organizácie Magna Deti v núdzi.

Táto slovenská humanitárna organizácia už 12 rokov pomáha ľuďom v krízových oblastiach sveta, realizuje humanitárne a rozvojové projekty zamerané na pomoc ľuďom v núdzi, spôsobené chudobou, chorobami, vojnou alebo ekologickou devastáciou.

Svoj tím má Magna na Slovensku od svojho vzniku v roku 2001. Riadi projekty všetkých misií vo svete, získava materiálne a finančné prostriedky pre projekty, vysiela pracovníkov do terénu, realizuje edukačné projekty a informačné kampane, spolupracuje s médiami a vzdeláva verejnosť o problémoch ľudí a detí žijúcich v nebezpečných zónach sveta.

Magna Deti v núdzi pôsobí na troch kontinentoch sveta a má v súčasnosti zriadené svoje stále misie v Kambodži, Keni, Haiti, Kongu, Južnom Sudáne, Vietname a Nikaragui. Takisto pôsobili po tsunami v Indii a cyklóne Nargis v Mjanmarsku (Barma). V MAGNA humanitárnych a rozvojových projektoch priamo v teréne pracuje viac ako 300 pracovníkov.Cieľom je povzbudiť odhodlanie bojovať proti chorobe, informovala agentúru SITA Barbara Langsfeldová z organizácie Magna deti v núdzi.

Malária je tropická infekčná choroba a aj napriek pokroku dnes žije približne polovica svetovej populácie v rizikových oblastiach. "Táto choroba aj naďalej zostáva hlavnou príčinou úmrtí detí do päť rokov veku," doplnila.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo v roku 2010 na celom svete 219 miliónov prípadov tohto ochorenia. Z nich 660-tisíc malo smrteľné následky, z čoho 86 percent boli deti do päť rokov.

Najviac postihnutými krajinami sú Konžská demokratická republika, India a Nigéria, ktoré tvoria až 40 percent z odhadovaných prípadov malárie.

Od roku 2000 miera úmrtnosti klesla o viac ako 25 percent, zachránených bolo viac ako 1,1 milióna životov. Na ceste k splneniu cieľa do roku 2015 - znížiť výskyt malárie o viac ako 75 percent - je 50 z 99 krajín, v ktorých sa malária šíri.

Slovenská humanitárna organizácia Magna deti v núdzi (MAGNA) sa liečbe venuje aj v rámci projektu poskytovania základnej zdravotnej starostlivosti v Južnom Sudáne. "V roku 2012 sme len v Južnom Sudáne diagnostikovali a liečili takmer 33-tisíc prípadov malárie, pričom najviac zaznamenávame práve teraz, keď sa začína obdobie dažďov," uviedla operačná riaditeľka organizácie Denisa Augustínová.

V endemických oblastiach ako, Južný Sudán, Keňa alebo Konžská demokratická republika, MAGNA systematicky podľa Augustínovej distribuuje siete, ktoré slúžia ako ochrana proti malárií práve pre tehotné ženy a deti do päť rokov. "Personál ľuďom taktiež radí, ako tieto siete používať,“ dodala Denisa Augustínová z Magna Deti v núdzi.

Kľúčom k úspechu je výrazné zvýšenie kontroly intervencií prenosu, lepší prístup k diagnostickým testom ako aj garantovaná kvalitná liečba. Ešte sa nám však nepodarilo vyhrať, konštatuje Svetová zdravotnícka organizácia.

Pomáhať v postihnutých oblastiach, spolu s Magna Deti v núdzi, môže každý. Zapojiť sa do programu pomoci Magna Záchranca môže verejnosť prostredníctvom stránky www.magna.sk alebo zaslaním SMS v tvare MAGNA na číslo 806. Ľudia si tak aktivujú pravidelné mesačné prispievanie v hodnote troch eur. Deaktivácia pravidelného prispievania je možná a okamžitá zaslaním SMS v tvare MAGNA STOP na číslo 806.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…